13.08.2019 7 minut čtení

Investoři, chcete zlikvidovat nadějný startup? Odstraňte nepohodlného zakladatele

S nelibostí sleduju vývoj akcií Uberu a říkám si, co stále a znovu vede investory po celém světě k tomu, že si myslí, že pod jejich vedením bude rostoucí startup fungovat lépe.

Akcie #Uber tento týden klesly na nejnižší hodnotu od vstupu na burzu a podle nálady na trhu se dá očekávat, že "jižní trend" bude pokračovat i v následujících dnech, týdnech, možná i měsících. 

Mnoho investorů, a zejména pak bohatě placený CEO firmy Dara #Khosrowshahi, je přesvědčeno (stále ještě), že za poklesem ceny jsou neuspokojivé finanční výsledky a rekordní ztráta ve druhém čtvrtletí. Přičemž na téma potenciální ziskovosti už šéf firmy odmítá diskutovat.

Dobře, dejme tomu, že špatné finanční výsledky za pokles ceny akcií do určité míry mohou. Ale stejně tak jsem přesvědčen, že kdyby byl Travis #Kalanick, původní spoluzakladatel a tvář firmy, stále v čele Uberu, hodnota firmy by neklesala tak rapidně a nacházela se mnohem výš.

Když vezmete firmě charisma

Travise Kalanicka sejmula skupina investorů vedená gigantickým fondem #SoftBank v roce 2017, a to poté, co se v médiích několik měsíců probíraly možné sexuální skandály (obtěžování ect.) a následně se objevila také videonahrávka, na které se Kalanick dohaduje s jedním z řidičů Uberu. To video přikládám pro připomenutí níže.

 

Masajoši #Son, zakladatel a šéf SoftBank, vzal tyto události jako ideální záminku k získání kontroly nad firmou, která do té doby rostla extrémním tempem a měla suverénně našlápnuto směrem k pozici jedné z nejhodnotnějších firem světa. 

Puč se zdařil přesně podle plánu, Kalanick byl odstraněn z pozice CEO a na jeho místo usedl Dara Khosrowshahi, zkušený manažer z firmy #Expedia. Aby firma íránského rodáka získala, musela mu údajně vypsat jednorázový nástupní bonus ve výši 200 milionů dolarů. A například za loňský rok si padesátiletý manažer přišel na dalších 45 milionů dolarů po sečtení všech odměn. To nejsou špatné výplaty, vezmeme-li v potaz, jak silně krvácí firemní účty.

Travis Kalanick byl samozřejmě tak trochu blázen. Ostatně, aby člověk vytvořil něco tak velkého a úspěšného, musí být blázen. A i když odhlédnu od toho, že nikdy nebyl z ničeho obviněn a ona hádka s taxikářem je opravdu prkotina, tak firma solidně rostla. Firma měla svou tvář, své charisma. Možná si na ni mnozí škarohlídi ukazovali, ale to se bude dít vždycky. I takový nepovedený pokus o expanzi do jihovýchodní Asie, na který mnozí kritici upozorňovali, se nakonec ukázal jako ziskový díky dohodě s Grabem.

Dnes by investoři mnohem aktivněji nakupovali akcie Uberu, protože by měl stále svůj "drive" a svou duši. Podobně, jako je tomu například u Facebooku, který má snad tu nejhorší pověst, ale dokud má v čele svého zakladatele/magora, má své charisma, svůj příběh, a to je něco, co najatý manažer nedokáže nahradit. Jasně, největší sociální síť světa má také o dost jiná čísla, ale to také nebylo hned. Zakladatel dokáže popohánět inovace a na to investoři slyší. 

Nepoučí se a nepoučí...

Na Facebooku je krásně vidět, jak je důležité, aby měl zakladatel firmy co nejdéle pevnou pozici. Ostatně, podobně se dá uvažovat také o Microsoftu. Mark #Zuckerberg i Bill #Gates byli ve svých pozicích vždy velmi kontroverzní/nenávidění a jsem si jistý, že kdyby neměli dobře smluvně ošetřenou svou pozici na čele firmy, nepoučitelní investoři by je dávno z firmy vyštípali. A dovolím si tvrdit, že v takovém případě bychom už dnes nějaký #Microsoft nebo #Facebook skoro nikdo nepoužívali. To je prostě fakt.

