06.09.2018 3 minuty čtení

Komentář: Rebel Dorsey se potí u výslechu a akcie Twitteru padají

Téma bezpečnosti uživatelů sociálních sítí a dalších technologických firem je nyní ve Spojených státech tématem číslo 1. Jaké informace o svých uživatelích shromažďují a jak s nimi nakládají? Ke komu se tyto informace dostávají? Jak bojují sociální sítě s fake news a vměšováním do politiky cizích států? Tyto a mnoho dalších otázek nyní rezonují médii.

Včera proběhlo další slyšení před senátním výborem, kde se zástupci jedněch z největších technologických firem zpovídali před americkými Senátory. Kdo celou akci sledoval, byl možná trochu zklamán.

Podobně jako u slyšení Marka Zuckerberga, zakladatele a CEO Facebooku, které proběhlo před několika měsíci, ukázalo i toto slyšení několik aspektů, které diváka příliš neuspokojí.

#1 Senátoři technologiím nerozumí

Ať už se jednalo o slyšení Zuckerberga či to včerejší, na některých otázkách se jasně ukázalo, kde je aktuálně největší problém. Senátoři, kteří jsou povětšinou staršího ročníku, nejsou na internetu tak zběhlí, aby dokázali pokládat relevantní dotazy.

Až legendární se stala Zuckerbergova odpověď na otázku jednoho senátora, jak může nechávat účty uživatelům zdarma: „Senator, we run ads, (prodáváme reklamy, pane Senátore)“ zněla odpověď, která je pro mladší generací naprosto samozřejmá. Bohužel, pro mnoho přítomných Senátorů je to objevování nového světa.

#2 Firmy si z toho nic nedělají

Abychom přikročili ke včerejšímu slyšení. Na něm byla za Facebook přítomna výkonná ředitelka Sheryl Sandberg a CEO Twitteru Jack Dorsey. Byl pozván také zástupce Googlu, firmy s možná nejkontroverznějším postavením v oblasti shromažďování dat, nikdo se však nenamáhal na slyšení dorazit. Jakkoli je jasné, že tato slyšení toho moc nezmění, ze strany Googlu je toto velmi arogantní přístup, což bylo při slyšení mnohokrát zopakováno.

Ale ani dva přítomní zástupci Facebooku a Twitteru do problematiky nevnesli příliš nového světla. Buď opakovali již naučené fráze typu „je to pro nás velmi důležité téma“, „pracujeme na nápravě“ apod., nebo rovnou odpověděli, že neznají odpověď, ale že ji senátu co nejdříve dodají po konzultaci s příslušným oddělením ve firmě. To se dělo většinou, když nevěděli, zda přiznat pravdu.

#3 Unavený rebel Dorsey

Neméně zklamaní pak museli být fanoušci Jacka Dorseyho. Nejen že se přestavil se svým znovuobjeveným rebelským stylem, který zahrnuje „dřevorubecké“ vousy a kroužek v nose, ale jeho výpověď byla mnohem slabší, než ta od Sandberg, popř. předtím od Zuckerberga.

Dorsey působil unaveným dojmem a mnohokrát nedokázal na otázky relevantně odpovědět. Častokrát z jeho úst zaznělo „je nám to líto“ či „omlouváme se za to“, ale žádné konkrétní návrhy nápravy. Nejeden člověk pak musel přemítat, zda je toto skutečně ten vizionářský CEO, který je mnohokrát předkládán jako byznysová inspirace. Možná dříve byl, dnes už to tak určitě nepůsobí.

A poznaly to také akcie samotného Twitteru. Během Dorseyho výpovědi konstantně padaly, v rámci včerejšího obchodování pak zaznamenaly šestiprocentní propad.

Nezbývá než doufat, že díky samotnému otevření tématu zabezpečení dat se i samotní představitelé nejen Spojených států, začnou lépe seznamovat s internetovou problematikou, aby na ni mohli lépe reagovat.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • On má fakt kroužek v nose? :D
    0
  • Jojo, sledoval jsem celé slyšení a taky mě to dost zklamalo. A souhlasím s tím, že největším problémem je absolutní neznalost těch senátorů.
    0