12.08.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 12.8.2019: 30 000 bankéřů je na chodníku, Uber v průseru a Američanům nestačí 2 miliony

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za pátek a uplynulý víkend.

Dobré ráno! Američané, kteří vydělávají v přepočtu 2 miliony korun ročně, se nepovažují za bohaté. Zřejmě neví, kolik procent americké populace vydělává méně než oni (vy se to dozvíte níže). A pokud už vás náhodou štve to horko a následné průtrže mračen, zkuste si vždycky připomenout, že se pořád máte mnohem lépe než bankovní sektor, který aktuálně propouští desetitisíce zaměstnanců a zažívá opravdové peklo. A taky že se máte lépe než klučina, který vám šije vaše budoucí boty v Bangladéši za 2500 Kč měsíčně a nic s ním nezmůže ani #Trump (kontext opět níže). Výsledková sezóna druhého kvartálu je skoro u konce, ale tento týden nás ještě čeká několik velkých jmen jako #Alibaba, #Cisco Systems nebo #NvidiaÚspěšný vstup do nového týdne!

-----

Slova dne

„Výhled pro zisky investičních bank se jednoznačně zhoršují. A není se čemu divit, jako investiční banka můžete jen těžko vydělávat peníze v prostředí s nulovými či zápornými úrokovými sazbami.“

Světové #banky se zbavují desetitisíců pracovních míst, zatímco jim padající úrokové sazby, malé zobchodované objemy a postup automatizace vytvářejí léto, na které budou chtít co nejdříve zapomenout. Takto na situaci reagoval bankovní analytik Andrew Lowe. Od dubna již bylo oznámeno téměř 30 000 propuštěných zaměstnanců z bank #HCBC, #Barclays, #SociétéGénérale, #Citigroup a #DeutscheBank, jejíž propouštění tvoří více než polovinu výše zmíněné cifry (18 000).

-----

Číslo dne

$265 (6100 Kč), $227 (5200 Kč) a $109 (2500 Kč)

Pokud věříte vychloubání prezidenta Trumpa o tom, jak vrací výrobu amerických firem zpět na území Spojených států, podívejte se znovu na tyhle tři čísla. Jsou totiž poměrně pádným důvodem, proč americké firmy v žádném případě nebudou jen tak rušit své fabriky v Asii a přesouvat výrobu do USA. Pozitiv je stále příliš mnoho a jedním z nich je i skutečnost, že ony tři čísla jsou průměrnými měsíčními #platy zaměstnanců výrobních továren v Indii, Vietnamu a Bangladéši. Oproti mzdám, jaké by musely tyto firmy vyplácet Američanům, jde doslova o drobné.

-----

Vítěz a poražený

Amgen +5.95 % (196.25 USD)

Jedna z největších biotechnologických společností na světě #Amgen na závěr týdne potěšila své investory, když oznámila, že vyhrála soudní spor o dva #patenty obsahující licenci a výrobní metodu pro preparát Enbrel®. Akcie v reakci zamířily na nejvyšší hodnoty od začátku roku.

Uber Technologies -6.80 % (40.05 USD)

Provozovatel alternativní taxislužby #Uber za sebou nemá příliš dobré čtvrtletí. Společnost místo zisku skončila v rekordní ztrátě 5,2 miliardy dolarů a tržby nedokázaly dosáhnout na očekávání analytiků. Uber o víkendu v USA a Kanadě pozastavil přijímání nových softwarových inženýrů a produktových manažerů a plánuje začít snižovat náklady.

-----

Burza

Naprostá většina hlavních sektorů zakončila po bouřlivém týdnu páteční obchodování opět v mínusu. Mimo červená čísla se udržely pouze reality, utility a zdravotní péče. O prodejní sentiment se opět postaral americký prezident Donald Trump, jehož poslední výroky investorům opět připomněly, že obchodní válka Washingtonu s Pekingem se rozhodně nezklidňuje. Optimismem nehýří ani pražská burza, která se po nejhorším týdnu tohoto roku propadla na půlroční minima.

-----

Bleskově

Američané, kteří vydělávají aspoň 90 tisíc dolarů ročně, si o sobě nemyslí, že jsou bohatí. Respektive nemyslí si to 87 % z 1163 dotázaných s tímto platem. Co zřejmě netuší je, že ve skutečnosti vydělávají víc než 87 % populace USA.

Evropští vědci potvrdili, že letošní červenec byl nejteplejším měsícem v historii měření. Dopady #pocasi letos pociťují zejména zemědělci, pojišťovny a hasiči, kteří konkrétně v Česku jen během července zasahovali u 2400 požárů (77 denně), což je ve srovnání s dlouhodobým průměrem růst o 150 %.

Výsledky společností #Apple a #Samsung ukazují, že většina lidí dnes za mobil nechce platit 20+ tisíc. Stagnující poptávku po prémiových produktech obě společnosti de facto přiznaly ve svých výsledcích za 2. kvartál. Prodeje iPhonů meziročně klesly o 12 %, Samsung prodává dobře, ale pouze své "dostupnější" telefony, zatímco vlajková loď Galaxy S10 zůstává v regálech.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +7
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.