3 minuty čtení

Invalidní důchod pro podnikatele

Minule jsme probírali, jak je státní invalidní důchod počítán a v jaké výši ho můžeme očekávat, nebyl však tolik kladen důraz na OSVČ, u kterého je státní invalidní důchod mnohem nižší, než by byl potřeba.

Úvod

Přesné požadavky na získání invalidního důchodu se ničím neliší od zaměstnaného člověka. Představu o výpočtu naleznete v mém minulém publikovaném článku  Postará se o vás stát nebo se musíte o sebe postarat sami při invaliditě?. V článku bylo zmíněno, že výše invalidního důchodu je stanovena pomocí vyměřovacího základu, na rozdíl od hrubé mzdy zaměstnance. Výše vyměřovacího základu je stanovena pomocí průměrně dosaženého zisku za roky pojištění, který se zkrátí na polovinu.

Příklady

Pokud máme průměrný roční zisk 480 000 Kč. Náš vyměřovací základ je 240 000 Kč. Tedy 20 000 Kč měsíčně. Pokud celkový počet placeného pojištění s připočítaným počtem let do důchodového věku je například 40 let, dostali bychom od státu v roce 2019:

1.      Měsíční invalidní důchod I. stupně          6 440 Kč

2.      Měsíční invalidní důchod II. stupně         8 025 Kč

3.      Měsíční invalidní důchod III. stupně      12 779 Kč

Znamená to tedy, že z příjmu okolo 40 000 Kč měsíčně bychom při třetím stupni invalidity spadli na částku 12 779 Kč. S tím se již velice špatně žije uspokojivý život. 

A co OSVČ využívající paušál?

OSVČ využívající paušál namísto odčítání nákladů by si rozhodně měli platit komerční pojištění. Pokud máte roční příjem okolo 500 000 Kč a odečtete paušál například 60 % zbude vám 200 000 Kč, které musíte vydělit 2 a získáte vyměřovací základ ve výši 100 000 Kč. Měsíčně tedy 8 333 Kč. Konkrétní výše důchodu pro tohoto jedince by při 40 letech placeného pojištění vypadal následovně:

1.      Měsíční invalidní důchod I. stupně          4 937 Kč

2.      Měsíční invalidní důchod II. stupně         5 770 Kč

3.      Měsíční invalidní důchod III. stupně        8 270 Kč

 

Jak tuto situaci tedy řešit?

Spoléhat se na sociální pojištění v případě vekých zdravotních potížích, jako jako je třeba invalidita nebude pro většinu OSVČ správná volba. Hlavně tedy pro OSVČ využívající paušál. Ideálním možným řešením je buď tvorba vysoké rezervy, nebo kvalitně sestavené komerční pojištění.

Výpočty z konkrétních stupňů invalidity na: https://dumfinanci.cz/pracovna/kalkulacky/vypocet-invalidniho-duchodu-2019/

Zdroj: http://www.penizenavic.cz/clanky/osvc-se-nemohou-spolehat-na-statni-invalidni-duchod

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.