09.08.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 9.8.2019: 2,6 miliardy ročně na vodík, bezpečnější Bitcoin a prý budou lepší dálnice

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Tak Němci to s těmi plány na širší odklon od fosilních zdrojů energie (do konce roku 2028) a jaderné energie (do roku 2022) myslí vážně. Nyní se rozhodli stát se světovým lídrem ve využívání vodíku v energetice a šetřit na tom rozhodně neplánují (viz. níže). #AMD má nový mikročip, díky kterému včera ovládlo #WallStreet a bude zajímavé sledovat, jestli po letech dokáže aspoň škrábnout totální tržní dominanci Intelu. Úspěšné zakončení týdne a poklidný víkend!

-----

Slova dne

„Výdaje na investice jsou motorem ekonomiky, zvláště v době zpomalování jejího růstu. A to zejména investice pro jednu a více generací. Snažíme se na ně dát maximum peněz, abychom udrželi příznivý ekonomický vývoj i v dalších letech. Tyto výdaje se naší ekonomice v budoucnu vrátí,“

Vláda příští rok na dopravní stavby do Státního fondu dopravní infrastruktury poskytne o 5 miliard korun více, než kolik stálo v původním návrhu. Dohodli se na tom ministr dopravy Vladimír Kremlík a ministryně financí #AlenaSchillerova, jejíž odůvodnění z tiskové konference je výše. Celkově tak fond bude mít v roce 2020 k dispozici od státu rekordních 70 miliard korun. Snad se to nějak pozitivně promítne do stavu českých dálnic.

-----

Číslo dne

1 000 000 000 000 000 000

Celkový výkon (hash rate) Bitcoinu 8. srpna poprvé v historii překonal hranici 1 trilionu hashů za sekundu. Hash rate ilustruje, kolik počítačového výkonu je potřeba pro ověřování bitcoinových transakcí. Zároveň platí, že čím je vyšší, tím náročnější a dražší jsou pro zloděje útoky na síť této kryptoměny. Hash rate Bitcoinu letos neustále roste, tvoří nová maxima a dělá tak #Bitcoin bezpečnějším, což následně zvyšuje důvěru investorů a podporuje u nich býčí náladu.

-----

Vítěz a poražený

Advanced Micro Devices +16.20 % (33,92 USD)AMD to s útokem na trhu dominující #Intel myslí vážně. Včera se stalo hvězdou obchodního dne, když oznámilo úspěšné zkonstruování nové generace mikročipu, jež má lepší vlastnosti a zároveň je levnější ve srovnání s konkurenčním Intelem. Uznale směrem k AMD pokynuli i analytici, kteří v reakci navýšili očekávané tržby i tržní podíl společnosti.

The Kraft Heinz -8.58 % (28.22 USD)Největší pokles ze všech titulů indexu #S&P500 včera zaznamenala po zveřejnění neuspokojivých pololetních výsledků společnost #KraftHeinz. Pokles tržeb o 4,8 % a meziroční propad provozního zisku o 55 % způsobil, že společnost pravděpodobně bude jen horko těžko naplňovat své cíle vytyčené pro letošní rok. CEO společnosti Miguel Patricio ve svém prohlášení zdůraznil, že aktuální výsledky nejsou přijatelné a společnost čekají klíčová rozhodnutí ve smyslu strategických priorit a změny směru byznysu.

-----

Burza

Čtvrteční seance byla zejména na Wall Street tou nejpozitivnější nejen v tomto týdnu. Index S&P 500 například zaznamenal nejvyšší denní růst za poslední dva měsíce. Mohlo za to především mírné uklidnění atmosféry a úbytek napětí v obchodní válce mezi USA a Čínou.

-----

Bleskově

Německo chce být světovou jedničkou ve využití vodíku pro energetické účely a je připraveno dohnat Japonsko, které je v tomto oboru aktuálním lídrem. Náš západní soused je pro dosažení svého cíle připraven do potřebných výzkumů vodíkového paliva investovat 100 milionů eur (téměř 2,6 miliardy Kč) ročně

Tuzemský trh práce předvádí rekordně nízkou #nezamestnanost. Ta červencová byla sice o 0,1 % vyšší než červnová (2,6 %), která byla nejnižší od 90. let, ale stále jde o velmi příznivé hodnoty. V důsledku má dnes i Mostecký kraj, který míval dlouhodobé problémy se zaměstnaností, nižší nezaměstnanost než třeba ekonomicky vyspělé Lucembursko či Dánsko.

#Amazon požádal FAA o povolení k provozování dopravních dronů, kteří "by doručovali zákazníkům balíčky do 30 minut" od objednání. Společnost má s tímto způsobem přepravy objednávek velké plány. Ve své 29stránkové žádosti mimo jiné slibuje, že byť budou drony létat autonomně, každý z nich bude mít svého vlastního operátora.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter #vodik

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.