09.08.2019 3 minuty čtení

Recenze knihy: Transcendentální meditace

Jako fanoušek meditace jsem byl na tuhle knihu hodně zvědavý, protože samotná Transcendentální meditace (TM) je údajně na ještě vyšší a účinnější úrovni. A kdo by se nechtěl dostat na vyšší úroveň, že?

Transcendentální meditaci západnímu světu přinesl ve druhé polovině padesátých let minulého století Maharishi Mahesh Yogi. Údajně proto, že si usmyslel, že by lidstvo mohlo žít bohatší, klidnější a radostnější život, ve kterém by nebylo stresu, hádek či válek. 

Co je vlastně ona Transcendentální meditace? "Transcendentální meditace je jednoduchá, přirozená metoda, která umožňuje rozumu jít nad rámec myšlenek a získat přístup k tiché vnitřní oblasti kreativity, energie, míru a štěstí, jež je naší nezbytnou přirozeností, naším JÁ." Tak to alespoň tvrdí anotace knihy.

Myšlenka je to vskutku šlechetná a "brandu" TM dodává sílu fakt, že tento způsob meditace vyzkoušely nebo dlouhodobě praktikují osobnosti jako David Lynch, Hugh Jackman, Beatles, Clint Eastwood, Rupert Murdoch nebo Deepak Chopra.

V samotné knize se toho čtenář na více než 300 stránkách dozví mnoho zajímavého o tom, jak Transcendentální meditace otevírá brány do té doby člověkem nepoznaného světa, jak pomáhá řešit zdravotní potíže, snižovat stres, povzbudit kreativitu a mnoho dalšího, to vše podloženo mnohými vědeckými studiemi a zpověďmi praktikujících.

Jedna věc mi tam ovšem chybí. A to docela zásadní. Možná jsem byl trochu naivní, když jsem se domníval, že se na oněch více než 300 stránkách dozvím, jak přesně se vlastně ta Transcendentální meditace provádí. Autor Jack Forem vám sice prozradí, že vám kvalifikovaný učitel během společného sezení najde unikátní mantru a potom vám pomůže se správnou cestou k hlubšímu vědomí, ale čekal bych, že více detailů by se přecijen prozradit dalo.

V průběhu čtení knihy jsem si čím dál více uvědomoval, že to není klasická kniha, která vám pomůže v osobnostním růstu, ale spíše propagační materiál, který má za cíl prodat vám kurzy TM, které například v Česku stojí více než 14 tisíc. Kniha až příliš často zmiňuje, že bez vedení oficiálně vyškoleným učitelem nemáte šanci se TM naučit.

Maharishi Mahesh Yogi tedy možná chtěl svou meditací přinést mír celému světu, ale udělal to vskutku prazvláštní cestou, která může vyvolávat pochyby o vznešenosti jeho úmyslů. Každopádně tady jde hlavně o onu knihu a na té je pozitivní její vyčerpávající obsah z hlediska vizí ideálního fungování světa a lidských hodnot. Reálný přínos je však minimální, bohužel.

Hodnocení knihy: 3/10

Transcendentální meditace

Autor: Jack Forem

Čas čtení: 8 hodin (u některých pasáží opravdu víte, že si můžete dovolit přeskočit)

#kniha #recenze #osobnirozvoj #meditace #tm

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.