05.08.2019 3 minuty čtení

V budoucnu mohou zmizet stovky milionů pracovních míst

Roboti dokážou postupně nahradit i sofistikovanější práci, na pozoru v následujících letech musí být třeba i lékaři, tvrdí v rozhovoru pro server orobotice.cz Jiří Hlavenka, známý český podnikatel a investor.

Jak vnímáte pojem Průmysl 4.0.?

Pro mě je to trochu buzzword, který spíš zamlžuje podstatu věci. Jsme svědky obrovských změn ve všech oblastech podnikání, a to nejen v průmyslu, pomocí technologií, ale i jiných jevů, jako je globalizace, a současně i takzvaná deglobalizace. Tento pojem tedy vnímám spíš jako sdělení „i ve výrobě dojde k dramatickým změnám taženými technologiemi“. Ty jsou postupné, rapidní, nevyhnutelné, a kdo je uchopí včas a dobře, vyhraje.

Podle výzkumů má být do roku 2050 až 20 milionů lidí nahrazeno roboty. V ČR se mluví o 400 tisících. Je to podle vás možné?

Já si dokonce myslím, že celosvětová čísla budou mnohem, mnohem vyšší. Takřka veškerou banální výrobu, ale i banální služby, jako jsou třeba profesionální řidiči, to vše bude nahrazeno autonomními systémy. Prostá čísla: jen řidičů kamiónů je celosvětově šest milionů, jen taxikářů je celosvětově 17 milionů, jen řidičů hromadné dopravy je celosvětově 13 milionů. Všechna tato místa zmizí, a to jsme probrali jen jednu jedinou profesi. K tomuto všemu nevyhnutelně dojde – to, co je neznámé, je čas, tempo nahrazování.

Jaký to bude mít sociální dopad?

Nepochybně obrovský, protože zmizí možná stovky milionů pracovních míst a budou to zejména místa lidí, kteří mají úzkou a spíše jednodušší kvalifikaci, lidí, kteří bohužel nejsou příliš flexibilní. Dopad ale strašně moc ovlivní tempo nahrazování. Bude-li pomalé, tedy takové, které umožní lidem v těchto povoláních vlastně „dožít do důchodu“, nemusí být dopad velký. A naopak – pokud by k tomu došlo až revolučně, během několika let, budou z trhu práce „vykopnuty“ miliony lidí, kteří vlastně nic jiného než svou profesi neumějí. 

Zatímco lékaře obvoďáky roboti dokážou nahradit, programátory určitě ne

Nemůže dojít i k nějakým sociálním nepokojům, jako když v 19. století dělníci rozbíjeli stroje, které jim braly práci?

Násilných akcí se v civilizovaných zemích neobávám; možná to bude horší ve třetím světě, který je dnes vlastně fabrikou planety. Je úkolem státu, aby k tomu nedošlo – aby se jednalo o „hladké přistání“, o hladký přechod. Systém vzdělávání vedoucí k maximální flexibilitě a připravenosti měnit profese, postupné nahrazování, rekvalifikace, sociální opatření a mnohé další. 

Které profese z hlediska robotizace společnosti vnímáte jako nejohroženější? 

Logicky jsou to ty, které provádějí jednoduchou, repetitivní, algoritmizovatelnou práci. Dělníci u pásů, už zmínění řidiči čehokoli, prodavači v obchodech, lidé z call center řešící triviální dotazy a podobně. Nicméně, abychom nebyli překvapeni, dnes dokáže přístroj provést lepší diagnostiku než praktický lékař. Zcela vážně se hovoří o tom, že profese praktických lékařů „obvoďáků“ zanikne, budou automatizovaná diagnostická centra, či dokonce budou self-diagnostické přístroje u každého doma, a lékařská profese se zredukuje na specialisty. A doktorů jsou zase desítky milionů...

Více na orobotice.cz.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Tak je to vcelku přirozený vývoj a je jasné, že mnoho pracovních míst zanikne, mnoho jiných vznikne...záleží na rychlosti "přeškolování" a adaptace, aby z toho nebyla pohroma.
    +1