19.08.2019 3 minuty čtení

Tato kniha pomohla Jeffu Bezosovi vybudovat Amazon a stát se nejbohatším mužem světa

Každý máme ve svém životě moment, který výrazně promluvil do naší budoucnosti. A nejinak tomu je u Jeffa Bezose, který v roce 2001 prožíval podnikatelskou noční můru, ale dokázal z ní udělat odrazový můstek k budoucím úspěchům.

Jeff #Bezos budoval od roku 1994 internetovou firmu s názvem #Amazon a i když už dnes víme, že se mu podařilo z ní udělat globálního obra s valuací téměř jeden bilion dolarů, nebylo to vždy tak jednoduché, jak se s odstupem času může zdát.

V roce 2001 byla Bezosova firma už čtyři roky na burze a oči burzovní veřejnosti přísně sledovaly každý její krok, zejména pak finanční výkonnost. V té době to navíc bylo umocněno prasknutím dot-com bubliny, která mnoho internetových firem vymazala z byznysové mapy. V médiích se tak začaly objevovat sloupky analytiků, kteří odsuzovali Bezosovo neustále #investování a oddalování ziskovosti firmy.

Říjen zmíněného roku 2001 pak byl pro sedmatřicetiletého podnikatele tím doposud nejtěžším, který od založení firmy zažil. #Akcie Amazonu se propadly až na cenu 6 dolarů za kus a investoři začali vážně mluvit o potenciálním krachu. Bezos se však nevzdal a vyzkoušel řešení, které mu pomohlo nejenom zachránit byznys, ale udělat z něj magnáta světového formátu.

Pane Collinsi, máte chvilku?

Nebyl to nikdo jiný než Jim #Collins, bývalý profesor na Stanfordu a autor právě vycházející knihy "Jak z dobré firmy udělat skvělou", komu Jeff Bezos tehdy v říjnu zavolal a pozval na konzultaci do centrály Amazonu.

Když Collins dorazil do Seattlu, představil Bezosovi a jeho kolegům z managementu svou představu skvělé společnosti a myšlenky, které shrnul ve své knize. V té mluví o tom, že každá firma se musí snažit vytvořit systém, který bude fungovat podobně jako skládané úročení, které známe z investičního světa. Díky správným krokům se bude výkon firmy neustále zvyšovat, díky čemuž se vytvoří finanční kapacita pro získání bezkonkurenční tržní pozice.

"Na dobrých studentech je skvělé to - a pan Bezos a jeho kolegové v Amazonu jsou opravdu chytří a všímaví lidé - že převezmou vaši myšlenkou a rozvinou ji ještě o kus dál," řekl Collins nedávno v podcastu Recode Decode.

Jeff Bezos byl skutečně dobrým žákem, možná tím nejlepším, jakého kdy Collins měl. Amazon má dnes valuaci přes 900 miliard dolarů a samotný Bezos se pyšní majetkem 112 miliard dolarů a pozicí nejbohatšího člověka světa.

Pokud chcete svou firmu nastartovat stejně, nemusíte si zvát pana Collinse, ale můžete si přečíst jeho revoluční knihu. Pokud se o ní chcete dozvědět více informací, přečtěte si recenzi: Jak z dobré firmy udělat skvělou

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.