08.09.2018 3 minuty čtení

Jack Ma opouští Alibabu! Chce se věnovat filantropii

Miliardář Jack Ma plánuje v pondělí odstoupit ze svého místa výkonného předsedy ve společnosti Alibaba. Jak asi víte, jedná se o e-commerce impérium se současnou hodnotou okolo 420 miliard dolarů. Své místo ve společnosti, kterou v roce 1999 spoluzakládal, hodlá opustit v pondělí v den svých 54. narozenin. Momentálně má v plánu se věnovat vzdělávací filantropii.

Nejbohatší muž Číny s odhadovanou výší majetku 40 miliard dolarů a bývalý učitel se shodou okolností narodil na čínský svátek oslavující pedagogy. Už v roce 2013 odstoupil z funkce generálního ředitele Alibaby, ale zůstal jejím výkonným předsedou.

V důchodu chce Ma zaměřit své peníze a čas především na vzdělání. Miliardář se již nadále nebude věnovat každodenní práci, nicméně se od společnosti úplně neodstřihne, bude pokračovat jako člen představenstva a mentor nového managementu společnosti.

Obrovská expanze díky B2C modelu

Alibaba začínala jako B2B platforma, nicméně největší růst zaznamenala, když se zaměřila na prodej zboží také běžným spotřebitelům. Jednoduchý online prodej však už zdaleka není jediným předmětem zájmu společnosti. Jedná se také o jednoho z největších zprostředkovatelů plateb. Jeho služba Alipay (dnes Ant Financial) funguje na principu 2D kódů, které jsou spojené s bankovními účty a umožnují maloobchodníkům přijímat elektronické platby. Jen Ant Financial má v současnosti tržby ve výši 40 miliard dolarů za rok.

S tím, jak si začal čínský prezident Xi Jinping upevňovat politickou moc, změnilo se politické prostředí. Hlava komunistické strany se neustále prezentovala jako bojovník s korupcí a reformátor strany, vedl kampaň, která zasáhla celkem 1,5 milionu členů strany. Toto úsilí vedlo k upevnění moci strany, která tak mohla provést ústavní změny umožňující mu působit na postu prezidenta až do své smrti.

Xi Jinping rovněž zpřísnil kontrolu nad podniky, a to zejména těmi, které umožňují lidem komunikovat přes internet. Také se zaměřil na stíhání miliardářů, kteří údajně „nevhodně“ řídili své společnosti, přičemž byli obviňováni z nejrůznějších trestných činů, úplatkářství nebo podrývání autority komunistické strany. Možná, že i toto jsou všechno důvody možná trochu předčasného odchodu Jacka Ma do důchodu.

Alibaba je zrcadlem expanze čínské ekonomiky

Růst Alibaby a bohatství jejího spoluzakladatele následovaly změny v moderní Číně, kde má stále se rozrůstající městská střední třída více peněz na utrácení, a navíc čínské úřady povolily hromadění majetku, a to především podnikatelům, kteří ovládají pokrokové podniky (a chovají se politicky korektně).

Alibaba za svou 19 letou historii neměla příliš expanzivní choutky. Provedla pouze pár více či méně úspěšných pokusů. Jedním z hlavních důvodů pravděpodobně byla nekompromisní konkurence Amazonu, který v týdnu překročil tržní kapitalizaci bilion dolarů. Majitel americké společnosti Jeff Bezos je v současnosti zdaleka nejbohatším člověkem na světě s odhadovanou výší majetku 160 miliard dolarů.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.