22.08.2019 4 minuty čtení

3 pravidla, která Elon Musk dodržuje pro lepší a efektivnější schůzky. Geniální

Domluvit si schůzku s Elonem Muskem není vzhledem k jeho vytíženosti zřejmě nic snadného. A i když se vám to podaří, musíte se připravit na to, že CEO Tesly má ohledně schůzování určitá pravidla, která musíte dodržet, jinak máte smůlu.

Za posledních 10 let dokázal #Musk svou Teslu posunout z prakticky neznámé společnosti na jednoho z nejhodnotnějších výrobců automobilů na světě.

Ve snaze uspět proti řadě často mnohonásobně větších konkurentů na trhu Musk pravidelně opakuje, že #Tesla musí pracovat tvrději než ostatní a myslet jinak než ostatní.

V loňském roce Musk v jednom ze svých e-mailů nabídl vzácný interní pohled na to, jak manažeři Tesly na základě jeho nařízení vedou #schuzky.

A tyhle schůzky pravděpodobně vypadají trochu jinak, než ty vedené ve vaší společnosti. Drží se totiž těchto tří Elonových pravidel pro zvýšení efektivity:

1. Žádné velké schůzky

2. Pokud schůzce nepřinášíte žádnou hodnotu, odejděte

3. Žádné časté schůzky

Pojďme si vysvětlit, proč jsou tyto Muskovy rady skvělé:

1. Žádné velké schůzky

Ve výše zmíněném mailu Musk napsal:

"Prosím, zbavte se všech velkých schůzí. Ponechte pouze ty, u nichž jste si naprosto jistí, že účastněným něco dávají. I ty by ale měly být velmi krátké."

Podle Muska by typická firemní schůzka v Tesle neměla zahrnovat více než 4 až 6 osob. Experti na management s jeho názorem souhlasí.

"Lidé často příliš nepřemýšlejí nad tím, kdo opravdu na schůzce být musí. A tak pozvou spoustu lidí, ale pokud se některých probírané téma netýká, získají velmi rychle pocit, že nemají co říct. Takže tam sedí a přemýšlejí nad vším, co by místo oné zbytečné schůzky mohli dělat," říká profesor Neal Hartman z MIT Sloan School of Management.

Co si odnést: Než začnete zvát lidi na další schůzku, zeptejte se sami sebe, kdo z připraveného seznamu má opravdu co říct (nebo získat) z pohledu hodnoty. Kdo tam ve skutečnosti být vůbec nemusí? Tyto otázky vám pomohou snížit velikost schůzky pouze na esenciální osoby a zároveň ostatním umožní věnovat se produktivnější práci.

2. Pokud schůzce nepřinášíte žádnou hodnotu, odejděte

Ale co když vám přijde pozvánka na schůzku, na které byste dle vlastního úsudku vůbec neměli být?

"Prostě ze schůzky odejděte, nebo co nejdříve zavolejte a vysvětlete, že vaše účast nemá smysl, protože setkání nic zásadního nepřinesete," radí Musk.

Mnoho (možná i většina) společnosti by zřejmě toto pravidlo nazvalo "šokujícím", ale ve skutečnosti je geniální.

Klíčem k úspěchu je nejdříve zabudovat toto pravidlo do kultury schůzek ve vaší společnosti. Když benefity tohoto pravidla chápou nejen týmoví lídři, ale i členové týmu a dokáží ho efektivně využívat, pomohou vám ve společnosti vybudovat ducha autenticity a transparentnosti.

Ptáte se, jestli to není neslušné odejít ze schůzky, protože máte pocit, že do diskuze nijak hodnotně nepřispějete? Podle Muska se to v Tesle od vás dokonce očekává: "Není neslušné odejít. Je neslušné někoho na schůzce držet a plýtvat jeho časem"

Co si odnést: Dejte účastníkům schůzek, kteří jsou stejně většinou myšlenkami jinde (nebo ještě hůře - na telefonu), protože je to k smrti nudí, možnost odejít a dělat něco smysluplnějšího.

3. Žádné časté schůzky

"Pokud zrovna neřešíte žádnou urgentní záležitost, zrušte časté schůzování. A jakmile onu záležitost vyřešíte, frekvence schůzek by se měla rapidně snížit," prosazuje Musk

Pokud jste někdy pracovali pro větší společnost, toto pravidlo jistě oceníte. Je naprosto běžně, že jsou do rozvrhu přidány schůzky za účelem vyřešení důležitého problému. Ale i když se problém podaří vyřešit, schůzky zůstanou.

Většinou se to stane párkrát, než někomu dojde, že už nejsou potřeba a frekvenci upraví. To ale nic nemění na skutečnosti, že čas byl promrhán a aktuální problémy dost možná zanedbány.

Co si odnést: U každé jedné schůzky byste si ještě před jejím svoláním měli položit otázku, jak moc urgentní je, aby všichni klíčoví lidé, kteří by na ni mohli přinést hodnotu, nechali své práce a byli osobně přítomni. Určitě by nešlo tuto schůzku přeskočit a místo toho poslat mail nebo zprávu do skupinového chatu?

---

Elon Musk věří, že zavedení těchto tří pravidel do praxe zvýšilo v Tesle celkovou produktivitu práce. Můžete je aplikovat i vy?

 

#osobnirozvoj

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Ja aplikujem tieto pravidlá aj keď moji kauči tvrdia že robím chybu. Ďakujem že sa mi potvrdil môj systém.
    +1
    • A v čem konkrétně podle nich děláte chybu? Docela by mě to zajímalo :)
      0
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
10 minut
5 minut
6 minut
5 minut
Doporučené příspěvky
4 minuty
3 minuty
5 minut
5 minut
5 minut
4 minuty
3 minuty
5 minut
10 minut
5 minut
6 minut
5 minut