15.08.2019 3 minuty čtení

Technologický tatarstán: Amazon bude dávat neprodané zboží na charitu. Konečně!

Chtělo by se říct, že v některých oblastech, třeba ve vývoji a inovacích, jsou velké technologické firmy napřed o mnoho mílových kroků před celým světem. Jenže v jiných, pro mnoho lidí tak triviálních, působí neuvěřitelně zaostale a nevyspěle.

#Facebook, #Amazon, #Google a další technologičtí giganti dokáží hodiny a hodiny mluvit o tom, jak myslí na dobro světa a svých uživatelů. Jak dělají svůj byznys ne kvůli zisku, ale kvůli blahu společnosti. 

Jenže když člověk sleduje jejich chování, uvědomí si, že v jejich hodnotovém žebříčku je na prvním místě zisk, pak dlouho nic a někde velmi daleko reakce na to, co od nich společnost žádá.

Protože když si zakládáte sociální síť a myslíte na blaho uživatelů, pracujete intenzivně na bezpečnosti dat a soukromí. Nebo třeba máte tak skvěle napsané podmínky použití, že každý uživatel jasně a zřetelně ví, co se děje s jeho daty a jak může smazat své veškeré údaje. 

Jenže to třeba právě Facebook dlouho nedělal. Až nyní, když má kvůli tomu obtížné tahanice s vládami po celém světě, začal svůj přístup trochu (ale opravdu jen trochu) měnit. Na posledním velkém eventu dokonce zářilo velkolepé heslo "The future is private". Racionálně uvažující člověk a podnikatel, kterému by reálně šlo hlavně o blaho uživatelů, by něco takového prosazoval už od začátku a nikdy soukromé údaje uživatelů neprodával třetím stranám, jako to dělal pan #Zuckerberg.

A teď tu máme Amazon a jeho "francouzský případ". Místní televize totiž v rámci dokumentu přišla na to, že tenhle e-commerce gigant každoročně vyhodí či zlikviduje miliony neprodaných produktů, které mu zůstanou ve skladech a dodavatelé (či třetí strany prodávající přes Amazon) o ně již nestojí.

Co by v takovém případě napadlo rozumného člověka hned při první příležitosti? Už před mnoha a mnoha lety? No jasně, i vás to napadlo, protože je to tak logické! Všechny tyhle věci přeci mohou jít na charitu a dělat potřebným lidem radost!

A bilionový kolos Amazon s tím nyní přišel, chvástajíce se, že jako vždy myslí na dobro světa a že to je z jeho strany geniální nápad. Ano, teď, po mnoha letech, firma se stovkami manažerů, kteří údajně myslí na dobro lidstva, přišla na tuto revoluční myšlenku. A zrovna náhodou těsně poté, co o tom média přinesla reportáž.

Tyhle firmy prostě nikdy nemyslely a nikdy nebudou myslet na dobro světa. Zisk je pro ně na prvním místě a pokud přijdou s něčím, co by mělo lidem činit opravdu dobro, dělají to jen proto, že to může mít vliv na jejich finanční výkonnost. 

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.