Uber není jediný, kde investorské ego zahrálo svou negativní roli. Vzpomeňme na příklad ze všech nejznámější - #Apple. Počítačová firma založená v roce 1977 Stevem Jobsem a Stevem Wozniakem byla hitem, její výrobky si získávaly srdce milionů uživatelů. Jenže v roce 1985 si investoři usmysleli, že všemu rozumí lépe a Jobse se nemilosrdně zbavili. Po pár letech pocítili následky - firma se dostala díky zmatku v produktech a procesech až na samý pokraj bankrotu. Až teprve návrat Jobse v roce 1997 firmu zachránil a nasměroval zpět k úspěchům.

Podobná věc se odehrála například i v Twitteru, když z firmy po dvou letech nedobrovolně odešel spoluzakladatel Jack #Dorsey. Za chvilku už ho investoři prosili na kolenou, aby se do firmy vrátil, protože ztratila "drive". Nebo spoluzakladatelé Grouponu, praotce všech slevových portálů. Ti byli odstraněni po neuspokojivém vývoji ceny akcií na burze, aby se nakonec firma dostala do ještě větších problémů.

Nedělejte to

Chápu, že často velmi zkušení investoři mají pocit, že mnohým věcem rozumí. A v klasických korporátech či obřích firmách to nepochybně platí. Jenže rychle rostoucí technologické firmy jsou specifické. Jejich vývoj je silně závislý na osobě zakladatele. Protože pokud chcete něco velkého a globálně úspěšného vybudovat, musíte být blázen se specifickou vizí. Tak to prostě je. 

Uhlazený manažer, kterého si investoři dosadí, nikdy s revoluční inovací nepřijde. Stačí se podívat na #Linkedin - vypadá jako relativně úspěšný projekt (podle mě tedy spíše díky nepochopitelně pozitivnímu PR a doposud chybějící konkurenci), ale kdyby ho vedl magor/vizionář, byl by dnes úplně někde jinde. Jenže Jeff #Weiner jako dosazený manažer nemyslí na inovace za každou cenu, ale na svou hezkou výplatu. Linkedin mohl být absolutně nepostradatelným byznysovým nástrojem, firmou s valuací ve stovkách miliard dolarů. Ten potenciál na to měl. Ale neměl na to šéfa. Dnes je z toho jen pracovní databáze profilů, kterou Microsoft vytěží co to půjde a pak nechá svému osudu.

Uber pod vedením Dary Khosrowshahiho bude něčím podobným. Tam už nemůžeme čekat rapidní růst a inovace. Bude to jen snaha minimalizovat ztráty a firmu nějakým zázračným způsobem stabilizovat. Což bude těžké, protože kvůli chybějícímu charismatu už na firmu burziáni hledí pouze skrze čísla a ta je v současnosti moc neuspokojují. O plánované valuaci 120 miliard dolarů si firma a investoři mohou nechat jen zdát. Jedině, že by se Kalanick vrátil na svou pozici. A to podle mě není vyloučeno!

Pokud investujete nebo se chystáte investovat do nějakých startupů a mladých firem, nedělejte tu samou chybu. Vstupte do firmy s tím, že absolutně věříte jejímu zakladateli a ať se bude dít cokoli, budete ho podporovat. A když padne, padnete s ním. Můžete na něj tlačit, ale nikdy nedělejte tu chybu, že se ho budete chtít úplně zbavit. V tu chvíli považujte svou investici za ztracenou.

A pokud jste sami zakladatelem či zakladatelkou startupu, vždy ve smlouvách s investory dohlédněte na to, že vás nemohou jednoduše odstranit z pozice CEO. Protože vždycky se objeví někdo, kdo si myslí, že vašemu byznysu rozumí lépe...

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.