07.09.2018 7 minut čtení

Vědecké studie: 11 skutečností, o kterých lidé rozhodnou během pár vteřin po setkání

Lidé si vytváří první dojem ještě předtím, než otevřete ústa. Výzkumy dokazují, že vaše vzezření o vás může prozradit, jak jste důvěryhodní, promiskuitní nebo silní lidé. Jisté aspekty prvního dojmu však můžete ovlivnit i vědomě, pokud víte, jak se máte prezentovat.

Některé specifika prvního dojmu změnit nelze – naše přirozená vůně, jak mladě vypadá naše tvář nebo zda máme potřebu nosit brýle. Například muži, kteří mají obličejové rysy žen, jako je tenčí obočí a ostrá brada, se zdají více důvěryhodní.

Asi mezi námi neexistuje moc lidí, kteří by nechtěli vytvářet dobrý první dojem. Strukturu obličeje upraví maximálně plastická operace, ale každý může změnit svou řeč těla – více úsměvů a očního kontaktu případně vhodné přitakání, nikdy není na škodu.

Jaké závěry tedy lidé vyvodí už během prvních vteřin setkání?

#1 Postavení

Nizozemská studie zjistila že lidé, kteří nosí více značkové oblečení – např. Lacoste a Tommy Hilfiger – byly považováni za výše postavené než ti v neznačkovém.

“V žádném jiném ohledu se však vnímání dané osoby neměnilo, ať už se jedná o rozdíly ve vnímání atraktivity, laskavosti nebo důvěryhodnosti,“ napsali autoři studie.

#2 Důvěryhodnost

Lidé provedou rozhodnutí o vaší důvěryhodnosti během desetiny vteřiny. Výzkumníci z Princetonu zkoumali skupinu studentů, kterým dali za úkol, aby za 100 milisekund zhodnotili atraktivitu, schopnosti, agresivitu a důvěryhodnost tváří figurantů.

Členové jiné skupiny si mohli vzít každou fotografii na libovolně dlouhou dobu. Jejich úsudky však byly pro většinu rysů stejné jako skupiny, která měla na rozhodování pouze desetinu vteřiny.

Mnoho z těchto úsudků je skutečně výsledkem věcí, které nemůžeme změnit. Výzkum například naznačuje, že ženské a dětské tváře jsou vnímány více jako důvěryhodné. Co změnit může, je řeč těla. Zkuste se více usmívat (usmívající se tvář rovněž evokuje důvěryhodnost), tělem se přikloňte více k druhému, hleďte do očí a určitě není od věci se pokusit napodobit řeč těla druhé osoby.

#3 Sexuální orientace

Lidé se většinou podvědomě rozhodnou o sexuální orientaci druhého do dvaceti vteřin od setkání, což je minimální čas potřebný k vědomému rozpoznání detailů tváře.

Rychlé a přesné vnímání sexuální orientace tak je dalším příkladem rychlého a účinného kognitivního mechanismu vnímání vlastností ostatních.

#4 Inteligence

Studie z roku 2007 provedená univerzitou v Marymountu, kterou vedla profesorka Nora A. Murphy, odhalila, že pohled do očí vašeho konverzačního partnera má obrovský význam pro vnímání vaší inteligence.

Plešatí muži jsou vnímaní jako dominantnější, vyšší a silnější.

“Pohled do očí během konverzace byl klíčový,“ napsala Murphy. “Významně souvisel s IQ. Lidé, kteří se neostýchali partnerovy dívat do očí, byli dle testů hodnoceni jako ti s vyšší inteligencí.“

#5 Promiskuita

Britská studie zjistila, že ženy s viditelným tetováním jsou vnímány jako méně atraktivní, s většími sklony k alkoholismu a mnohem promiskuitnější než ženy bez tetování – což může být i výsledek stereotypů, které panují o potetovaných ženách.

“V Británii je tetování už žen často asociováno s kulturou „ladette“ čili ženským ekvivalentem ke chlapecké kultuře, která se vyznačuje nárůstem konzumace alkoholických nápojů, provozování sportů, obdivování rychlých vozů a čtení pánských časopisů,“ napsali autoři studie.

