15.08.2019 4 minuty čtení

Jeff Bezos: Lidé, kteří mají "často pravdu", se rozhodují jinak než všichni ostatní - jak?

Na ty nejmocnější lídry všichni často pohlížíme jako na rozhodné, kontinuální a neochvějné. A pro jejich schopnost trvat si na svém a jít za svou vizí navzdory čemukoliv je obdivujeme a oslavujeme. Jeff Bezos to ale vidí jinak.

Náš dojem z úspěšných lídrů ostatně podporuje i řada studií. Autor, konzultant a lektor Jim Collins ve svém výzkumu zjistil, že velké vůdčí osobnosti zpravidla sdílejí jednu vlastnost - jsou rychlí a rozhodní.

Podobný koncept propaguje tržní strategie zvaná "first-mover advantage". Tento termín definuje výhodu, kterou společnost získá, pokud je na trhu první v nové kategorii produktů. Podstatou je myšlenka, že když se dokážete na místě rozhodnout a jednáte rychle, dostanete se před svou konkurenci.

Názory, které určitě mají něco do sebe, ale kdybyste je řekli Jeffu Bezosovi, zřejmě by nesouhlasil.

Zakladatel Amazonu před pár lety během Q&A ve společnosti Basecamp v jedné odpovědi sdílel zajímavý postřeh o lidech, kteří mají "často pravdu". #Bezos tehdy řekl:

"Lidé, kteří mají často pravdu, jsou zároveň lidé, kteří často mění své #názory. Je to velmi zdravé - a v některých firmách dokonce podporované - přijít zítra s myšlenkou, která zcela popírá váš dnešní nápad."

Nic není definitivní

Bezos svůj názor dále rozvedl a vysvětlil, že když pozoroval ty nejchytřejší osoby, se kterými se během života setkal, všiml si, že "neustále kontrolovali své chápání celé věci a znovu přemýšleli nad problémy, které už měli za vyřešené. Vždy byli otevřeni novým úhlům pohledu, novým informacím, novým nápadům, kontradikcím a výzvám vůči jejich vlastnímu způsobu #přemýšlení."

Stručně řečeno, chytří lidé (neboli ti, kteří mají "často pravdu") mění své názory - hodně a často, vlastně skoro pořád.

Na následující dotaz, jaká vlastnost pro změnu charakterizuje osoby, které "často nemají pravdu", Bezos odpověděl, že je to "tendence být posedlý detaily, které posilují jejich pohled na věc. Pokud se někdo nedokáže dostat nad detaily a vidět celkový obraz z různých úhlů, velmi často se bude mýlit."

Tady je důležité poznamenat, že Bezos nenaznačuje, že chytří lidé si jsou neustále ohledně svých rozhodnutí nejistí. Pouze říká, že nemají žádný problém mýlit se, což jim následně umožňuje situaci opět zanalyzovat, být otevřený novým názorům a zamyslet se nad svým dlouhodobým pevným názorem na věc.

Zde by se hodila citace psycholožky Mel Schwartz, která jednou napsala: "Jedním z nejčastějších a nejničivějších témat naší kultury je potřeba mít pravdu. Tato potřeba je v našem systému víry a kolektivní psychice zakořeněna tak hluboko, že se nad ní často ani nepozastavíme." 

Přesný popis, chtělo by se říct. Stačí navštívit jakoukoliv živější internetovou diskuzi a najdete hromadu osob, které jsou naprosto pohlceny snahou mít za každou cenu pravdu a jsou pro to ochotny zcela ignorovat cokoliv jiného (včetně relevantních informací, které naznačují opak).

Není to jen Bezos

Výkonný ředitel společnosti #Apple #TimCook se v roce 2012 na konferenci D10 podělil o několik lekcí, které se naučil od Steva Jobse. Co na něj udělalo největší dojem, byla údajně Jobsova schopnost měnit své názory, a to rychle a často.

"Steve často najednou otočil tak rychle, že jste úplně zapomněli, že to byl právě on, kdo včera vehementně zastával přesně opačný názor. Viděl jsem to denně. Je to dar, protože věci se neustále mění a umět změny přijímat vždy vyžaduje kuráž. Chce to odvahu říct si 'Mýlil jsem se.' Myslím si, že tento dar měl."

A ještě jeden příklad na závěr. Al Pittampalli je konzultant, který pracoval s lídry v NASA, Boeingu nebo IBM. V interview pro časopis Canadian Business s titulkem "Nejsilnější lídři se nebojí měnit své názory" řekl, že dle jeho názoru ti nejchytřejší lidé "nečekají na negativní #feedback, až k nim dorazí, ale naopak si pospíší a řeknou si 'Pokud mám změnit svůj názor, proč čekat a neudělat to rovnou.'"

Takže až se příště budete rozhodovat, pamatujte, že je v pořádku změnit svůj postoj klidně o celých 180°. Určitě si své odvážné a silné postoje nechejte, ale nezapomeňte, že mohou být pouze dočasné. S touto mentalitou budete mít největší šanci, že budete mít "často pravdu".

 

#osobnirozvoj

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.