Cítíte nervozitu? Tenhle jednoduchý trik vám pomůže zklidnit se za 5 minut, učí se ho i Navy SEALS

Když to funguje v boji, bude to určitě fungovat i ve vašem případě.

Mark Divine je bývalý americký #NavySEAL a zakladatel projektu SEALFIT, fitness organizace pro všechny, kdo si chtějí otestovat své fyzické i psychické limity. Kromě individuálních tréninků pořádá i teambuildingové akce.

Vzhledem k bojovým nasazením mu stres a extrémní podmínky nejsou ničím cizím. A během let našel jednu metodu, která podle něj ve schopnosti rychle a spolehlivě navrátit člověku klid a #soustredeni vyčnívá nad ostatními.

"Poprvé jsem se doopravdy naučil kontrolovat svůj dech, když jsem během svého SEAL výcviku absolvoval učení bojových umění. A tato technika, kterou mě naučili, se později stala neocenitelnou v chaosu bojových situací."

Starověcí učedníci a Navy SEALS se v tomto shodují: "Klíčem k vašemu klidu a soustředění je váš dech." Divine doporučuje pro vytvoření hluboké tělní relaxace a zároveň soustředěnou, ostražitou mysli zejména jednu konkrétní techniku, které říká "box breathing".

Podle neurovědy je stav, který Divine popisuje, velmi užitečný a schopnost dosáhnout ho cenná, neboť kombinuje relaxaci s ostražitostí. Nebo jak jej Mark popisuje vlastními slovy, box breathing "má neutrální energetický efekt - nenabije vás ani vás neuspí. Pomůže vám ale stát se ostražitým a pevným, připraveným k akci."

Box breathing probíhá následovně:

1. Vydechněte veškerý vzduch z hrudníku, ponechejte plíce prázdné a přitom pomalu počítejte do čtyř.

2. Nadechněte se nosem a přitom pomalu počítejte do čtyř.

3. Zadržte dech v plících a přitom pomalu počítejte do čtyř (Divine zde dodává: "Když zadržujete dech, nesvírejte se směrem dolů, zbytečně jen vytváříte tlak na svá záda. I když zrovna nedýcháte, zůstaňte v otevřené, expanzivní poloze.")

4. Pomalu vydechněte skrz nos a přitom pomalu počítejte do čtyř.

5. Toto je jedno "opakování". Abyste pocítili pozitivní účinky této metody, Mark doporučuje praktikovat opakování minimálně po dobu pěti minut.

"Nemusíte s tím ani čekat na nějaké ideální okolnosti. Já box breathing provádím ráno, před cvičením, zatímco stojím ve frontě, když jsem zaseknutý v koloně nebo kdykoliv jindy, kdy je to možné," dodává Divine, který rovněž doporučuje metodu trénovat v 10-20 minutových blocích a ty případně doplňovat 5minutovými krátkými cvičeními během dne.

Ať už jde o náročnou konverzaci s někým blízkým, důležitou pracovní prezentaci nebo náročný trénink, všichni v životě potkáváme situace, kdy se nám schopnost potlačit #uzkost a rozklepaná kolena velmi hodí.

Ve vašem životě vás pravděpodobně nečeká žádná speciální operace s cílem zachránit rukojmí nebo zatknout teroristu, ale to neznamená, že se od těch nejlepších nemůžete učit, jak se stát tou nejlepší verzí sebe samého.

Nádech. Výdech.

#osobnirozvoj #dechovacviceni #nervozita

Warengo vám pomáha uspět ve všech byznysových i životních výzvách

Pro přidání komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.