5 minut čtení

Nejmajetnější rodina na světě každou hodinu zbohatne o 4 miliony dolarů

Ta čísla jsou opravdu astronomická: 70,000 dolarů za minutu, 4 miliony dolarů za hodinu, 100 milionů dolarů za den.

Tak rychle den co den, hodinu co hodinu a minutu co minutu roste bohatství rodiny Waltonů, dynastie stojící za společností #Walmart, od loňského roku, kdy je #Bloomberg ve svém žebříčku nejmajetnějších rodů označil za nejbohatší rodinu na světě.

Tímhle tempem vydělali dalších 23,000 dolarů (530 tisíc Kč) od chvíle, kdy jste začali číst. Nově přijatý zaměstnanec Walmartu za stejnou dobu vydělal 6 centů, protože zatím dostává hodinové minimum 11 dolarů.

I v dnešní době plné extrémního bohatství a stále se zvětšující nerovnosti jde o brutální kontrast. Dědici Sama Waltona, notoricky hospodárného zakladatele Walmartu, aktuálně shromažďují bohatství téměř bezprecedentním tempem - a přitom nejsou zdaleka sami.

Bohatství rodu Waltonů od června 2018 vzrostlo o 39 miliard dolarů na 191 miliard dolarů (4,4 bilionu korun). A další majetné americké rody nejsou z pohledu nashromážděných aktiv nijak výrazně daleko.

Dynastie Marsů, která stojí za stejnojmenným cukrovinkovým kolosem, za stejné období zbohatla o 37 miliard dolarů a sedí na jmění 127 miliard USD. Třetí nejmajetnější rodina Kochů složená především z průmyslníků a také mocných politických hráčů, vydělala 26 miliard dolarů a zaokrouhlila rodinné bohatství na 125 miliard dolarů.

Stejný trend lze pozorovat napříč celým světem. Nejbohatších 0,1 % Američanů dnes kontroluje největší bohatství od roku 1929, ale ani jejich protějšci v Asii či Evropě rozhodně nezahálejí. 

Rodina Kochů, aktuálně na 3. místě žebříčku se jměním 125 miliard dolarů (téměř 2,9 bilionu korun)

25 nejbohatších rodin na celém světě aktuálně kontroluje bohatství ve výši 1,4 bilionu dolarů, což je oproti loňsku nárůst o masivních 24 %.

Pro některé kritiky jsou tato čísla a zejména jejich astronomický růst v tak krátkém čase znamením, že kapitalismus potřebuje opravit. Z nerovnosti se stává explozivní politický problém všude od Seattlu přes Paříž po Hong Kong. Jak ale stále hlubší propast mezi bohatými a chudými zmenšit?

Nárůst napětí už přesvědčil i některé miliardáře, aby začali podporovat kroky jako daň pro bohaté. "Pokud něco podobného neuděláme, budeme nadále jen shromažďovat bohatství v zemi, která se mezitím dost možná rozpadá. To není Amerika, ve které chceme žít," myslí si Liesel Pritzker Simmons, jehož rodina je na seznamu Bloombergu na 17. místě.

Zajímavým letošním přírůstkem je saúdská královská rodina. Ta má prý hodnotu 100 miliard dolarů, což je číslo vycházející z odhadů kumulativních výplat, které rodinní příslušníci za posledních 50 let obdrželi od kanceláře krále Royal Diwan.

Tato cifra se však zdá být velmi podhodnocená. Hlavní pilíř saúdské ekonomiky #SaudiAramco je konec konců nejvýnosnější společností na světě a království doufá, že se mu podaří dostat ji na burzu s tržní hodnotou 2 biliony dolarů.

Dynastie Saúdů, oficiálně 4., ale po IPO Saudi Aramco možná propluje do top 3 (z pochopitelných důvodů pouze mužští zástupci)

Jmění některých slavných rodin nelze zjistit či ověřit

Zjišťovat jmění nejbohatších rodin sice není žádnou vědou, ale jmění zastřešena dekádami a někdy i staletími aktiv a dividend mohou mnohdy zatemňovat skutečný rozsah rodinných holdingů. Například jmění rodin Rothschildů nebo Rockefellerů je příliš rozptýlené na to, aby jej šlo stanovit. A samozřejmě existují i další rodiny, u nichž pro změnu jejich bohatství aktuálně nelze nijak ověřit.

Avšak u těch, u nichž se konečných jmění dopočítat lze, lze sledovat podobný trend. Vydělávají především na extrémně malých úrokových sazbách, daňových úlevách, deregulaci a inovaci. Například #KochIndustries obsahuje větev zabývající se rizikovým kapitálem a nová generace Waltonů už si dnes buduje své vlastní nové podniky.

Při pohledu do Evropy a Asie najdeme v poslední době další obrovské rodinné zisky. Například majitelé módního domu #Chanel nebo italská rodina #Ferrero, jejíž holding obsahuje také společnosti #Nutella a #TicTac. Bohatá indická rodina #Ambani v posledním roce vydělala 7 miliard dolarů a má hodnotu 50 miliard dolarů (neboli navýšila své jmění o 14 %)

Celkem 25 nejbohatších rodin světa od loňska zbohatlo o 250 miliard dolarů.

Není to však tak, že bohatí svorně bohatnou jeden jako druhý. Například rodina Quandtů během posledních 12 měsíců v žebříčku ztratila 8 míst. Její Bayerische Motoren Werke zažil díky napětí ohledně obchodní války a zpomalení globálních trhů slabší rok. #BMW navíc nyní musí investovat do inovací, protože trh se začíná pomalu a jistě obracet k samořídícím elektrickým vozidlům.

Rodina Quandtů. Zleva syn Stefan Quandt, matka Johanna Quandt (zemřela v roce 2015) a dcera Susanne Klatten

Dalších čtyři rody ze seznamu rovnou vypadly. Jde o rody Dassault, Duncam, Lee a Hearst.

I tyto multi-miliardové rodiny však nyní začínají být nejen kvůli eskalující obchodní válce Washingtonu s Pekingem, ale i kvůli obavám z globální recese, lehce nervózní.

Je totiž faktem, že udržet bohatství rodu pro další generaci může být někdy slušným oříškem. Rodinné spory, nedostatečná diverzifikace rodinného portfolia (a tudíž jeho citlivost právě na ekonomickou krizi) nebo nová generace, která už nadále nechce vydělávat miliardy, ale chce žít jinak a mimo tradiční rodinný byznys. To všechno jsou překážky, s kterými se většina nejbohatších rodů chtě nechtě musí a bude muset potýkat.

Pokud bude zájem, můžeme si příště všech 25 nejmajetnějších dynastií podrobněji projít a podívat se nejen na jejich jmění, ale i na jejich historii a další zajímavosti.

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.