16.08.2019 3 minuty čtení

Donald Trump chce pro Spojené státy koupit Grónsko (ne, tohle není vtip)

Americký prezident Donald Trump má zálusk na Grónsko. Na rozdíl od svého kolegy Putina však neplánuje anexi ani zmanipulované volby, ale starou dobrou kapitalistickou koupi.

Prezident #Trump se před vstupem do politiky proslavil mimo jiné svým realitním byznysem a i jako prezident by, zdá se, rád nějaký ten pozemek pro Spojené státy koupil - do oka mu totiž padl největší ostrov na světě, Grónsko.

Nápad rozšířit území USA o tento ledem pokrytý ostrov patřící Dánsku podle osob z Trumpovy blízkosti obeznámených s tématem prezident již několikrát s různou mírou serióznosti zopakoval během různých schůzek, večeří a konverzací. S touto informací pocházející od bezejmenného zdroje nyní přišel Wall Street Journal.

#Gronsko odděluje severní Atlantický a Severní ledový oceán a je z velké části autonomní, ledem pokrytou oblastí patřící Dánsku, která je nejen bohatá na přírodní #zdroje, ale má vzhledem ke své poloze i důležitý geopolitický význam.

Bílý dům ani dánské úřady nechtěly zprávu WSJ nijak komentovat, a i když Grónsko údajně prezidenta Trumpa skutečně zaujalo, není v tuto chvíli jasné, jak by Spojené státy mohly takový nákup provést.

Někteří prezidentovi poradci podle všeho nápad podporují, protože z ekonomického pohledu dává smysl. Jiní jej však dle novin odmítli s tím, že jde o prezidentovu "pomíjivou fantazii, která nikdy nebude přetavena v realitu".

Grónsko má populaci pouhých 56 tisíc obyvatel a je místem nejseverněji položené americké vojenské základny. Thule Air Base leží pouhých 1524 kilometrů od Severního pólu a byla vybudována během druhé světové války, aby chránila zdejší dánské kolonie před Německem.

Americké úřady proto Grónsko považují za důležité pro národní bezpečnostní zájmy a dělají dlouhodobě vše proto, aby v zemi nezískala žádnou ekonomickou moc Čína.

Grónsko disponuje zajímavou strategickou polohou i velkými přírodními zásobami

Během Studené války Spojené státy údajně do podzemních tunelů nedaleko své grónské základny umístily až 600 raket s jadernou hlavicí. A jejich zájem o získání Grónska rozhodně nevznikl až v tomto století.

Po druhé světové válce se již Grónsko pokoušel koupit tehdejší prezident Harry Truman, který nabídl 100 milionů dolarů. Dánsko však částku odmítlo. Americké Ministerstvo zahraničí se nicméně myšlenkou na potenciální zakoupení Grónska i sousedního Islandu tu a tam zabývá již od roku 1867.

Důvody jsou kromě strategického významu především ekonomické - země totiž disponuje nemalými přírodními zásobami. Zároveň však nemá dostatek prostředků ani technologií pro jejich plné využití, a tak 60 % zdejšího ročního rozpočtu ve výši 591 milionů dolarů (13,6 miliardy korun) přichází ve formě podpory od dánské vlády.

Trump by měl #Dansko navštívit příští měsíc. I pokud by zájem Spojených států zakoupit Grónsko měl být na pořadu dne, je vysoce nepravděpodobné, že se dopředu cokoliv podstatného dozvíme (pokud opět nepromluví nějaký nejmenovaný zdroj).

Každopádně zajímavé téma, které se vyplatí občas po očku sledovat.

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.