20.08.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 20.8.2019: Dle Bundesbanky je již Německo v recesi, 15 let od IPO Google a...

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Tak #Nemecko je již podle své centrální banky v recesi. Co myslíte, kdy se "oficiálně" dočkáme u nás? #Praha aktuálně místo #recese řeší spíš letošní velký pokles prodaných bytů. Ne proto, že by už je za ty ceny nikdo nechtěl kupovat, ale proto, že je jich nedostatek. Jo a nezapomeňte si dole přečíst o mazané Číně, exkluzivním #Porsche, které nikdo nechce a "korporátním obrození" v amerických firmách, které otáčejí a místo investorů a zisků se nově chtějí zaměřovat primárně na uspokojení zaměstnanců. Ať dnešek stojí za to!

-----

Slova dne

„Ekonomická aktivita by mohla dále poklesnout také v aktuálně probíhajícím kvartále. Domácí konzum sice ekonomiku izoluje, ale trh práce již vykazuje náznaky slabosti a propadá také sebevědomí v sektoru služeb.“

Německá spolková banka (Bundesbank)v pondělí varovala, že země se již pravděpodobně nachází v recesi a v aktuálním kvartálu bude pokles pokračovat. Náš západní soused v Q2 poprvé po 6 letech vykázal propad ekonomiky oproti předchozímu kvartálu o 0,1 %. Ministr financí Olaf Scholz v reakci uvedl, že Německo je připraveno do ekonomiky v případě recese pro její podporu pustit až 50 miliard eur (1,2 bilionu Kč), neboli 1,5 % svého HDP.

-----

Čísla dne

15

#Google včera oslavil 15 let od svého IPO. Pokud byste před 15 lety do společnosti investovali 1000 dolarů (23 tisíc Kč), dnes by vaše akcie měly hodnotu 28 000 dolarů (644 tisíc Kč). Akcie Google totiž od vstupu na burzu posílily o více než 2600 %. 

-----

Vítěz a poražený

NVIDIA +7.03 % (170.78 USD)

#NVIDIA po pátku ovládla i pondělní obchodování a pomalu a jistě se blíží k letošním maximům. Před loňským velkým propadem byla cena za akcii společnosti stále o více než 100 dolarů vyšší, než je nyní, takže pokud nárůst tržeb nepoleví (a nedojde k masivní eskalaci v americko-čínské obchodní válce), prostor pro růst rozhodně je. 

Zscaler-11.26 % (71.80 USD)

Akcie poskytovatele cloudové ochrany #Zscaler včera předvedly velký pokles i přesto, že výsledky za Q2 budou zveřejněny až dnes. Od loňského IPO cena akcií společnosti vzrostla o téměř 85 % a očekává se, že kvartální výsledky ukáží meziroční růst společnosti zhruba o 45 %. Proč tedy výprodej? Svou úlohu v tom může hrát vysoká tržní hodnota společnosti (9,4 miliard USD), která může být nepatrně nadhodnocená. Dalšími možnostmi je, že si insideři připravují pozici pro výhodný nákup, nebo naopak tuší zklamání a berou zisky před možným propadem.

-----

Burza

Akcie na úvod týdne mírně posílily. Investory nepatrně uklidnilo možné vyřešení obchodní války na obzoru. Prezident Trump v neděli tweetnul, že Spojené státy s Čínou "diskutují".Dobrý vstup do nového týdne zažily především technologie (#Apple +1,9 %, #Amazon +1,3 %) a finanční sektor (#Citigroup +1,3 %, #GoldmanSachs +1,4 %) . Poražených včera na burze opravdu mnoho nebylo, výjimku tvořily společnosti, kterým aktuálně investoři z různých důvodů příliš nedůvěřují (#Uber - 1,8 %, #GeneralElectric -1,4 %).

-----

Bleskově

Prodeje pražských bytů jsou v útlumu. Meziročně se v 1. letošním pololetí prodalo o téměř o 10 % méně bytů (2500) než loni (2750). Za pokles však nemůže vysoká cena bytů, nýbrž jejich nedostatek. Vlivem zdlouhavých byrokratických procesů se aktuálně úředníkům daří povolovat zhruba jen 2500 nových pražských bytů ročně.

#Microsoft získal cennou posilu. Podařilo se mu ulovit Billa Stasiora, bývalého zaměstnance společnosti #Apple a hlavního člověka zodpovědného za virtuální asistentku #Siri. Stasior, jež dříve pracoval v Amazonu či Oracle, byl zřejmě najat v rámci budování silné AI divize, na kterou se Microsoft pod CEO Nadellou v posledních letech zaměřuje.

#Facebook a #Twitter odhalily síť stovek účtů vytvořených za účelem šíření #fakenews o protestech v Hong Kongu, které byly vytvořeny a provozovány čínskou vládou. Obě společnosti v pondělí oznámily, že síť zahrnovala 936 twitterových účtů a 7 stránek, 3 skupiny a 5 účtů na Facebooku.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.