Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
13.08.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 13.8.2019: Zkáza Uberu, čínská státní kryptoměna a rostoucí obavy z recese

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno! Američané začínají lehce panikařit. Výnosy ze státních dluhopisů už nějakou dobu produkují výsledky signalizující příchod #recese a včera se údajně přiblížily vyslání dosud největšího signálu, když výnosy 10letých dluhopisů téměř poklesly pod ty 2leté. Čínská centrální banka mezitím připravuje vydání své "téměř připravené" kryptoměny a bude zajímavé sledovat, jak si vzhledem k velikosti čínského trhu i faktu, že Zuckerbergova Libra čelí řadě komplikací, povede ve vztahu k Bitcoinu. Mějte úspěšný den!

-----

Slova dne

„Jde o další krok k vládě, která chápe, že lidé ve skutečnosti chtějí být placeni v kryptoměnách. Jde o kulturní změnu, neboť někteří lidé chtějí mít své bohatství v tomto mediu.“

Nový Zéland se stal první zemí na světě, která legálně povolila vyplácení mezd v kryptoměnách, jako je #Bitcoin. Digitální měny se tak v zemi de facto dostanou na stejnou úroveň, jako tradiční platební formy. Kromě četných online diskutérů krok kvituje i Thomas Hulme, právní zástupce z londýnské advokátní kanceláře Mackrell Turner Garrett, jehož citaci si můžete přečíst výše.

-----

Číslo dne

$1 100 000 000 000

Americko-čínská #obchodnivalka eskaluje, Čína minulý týden devalvovala svou měnu, načež ji Spojené státy poprvé od 90. let označily za "měnového manipulátora". Co bude dál, je otázkou. Čína je však dle svých slov připravena bojovat a má v rukávu jednu obrovsky mocnou zbraň - je největším věřitelem americké vlády. Peking by tak mohl zažehnout skutečnou paniku, pokud by se rozhodl začít na dluhopisových trzích vyprodávat své americké #dluhopisy v celkové hodnotě 1,1 bilionu dolarů. Dle analytiků by ale šlo o velmi riskantní a v tuto chvíli určitě ne ten nejefektivnější krok. Ale kdo ví, co bude za půl roku nebo rok.

-----

Vítěz a poražený

Roku +7.17 % (134.30 USD)

Streamingová služba #Roku zažívá nebývalou poptávku po svých akciích. Ta v letošním roce stoupla o 309.01 %. Cena akcií od června vzrostla o 25 % a včera uzavřela vysoko na nových absolutních maximech. Vzhledem k vysokým zobchodovaným objemům to vypadá, že si na Roku nějací větší hráči budují své pozice. To není žádným překvapením, když někteří analytici tvrdí, že dávají akciím Roku přednost i před Netflixem.

Uber Technologies -7.59 % (37.01 USD)

Podruhé za sebou zde máme stejného poraženého. #Uber pokračoval ve svém volném pádu i v pondělí, když odepsal dalších více než 7 % a propadl se na rekordní minima. Výsledky za 2. kvartál letošního roku byly pro investory obrovským zklamáním. Společnost vykázala ztrátu 5 miliard USD, čímž podpořila dlouhodobé obavy z toho, zda se jí podaří dosáhnout profitability. Cena již spadla hluboko pod 45 dolarů, za které byly akcie společnosti k mání 10. května během jejího #IPO. Nový CEO Dara Khosrowshahi se mezitím stále usmívá a dotaz, zda Uber bude někdy schopen vykázat zisk (neboli nejpalčivější aktuální dotaz investorů), považuje dle svých slov za "meme". Nebyl by ten #Kalanick nakonec lepší?

-----

Burza

#WallStreet do nového týdne vyrazila opět zachmuřená. Všechny tři hlavní indexy opět zaznamenaly pokles. Hlavními důvody pro mnohé investory zůstává nejen americko-čínská obchodní válka, ale i eskalace protestů v Hongkongu. Před recesí v pondělí varovala i banka #GoldmanSachs, která snížila výhled ekonomického růstu USA pro 4. kvartál o 0.2 %. Neočekává totiž konec obchodní války před prezidentskými volbami v roce 2020.Opačným směrem mezitím míří #zlato, jehož cena se již poměrně pevně drží nad hranicí 1500 dolarů za trojskou unci.

-----

Bleskově

Skupina #Kofola za první pololetí letošního roku vykázala tržby 3,03 miliardy korun a čistý zisk 40 milionů korun, což je meziroční pokles o 110 milionů. Podle Kofoly za nižší zisk může "nejstudenější a nejdeštivější květen za poslední dekádu", který zřejmě řadě zákazníků ubral na žízni i chuti na produkty společnosti.

Zisky společnosti #SaudiAramco za prvních 6 měsíců současného finančního roku poklesly o 12 % a společnost vydělala 46,9 miliardy dolarů (více než 1 trilion Kč). I přes pokles tak saúdský ropný gigant vydělal více než jakákoli společnost na světě a chystá se na své pravděpodobné IPO. Pro srovnání třeba #Apple za stejné období vydělal 31,5 miliardy dolarů.

Čínská lidová banka je dle zástupce ředitele téměř připravena vydat svou novou nezávislou digitální měnu. Informace přichází v době, kdy se přední bankéři skepticky vyjadřují o plánech Facebooku na vlastní kryptoměnu. Podobný plán s vytvořením alternativy k penězům má například i švédská Riksbank.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím