09.09.2018 4 minuty čtení

Amazon nebo Apple? Kdo vyhraje závod o dosažení hodnoty 2 bilionů dolarů?

Jakmile Amazon vstoupil v tomto týdnu na pár hodin do vybrané společnosti dolarových bilionářů, kam ostatně patří už jenom Apple, začalo se čile spekulovat o tom, která ze společností může jako první překonat dvojnásobnou hodnotu. Zvládnou tuto metu překonat jako první Amazon, Apple nebo nás snad překvapí jiná společnost?

Podle všeho může mít v tomto závodě jistou výhodu Amazon, který má mnohem více prostoru k dalšímu růstu. Společnost dosáhla svého současného ocenění částečně i proto, že její cloud computingová jednotka Amazon Web Service střízlivě řečeno vzkvétá. Dá se říci, že je AWS pro Amazon takřka požehnáním, které tlačí vzhůru nejenom ziskovost společnosti, ale především cenu jejích akcií. Pokud by byl Amazon stále pouze o peníze přicházející e-commerce obchodník, pravděpodobně bychom dnes neměli o čem spekulovat.

Síla a možnosti obchodování s webovými službami umožnily Amazonu pokračovat v expanzi do jiných oblastí, které nejsou původním jádrem jeho podnikání. Jen namátkou můžeme jmenovat – loňský nákup Whole Foods nebo nedávná akvizice online lékárny Pillpack. Šíří se už zvěsti, že by se Amazon rovněž rád přesunul více do mediálního prostoru prostřednictvím koupě řetězce kin Landmark.

Napodobí Costco a Priceline?

Další ze spekulací zní, že by mohl Amazon napodobit model Costco, který vlastní a provozuje čerpací stanice nacházející se v blízkosti některých z jeho obřích skladišť. Jeho výhodou je, že by navíc mohl například nabídnout slevu řidičům, kteří jsou současně předplatitelé jeho programu Amazon Prime.

Není ovšem jasný přesný postup, jakým vstoupí Amazon do byznysu s čerpacími stanicemi. Mnoho z jeho obchodů leží v menších městech, která sama o sobě příliš velkou poptávku po nákupu pohonných hmot nevyvolají. Jinou možností by mohlo být otevření čerpacích pump v okolí velkých předměstských prodejen Whole Foods.

Co se týče cestování, tak se již Amazon na tomto trhu pokoušel prosadit, nicméně jeho snažení v roce 2015 trvalo pouze pár měsíců. V současnosti se uvažuje o tom, že by se mohl pokusit nabízet zvýhodněné služby pohybující se od plaveb na lodi, přes půjčování aut až po rezervování hotelů nebo prodejů letenek. Amazon by se dal potenciálně považovat na americkém trhu i za konkurenta Airbnb.

Wall Street je přesvědčena o tom, že by mohl Amazon skutečně udělat díru do světa právě na poli cestování. Morgan Stanley vypracoval v březnu zprávu, která naznačuje, že by Amazon mohl využít svou zákaznickou základnu a vydat se podobným směrem jako Priceline, který je stejně jako Booking nebo Kayak vlastněn společností Booking Holdings, případně další cestovatelský rival Expedia.

Rovně Twitch, platforma pro živé vysílání v sobě skýtá velký potenciál, který by mohl do budoucna hnát zisky a potažmo i akcie Amazonu vzhůru.

Amazon jede na plné obrátky

Americký gigant tedy musí svou hodnotu ještě zdvojnásobit, aby se dostal na onu zmiňovanou hranici, což se může zdát jako mnoho. Nicméně totéž, tedy zdvojnásobení vlastní hodnoty, se mu povedlo za méně než posledních 12 měsíců a za posledních 5 let dělá zhodnocení akcií téměř 600! procent.

Pokud bude Amazon pokračovat v podobném růstu, nemusíme řešit otázku „zda“, ale spíše „kdy“ hranici dvou bilionů dolarů překoná. To je také důvod, proč odborníci na růstové akcie preferují Amazon před Applem.

Za poslední rok se Amazonu podařilo více než zdvojnásobit svou tržní kapitalizaci

“Jedná se bezpochyby o společnost, která se stává silnější, když se zvětší, proto také Amazon pokračuje v neustálých akvizicích dalších firem,“ řekl Matt Benkendorf, ředitel investičního fondu Vontobel Quality Growth. Posléze rovněž dodal, že velké investice společnosti do služeb Amazon Web Service i její maloobchodní operace začínají přinášet značné zisky. Proto ho ani netrápí extrémně vysoký P/E poměr, který se momentálně pohybuje na hodnotě 177 (v loňském roce přes 400).

Proč preferuje akcie Amazonu před Applem asi vyjádří nejlépe jeho následující citace: “V případě Applu vyvstávají nezodpovězené otázky ohledně udržitelnosti růstu společnosti.“

Wall Street souhlasí

Očekává se, že zisky společnosti budou růst mnohem výrazněji než v případě výrobce kultovní elektroniky.

Analytici odhadují v příštích pěti letech průměrný roční růst zisků Amazonu na 46 procent, zatímco v případě Applu se hovoří pouze o 13 procentech.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.