#6 Dominance

Studie Pensylvánské univerzity zjistila, že muži s oholenou hlavou jsou častěji hodnocení jako dominantní než jejich vlasatí kolegové. Rovněž muži, jejichž vlasy byly na fotografii digitálně odstraněny byli vnímáni jako dominantnější, vyšší a silnější než jejich autentické já.

#7 Zda jste úspěšní

Pokud chcete vypadat úspěšně, připravte si oblek na míru. V britsko-turecké studii se účastníci dívali na fotky můžu v oblecích na míru v porovnání s muži v konfekčních oblecích po dobu pěti sekund. Celkem nepřekvapivě byli muži v padnoucích oblecích hodnocení jako úspěšnější. Šaty opravdu dělají člověka…

“Tato studie skutečně potvrdila, že by měli muži vyrazit na nákupy a sehnat si dobře padnoucí oděv, neboť tak mohou pozitivně posílit svůj obraz, který chtějí představit ostatním,“ napsali autoři studie.

#8 Jste na cestě za úspěchem?

Během prvních pár sekund nepadají jenom soudy o vašem postavení, ale také o vašem potenciálním příjmu. V kanadské studii z roku 2011 byly univerzitním studentům ukázány fotografie mužských modelů v business nebo casual oděvu. Poté byli studenti tázání, jak by konkrétní jedinec uspěl v různých druzích povolání.

Výsledky byly očekávané ale nabídly možná i překvapení. Nejenom, že se očekává u lépe oblečených mužů, že budou vydělávat více peněz, navíc vyvolávají dojem, že se mnohem rychleji prosadí a povýší.

#9 Povahové rysy

Lidé nenačítají informace pouze z vašeho vzhledu, ale také ze způsobu, jak se pohybujete. Ve studii Durhamské univerzity, bylo studentům ukázáno 26 nahrávek chůze dalších studentů – někteří se pohybovali volně a loudavě a jiní naopak upjatě a dynamicky.

Jenom pár kroků stačilo, aby studenti získali z videa odhad osobnosti. Jedinci s volnější chůzí byli vnímání jako více dobrodružní a extrovertní, druhá skupina naopak introvertně s příznaky neurotického chování.

#10 Zda byste byli ochotni jít na rande

Nedávná studie o online randění ukázala, že uživatelé seznamovacích stránek velice rychle určí z vaší fotografie náklonnost k randění.

Fotografie, které podle respondentů znázorňovaly extrovertní osobu otevřenou novým zkušenostem, emociálně stabilní a přitažlivou, velmi posílily úspěch na online seznamce. Zajímavé je že ženy, které se zdáli být z fotografií ambicióznější a nezávislejší měly u můžu menší úspěch, zatímco mužům tyto vlastnosti přinášely opak.

Po následné kontrole poskytnutého osobního textu vědci zjistili, že dojmy z fotky se do značné míry s textem shodují.

Jen pár kroků stačí, aby pozorovatel odhadl vaše povahové vlastnosti.

“Tyto výsledky naznačují, že první dojem založený na fotografii může ovlivnit rozhodnutí kontaktovat potenciálního partnera i poté, co se dozví jiné důležité informace o konkrétní osobě,“ napsali výzkumní pracovníci.

#11 Přítel nebo nepřítel?

Nejsou to pouze naše oči, které nám pomáhají utvořit první dojem. Průzkum italské psycholožky Mariely Pazzaglia naznačuje, jak nám náš čich pomáhá rozhodnout se, zda je někdo přítel či nikoliv.

Podle průzkumu usuzujeme, zda je někdo členem naší rodiny či sociální skupiny na základě vůně. Pokud někdo voní povědomě, je to znamení, že by nám mohl dotyčný poskytnout sociální podporu.

V opačném případě dospějeme k závěru, že nebude mít daná osoba pravděpodobně s námi ty nejlepší zájmy.

Teď už víme, co o nás prozradí prvních pár sekund sociální interakce. Dost věcí ovlivnit nemůžeme, ale naši řeč těla naštěstí ano. Pokud chcete napříště vyvolat větší pocit dominance, důvěryhodnosti nebo úspěchu už víte, co pro to musíte udělat.

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.