08.08.2019 2 minuty čtení

Konečně dobrý nápad? Ministryně Schillerová chce vyměnit stravenky za peníze

O ANO a jeho vládě si myslím svoje, ale to, co nyní ministryně financí Alena Schillerová naznačila v rozhovoru pro MfD, vypadá jako vzácně dobrý nápad. Nebude se ovšem líbit jedné velmi silné skupině.

Tak nejenom maloobchodní řetězce #Lidl nebo #Kaufland, které začaly na poli stravenek konkurovat zavedeným hráčům Chèque Déjeuner, #Sodexo a #Edenred svými vlastními kartami, ale už i stát chce tomuto "stravenkovému triumvirátu" ztížit situaci. Už loni je začal antimonopolní úřad vyšetřovat kvůli podezření z možné kartelové dohody, nyní se chce přidat také ministerstvo financí.

"Chceme dát možnost milionu lidí, aby i oni mohli využít příspěvky na stravování. Zároveň nevidím žádný důvod pro to, aby naši malí a střední podnikatelé financovali zisky zahraničních korporací, které mají svůj byznys postavený na prodeji a výkupu paralelní měny. A to nemluvím, o tom, že stravenka, která propadne, se celá stává čistým příjmem takového stravenkáře," řekla v novém rozhovoru ministryně financí.

Její úřad připravuje novelu zákona o daních z příjmů, která zavede stravenkový paušál, což by znamenalo, že zaměstnanec by dostával peníze na stravu přímo. Žádné #stravenky. Daňové zvýhodnění pro firmu zůstává, hodnota pro zaměstnance taktéž. 

Jediný, komu může tato změna uškodit, je ona skupina tří stravenkových firem, doposud tak neohrozitelných. Zatím se k tomu oficiálně nevyjadřují, jejich jediné krátké stanovisko pouze vyjadřuje obavu ohledně příjmů restaurací a hospod (jak starostlivé, že?). 

A co na to ty restaurace a hospody? S návrhem ministerstva souhlasí a vítají ho. A není se čemu divit, on je rozdíl jestli dostanete 100 korun a ty jsou vaše, nebo stokorunový papírek a za něj následně jen 95 korun...

Pravděpodobně nás teď čeká velmi silná lobby a protiúder. Uvidíme, jak se s tím Alena #Schillerova a její ministerstvo popasují.

Hodnocení: +12
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Asi už taky někoho začalo pobuzovat, že minimálně 2 ze 3 zmíněných společností mají společného koncového vlastníka...to se karteluje o 106:ok_hand:
  0
  • Přesně! :))
   0
  • A můžete uvézt o koho jde? Mě to totiž zajímá...nebo je to jen nepodložený blábol? UP vlastní zaměstnanecké odbory ve Francii, Edenred je obchodovaný na Pařížské burze...tak nevím...
   0
  • Osobně neříkám, že tam jde vyloženě o společného vlastníka, který to celé koordinuje. Ale ten společný zájem tam je jednoznačný. A i tak je to pro minimálně dost neprůhledný. Sodexo založil a vlastní Bellon, ok. Edenred je na burze, ale necelých 5 procent pořád vlastní individuální investoři, přes to se k tomu může dostat kdokoli (neměl jsem čas to dohledávat, třeba je to opravdu křišťálově čisté). A UP možná patří zaměstnaneckým odborům, ale víme jak to s nimi chodí. A ani zahájené vyšetřování ze strany antimonopolního úřadu moc puncu serióznosti nepřidá. Prostě z toho byznysu nemám dobrý pocit. Ale je to jen můj subjektivní dojem.
   0