Tak nejenom maloobchodní řetězce #Lidl nebo #Kaufland, které začaly na poli stravenek konkurovat zavedeným hráčům Chèque Déjeuner, #Sodexo a #Edenred svými vlastními kartami, ale už i stát chce tomuto "stravenkovému triumvirátu" ztížit situaci. Už loni je začal antimonopolní úřad vyšetřovat kvůli podezření z možné kartelové dohody, nyní se chce přidat také ministerstvo financí.
"Chceme dát možnost milionu lidí, aby i oni mohli využít příspěvky na stravování. Zároveň nevidím žádný důvod pro to, aby naši malí a střední podnikatelé financovali zisky zahraničních korporací, které mají svůj byznys postavený na prodeji a výkupu paralelní měny. A to nemluvím, o tom, že stravenka, která propadne, se celá stává čistým příjmem takového stravenkáře," řekla v novém rozhovoru ministryně financí.
Její úřad připravuje novelu zákona o daních z příjmů, která zavede stravenkový paušál, což by znamenalo, že zaměstnanec by dostával peníze na stravu přímo. Žádné #stravenky. Daňové zvýhodnění pro firmu zůstává, hodnota pro zaměstnance taktéž.
Jediný, komu může tato změna uškodit, je ona skupina tří stravenkových firem, doposud tak neohrozitelných. Zatím se k tomu oficiálně nevyjadřují, jejich jediné krátké stanovisko pouze vyjadřuje obavu ohledně příjmů restaurací a hospod (jak starostlivé, že?).
A co na to ty restaurace a hospody? S návrhem ministerstva souhlasí a vítají ho. A není se čemu divit, on je rozdíl jestli dostanete 100 korun a ty jsou vaše, nebo stokorunový papírek a za něj následně jen 95 korun...
Pravděpodobně nás teď čeká velmi silná lobby a protiúder. Uvidíme, jak se s tím Alena #Schillerova a její ministerstvo popasují.