24.08.2019 3 minuty čtení

Jeff Bezos zveřejnil úplně první pracovní inzerát pro Amazon, jak moc se liší od dnešního Amazonu?

V srpnu 1994 se na americkém pracovním trhu objevil inzerát hledající lidi pro jakýsi start-up Amazon. A jeho extrémně vysoké požadavky se zcela shodují s tím, jak Bezos společnost řídí dnes.

"Přesně před 25 lety jsem zveřejnil náš první inzerát. Tehdy jsem si ještě ani jménem Amazon nebyl jistý," napsal #Bezos, jehož projekt se tehdy ve svých začátcích jmenoval Cadabra podle zkrácené verze kouzelnického výrazu "abrakadabra". Až když Bezosovi jeho právník po telefonu řekl, že "Cadabra" zní jako "cadaver" (angl. mrtvola), došlo k finální změně na #Amazon.

"Jako by to bylo včera", dodal Bezos k inzerátu, který působí zajímavě i dnes. Zakladatel Amazonu v něm hledá "extrémně talentované" vývojáře, aby se společně s ním stali "průkopníky obchodu na internetu". A se stejně vysokými nároky, jaké Bezos vyžaduje dnes, už tehdy napsal, že kandidáti by měli být schopni vytvářet velké, komplexní systémy "zhruba za třetinu času, za který je to podle kompetentních lidí možné".

 

Přesně tahle pracovní filozofie se stala klíčovým principem společnosti a pomohla Bezosovi vybudovat z Amazonu byznys, který má dnes tržní hodnotu 865 miliard dolarů (téměř 20 bilionu korun).

Ve svém prvním dopise akcionářům z roku 1997 Bezos vyzdvihoval svou nekompromisní strategii přijímání nových lidí jako "tu nejdůležitější složku úspěchu Amazon.com".

"Úspěch z minulého roku je produktem talentované, chytré a tvrdě pracující skupiny a jsem hrdý, že mohu být součástí tohoto týmu. Nastavovat laťku vysoko v našem přístupu k najímání lidí bylo a i nadále bude tou nejdůležitější složkou úspěchu Amazon.com."

Dopis pokračuje: "Není snadné tady pracovat (při pohovorech lidem říkám 'můžete pracovat dlouho, tvrdě, nebo chytře, ale tady v Amazon.com nestačí vybrat si dva způsoby ze tří), ale našim cílem je vybudovat něco důležitého, něco, na čem bude zákazníkům záležet a o čem budeme moci vyprávět našim vnoučatům. Takové věci nikdy nejsou snadné. Proto je velkým štěstím, že máme takovou skupinu odhodlaných zaměstnanců, jejichž obětování a vášeň vystavěla Amazon.com."

Při pohovorech lidem říkám "můžete pracovat dlouho, tvrdě, nebo chytře, ale tady v Amazon.com nestačí vybrat si dva způsoby ze tří."

O 20 let později byly "vysoké standardy" Amazonu stále klíčovým tématem.

"Budete budovat lepší produkty a služby pro zákazníky - to je samo o sobě dostatečným důvodem! Co možná na první pohled zjevné není: lidi to k vysokým standardům vždycky táhne - pomáhají s najímáním a udržením zaměstnanců," napsal Bezos v dopise akcionářům v roce 2017. "Je to součást toho, co znamená být profesionál. A vysoké standardy jsou zábava! Když je jednou vyzkoušíte, už se nelze vrátit zpět."

Amazon v posledních letech opakovaně čelil kritice za to, že své zaměstnance tlačí k příliš velkým výkonům v příliš špatných pracovních podmínkách. Společnost tyto nařčení odmítá a i když v loňském roce v bezprecedentním kroku zvedla svou minimální hodinovou mzdu o 15 dolarů (350 Kč), zdá se, že snahu sjednotit se a vytvořit unii to u některých z celkem 650 tisíc globálních zaměstnanců Amazonu nezastavilo (spíš naopak).

 

#osobnirozvoj #hr

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
2 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
2 minuty
3 minuty
7 minut
4 minuty
Doporučené příspěvky
2 minuty
5 minut
3 minuty
3 minuty
6 minut
4 minuty
5 minut
4 minuty
2 minuty
3 minuty
7 minut
4 minuty