16.08.2019 3 minuty čtení

Tým složený pouze z Číňanů v NBA? Spoluzakladatel Alibaby na tom pilně pracuje

Joseph Tsai, tchajwansko-kanadský miliardář, který spoluzaložil čínského e-commerce giganta Alibaba Group, se brzy stane majitelem rychle rostoucího týmu NBA Brooklyn Nets.

#Tsai aktuálně vlastní 49 % týmu a brzy podepíše smlouvu ke koupi zbývajících 51 % #Nets, které nyní vlastní ruský miliardář Michail Prochorov, za celkem 2,35 miliardy dolarů. Dohoda by měla být podle New York Post oznámena ještě tento týden.

Částka 2,35 miliardy dolarů se stane nejvyšší, jakou kdy kdo v americké historii zaplatil za sportovní franšízu.

Tsai, jehož jmění je odhadováno na 9,9 miliardy dolarů, koupil 49 % týmu za 1 miliardu dolarů v roce 2018. Při nákupu si však zároveň zajistil přednostní právo na nákup zbývajících 51 % týmu do začátku basketbalové sezóny 2021-2022 za dalších 1,35 miliardy dolarů. Svůj záměr koupit celý tým Brooklyn Nets poprvé veřejně oznámil v říjnu 2017.

Kanadský miliardář zároveň nyní vyjednává nákup Barclays Center, domovského stadionu tohoto týmu.

Nakupovat sportovní týmy Tsaie očividně baví. Vlastní již totiž také tým San Diego Seals, lakrosovou franšízu, která se účastní National Lacrosse League.

V březnu loňského roku byl Tsai jedním ze skupiny investorů, kteří koupili tým #NFL (americký fotbal) Carolina Panthers. A letos v lednu vedl jednání další investorské skupiny, které skončilo nákupem týmu #WNBA New York Liberty od The Madison Square Garden Company.

O měsíc později, v únoru, Tsai se svými partnery The Chernin Group a The Raine Group zainvestovali do lakrosové Premiere League, nové ligy založené lakrosovými hráči Paulem Rabilem a jeho bratrem Mikem Rabilem.

To ale není vše. Tsai je rovněž členem #NBA China, což je společnost uskutečňující ligový byznys na území Číny. A je pravděpodobné, že před příchodem dalšího desetiletí bude v NBA hrát čistě čínský basketbalový tým.

Akvizice Brooklyn Nets předchází blížící se nové sezóně NBA (2019-2020), která začne v říjnu a do které Nets vstupují jako síla, se kterou bude potřeba počítat. Tým pořídil hvězdy Kevina Duranta a Kyrie Irvinga a má zálusk na to stát se šampionem Východní konference.

Nets za Duranta zaplatili 164 milionů dolarů i přes to, že si možná kvůli poranění Achillovy šlachy rok nezahraje. 

Obrat týmu za poslední rok je však neuvěřitelný vzhledem k tomu, že jej NBA ještě před dvěma lety řadila mezi ty nejhorší v celé lize. Přidání Duranta a Irvinga by dle odhadů mělo zvýšit příjmy týmu v nové sezóně minimálně o 15 %.

 

#sport #investovani #alibaba

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Kéž bychom se něčeho takového dočkali taky v Česku :)) Teda ne přímo týmu plného Číňanů, ale bohatých investorů, kteří pomohou pozvednout úroveň našich klubů.
  +1
  • Moment a co Slavia? :D
   0
  • Hele já tomu pořád moc nevěřím. Mám pocit, že ti Číňani jsou schopný z toho vycouvat, jakmile jim místní vrchnost nepůjde na ruku...já mám na mysli ideálně právě nějaké místní vlastence, jako je Křetínský, jen trochu schopnější :))
   0