09.08.2019 3 minuty čtení

Je libo vodku z obilí rostoucího v Černobylu? Prý se dá pít a nesvítí

Britští vědci stojící za značkou Atomik chtějí do regionu zdevastovaného jadernou katastrofou navrátit zemědělství. Začali proto z plodin řemeslnou výrobou produkovat vodku.

Více než 3 dekády poté, co reaktor číslo 4 Černobylské jaderné elektrárny explodoval a začal hořet - zatímco vypouštěl radioaktivní spad, který se dostal až do Británie - je Uzavřená zóna Černobylské jaderné elektrárny s rozlohou 2 600 km² v okolí města Pripjať stále z velké části neobydlená.

Tisíce lidí však žijí nedaleko v takzvané Zóně povinného přesídlení, kde život stále regulují mimořádné právní předpisy a živobytí se zde shání jen velmi těžko. Projekt britských vědců z University of Portsmouth pod vedením profesora Jima Smithe má za cíl pomoci obnovit zdejší ekonomiku výrobou nového produktu: vodky vyrobené z žita a vody pocházející z oblasti Černobylu.

Láhve vodky #Atomik zatím nikde na trhu nenajdete, ale první láhev již za účelem otestování bezpečnosti byla po studiu radioaktivity u obilnin vyrobena. A profesor Smith tvrdí, že vodka nejenže neobsahuje žádnou radioaktivitu, ale dá se velmi dobře pít, takže je v plánu zahájit produkci a začít vodku prodávat.

"Nejdůležitější věcí pro tyto opuštěné oblasti okolo hlavní uzavřené zóny jsou pracovní místa a investice. My se nyní snažíme vytvořit řemeslný, téměř podomácku vyráběný, ale vysoce kvalitní alkohol z obilnin rostoucích v oblasti zasažené černobylskou havárií. Provedli jsme celou řadu testů a nemůžeme žádnou radioaktivitu najít. Žádné plutonium, žádné americium, cesium ani stroncium. Z pohledu radiologie se tedy vodka dá bezpečně pít," říká Smith.

Byť je vodka vyrobena ze surovin pocházejících z blízkosti Černobylu, neobsahuje finální produkt dle vědců žádnou radioaktivitu.

Zrno z Černobylu, voda jako ze Champagne

Obilí obsahovalo malé množství radiace po sklizni, ale proces destilace ji zcela odstranil. Minerální voda pochází z hluboké vodonosné vrstvy pod městem #Cernobyl, která zůstala nekontaminovaná. Její rozbor dle Smithe k překvapení vědců ukázal, že se svým chemickým složením téměř neliší od podzemí vody v proslavené francouzské vinařské oblasti #Champagne. Vědci si myslí, že v oblasti by se daly pěstovat i další plodiny, avšak plnohodnotné zemědělství je zde stále zakázáno.

Značka Černobyl dnes táhne, a to zejména díky veleúspěšné stejnojmenné minisérii #HBO, která se letos v květnu stala nejlépe hodnoceným seriálem v historii a probudila u široké veřejnosti zájem o katastrofu i oblast Černobylu, což se pozitivně odráží zejména na místním turismu.

#Vodka Atomik zatím nezahájila produkci a neprodala jedinou láhev, ale už nyní má jakožto značka díky svému původu velice unikátní příběh, kterým se nemůže pochlubit nikdo jiný na světě (pokud se za pár desítek let neobjeví nějaký alkohol původem z Fukušimy).

Zároveň se dá pravděpodobně se slušnou jistotou odhadovat, že v dohledné době nikde v blízkosti Černobylu nevyroste žádná obrovská fabrika na výrobu vodky, takže by mělo jít o malou produkci s důrazem na kvalitu a tím pádem vzhledem k aktuálním trendům možná i o zajímavou investiční příležitost, co říkáte?

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.