Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
06.08.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 6.8.2019: Wall Street zažila nejhorší den v roce, nejbohatší přišli o 117 miliard USD

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Globální ekonomikou cloumá nová válka. V téhle se ale nestřílí ani nebombarduje drony. Tady létají slova a ekonomické zbraně a hlavními obětmi, které počítají ztráty, jsou trhy. 500 nejbohatších lidí planety v pondělí přišlo o 117 miliard dolarů, neboli 2,1 % jejich celkového bohatství. #Cina totiž usoudila, že dialog s #USA už nemá smysl a dobrovolně potopila svou měnu vůči dolaru. Ministerstvo financí Spojených států na oplátku Čínu poprvé od dob prezidenta Clintona oficiálně označilo jako "měnového manipulátora", díky čemuž bude do celé záležitosti zatažen i Mezinárodní měnový fond. Znamená to jediné, rukavice jsou definitivně dole. Mějte úspěšný den!

-----

Slova dne

"Tohle je asi druhá nejhorší věc, kterou mohli udělat. Tou první by byl výprodej státních dluhopisů... to by bylo masivní ekonomické zbrojení a hotová zbraň hromadného ničení."

Zkušený burzovní novinář Javier David se v živém vysílání #Yahoo Finance vyjádřil k rozhodnutí Číny snížit kurz své měny vůči dolaru. Chtěl tím naznačit, že pokud se tito dva giganti rozhodnou celý konflikt nadále eskalovat, mohou globální ekonomice způsobit masivní škody.

-----

Číslo dne

185.500.000.000

8 miliard dolarů neboli 185,5 miliard korun. Tak přesně o tolik podle všeho klesla hodnota firmy Gillette po rozporuplné kampani, ve které se výrobce potřeb na holení pokusil podpořit hnutí #metoo. Ta popudila nejednoho konzumenta a dostala 188 let starou společnost do horkých vod. CEO Gary Coombe však dnes tvrdí, že pozornost vyvolaná kampaní i dlouhodobý dopad na vnímání značky (zejména ze strany mladých lidí), která zažívá propad již třetím rokem, za výše zmíněnou částku stojí.

-----

Vítěz a poražený

Barrick Gold Corporation +4.02 % (17,59 USD)

Největší těžař zlata na světě včera posiloval zejména na základě očekávání, že v 2. kvartále rostl a navýšil své zisky. Cena akcií v reakci prorazila na zcela nová maxima. Na informaci pozitivně reagovaly i další společnosti zabývající se těžbou zlata (Kirkland Lake Gold, Gold Fields Limited, Yamana Gold nebo Alamos Gold).

Apple -5.23 % (193.34 USD)

Technologičtí giganti ze #SiliconValley včera zareagovali na další eskalaci americko-čínského obchodního napětí hromadným poklesem. Kromě Applu v obavách z dalších cel a odpovědi Číny klesal i #Intel, #Nvidia, #Tesla, #eBay, #PayPal nebo #Adobe

-----

Burza

Pondělní obchodování povětšinou ovládali medvědi. Mohl za to nejen další nepříznivý vývoj v obchodní válce ekonomických gigantů Číny a USA, ale také stále posilující sentiment blížící se korekce našponovaných trhů, pro kterou by právě americko-čínský ekonomický spor mohl posloužit jako dobrá záminka. Jako již tradičně z nejistoty investorů těžilo zlato a další drahé kovy.Na největší výprodej na Wall Street v letošním roce reagovala negativně i Pražská burza, jejíž index PX nadále klesal. Jedinými akciemi indexu, které rostly, byl Pegas a Philip Morris ČR.

-----

Bleskově

Čína přitvrzuje proti novým clům ze strany USA. Čínská centrální banka na úvod týdne stlačila kurz #renmibi pod 7 dolarů na nejnižší hodnotu za posledních 11 let. Zároveň oznámila, že už z USA nebude nakupovat žádné zemědělské produkty. Velkými výprodeji na tento krok reagovaly všechny hlavní světové indexy.

Jeff Bezos prodal akcie Amazonu v hodnotě 1,84 miliardy dolarů (více než 42 miliard Kč). Ty v červenci dosáhly na loňská maxima a od pátku výrazně oslabují. #Bezos však skoro milion akcií prodal ještě na konci července za dobrou cenu a stále zůstává nejbohatším člověkem planety. Jeho bývalá žena Mackenzie je na 23. místě, vlastní 4 % Amazonu a je nejbohatší ženou.

Equa bank nadále pokračuje ve svém dynamickém růstu. Za 1. pololetí 2019 zvýšila meziroční zisk o 53 % na 252 milionů korun a může se pochlubit 400 tisíci klienty, kterých meziročně přibylo 17 %.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #zpravy #byznys #newsletter

Hodnocení: +5
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky