14.02.2019 6 minut čtení

Co dělá vaše firma na Valentýna, spí nebo září?

A to nejen na Valentýna! Pokud chcete na dnešním vysoce konkurenčním trhu uspět, musíte se přizpůsobit trendům. A ideálně je trochu vylepšit ve svůj prospěch.

Možná stále ještě patříte mezi ty zaryté odpůrce všech těch importovaných svátků z Ameriky, jako je například Halloween a nebo třeba právě zmíněný Valentýn. A na tom samozřejmě není nic špatného, jen je potřeba přiznat si skutečnost, že nejen tyto svátky v posledních letech doslova válcují Česko a zákazníci to neváhají zohlednit ve svých peněženkách.

Podle nejnovějšího průzkumu Mastercard Love Index (ukázka využití svátku v praxi) rostou v Česku prodeje spojené se svátkem zamilovaných o desítky procent ročně. Ano, jedná se zejména o dárky jako květiny či šperky, což nemusí být zrovna váš obor, ale nikde není psáno, že byste ani vy nemohli z této příležitosti něco vytěžit.

Důležité je začít tím, že byste v těchto dnech, ať už se jedná o Valentýna, Den svatého Patrika nebo Halloween, neměli zůstat stát jen tak bokem a čekat, až se „bouře“ přežene, ale vybrat si směr a tím se vydat. Co to přesně znamená? Buď se vydáte s proudem, nebo se originálně postavíte proti.

Pojďme si ukázat, jak můžete takový Valentýn využít ve svůj prospěch:

#1 Oslavujte sebelásku

Před pár lety by to byla cesta proti proudu, dnes už spíše mainstream. Být single je dneska in a lidé to neváhají náležitě oslavit. Nabídněte jim proto příležitost oslavit jejich svobodu a nezávislost společně s vámi.

Máte jakýkoli kamenný obchod? Uspořádejte singles akci – když přijdete do obchodu sami, dostanete 20 % slevu (víme, že to zní zvláštně, ale opravdu to zkuste!). Nebo udělejte výzvu na sociálních sítích, ať vám lidé posílají fotky, které dokazují, jak moc se mají rádi. A ten nejlepší dostane nějaký dárek. Pokud máte třeba kavárnu nebo restauraci, máte skvělou příležitost takový svátek využít. Kdo přijde sám na večeři, dostane luxusní dezert zdarma. O popularitu budete mít postaráno.

#2 Soutěž o největší love story

Opačná cesta k bodu jedna. Pokud se to k vašemu byznysu hodí, neváhejte využít zamilovanost zákazníků ve svůj prospěch. A nemusí to být přímo ta jejich.

Můžete například uspořádat soutěž o největší love story. Využijte své newsletterové databáze a hlavně sociální sítě, ať vám lidé posílají největší love story ze svého okolí, kterou znají. Co takhle zamilované příběhy prarodičů? Vyprávět svůj vlastní příběh není cool, ale příběh lidí, kteří se potkali za těžkých časů během války či komunistických represí? V tom se dá najít romantika! A lidi to samozřejmě bude bavit.

#3 Uspořádejte Loveday

Pokud máte kamenný obchod, co takhle uspořádat setkání zamilovaných? Jakkoli vám to dnes může znít bláznivě, po přepočítání pokladny na to budete nahlížet velmi racionálně! Vyzvěte v emailu své zákazníky, aby k vám přišli se svou drahou polovičkou a dostanou nějaký dárek nebo slevu. A nebo prostě udělejte obyčejnou párty pro zamilované, tím si získáte jejich loajalitu.

A pokud máte třeba jen byznys na internetu, udělejte klasickou akci 1+1, když to zabalíte do pěkné valentýnské reklamy, uvidíte, že to bude fungovat.

#4 Oceňujte lidskost

Staňte se poslem dobrých skutků. Každý den se kolem nás děje spoustu dobrých věcí, ale lidé je pro samou zaneprázdněnost často nevnímají. A právě takový Valentýn může být skvělou příležitostí k tomu, aby se o nich mluvilo.

Najděte hrdinské příběhy ve svém okolí nebo vyzvěte zákazníky, aby vám posílali příběhy o mezilidské lásce. Oceňujte ty nejzajímavější, sdílejte ty nejsrdceryvnější. Příběhy, a zejména ty s dobrým koncem, lidi jednoduše baví a neváhají je sdílet a mluvit o nich. Pokud bude vaše značka součástí těchto diskuzí, je to pro vás jedině dobře.

#5 Podpořte nadaci

Tento bod můžete využít bez ohledu na váš byznys a klienty. Ať už máte malou kavárnu, právnickou kancelář nebo třeba investiční firmu, vždy můžete udělat dobrý skutek. Ve skutečnosti byste si takové věci neměli nechávat jen na Valentýna!

Úplně nejjednodušší je darování libovolné částky na konto nějaké nadace. Ale můžete být i kreativnější, třeba uspořádáním dražby předmětů, které vytvořili vaši zaměstnanci. A nebo můžete adoptovat nějaké zvíře a udělat z něj firemního maskota. Pokud se nad tím zamyslíte, existuje spoustu způsobů, jak ukázat lásku a dobré srdce. A tím si v konečném součtu získat srdce zákazníků.

Buďte kreativní

Ať už vymyslíte cokoli, důležité je, že nebudete čekat jen tak v koutě. Zejména se začínající firmou musíte dokázat naplno využít každou příležitost jak oslovit stávající i potenciální zákazníky. Věřte tomu, že když to neuděláte vy, udělá to vaše konkurence.

Udělejte si před každým takovým svátkem malý brainstorming se svým týmem a uvidíte, že vás napadne mnoho a mnoho věcí, které můžete podniknout.

I když jste si mysleli, že váš obor vyžaduje srdce z kamene, při hlubším pohledu zjistíte, že byznys vždy byl, je a bude o lidech. A lidé chtějí cítit lásku a sounáležitost. Ať už půjdete s proudem či proti, vždy získáte několik srdcí na svou stranu.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.