30.07.2019 3 minuty čtení

Bývalý generál si plánuje všechny aktivity svého dne, včetně sprchování. Není to už příliš?

Jistě se shodneme na tom, že v zájmu zachování dostatečné pracovní výkonnosti je vhodné vést si poctivě diář. Jenže co všechny by vlastně měl takový každodenní plán obsahovat? Co je nedostatečné a co už může být příliš?

Zaujal mě příklad bývalého armádního generála Stanleyho McChrystala, který si tvrdou disciplínu, budovanou 34 let v americké armádě, přenesl také do další části svého života. Dnes je z něj podnikatel s vlastní konzultační firmou, a ačkoli by si pravděpodobně mohl dovolit trochu "volnější" plánování času, on o něčem takovém vůbec neuvažuje.

McChrystal je přesvědčen o tom, že čas je jednoznačně nejvzácnější komoditou všech leaderů, a pokud k němu nepřistupují s dostatečnou vážností, nemohou mít ve své roli vedoucího kvalitní výsledky.

McChrystal proto každý měsíc důkladně plánuje své hlavní oblasti zájmu a priority, kterým se bude věnovat. Procentuálně si navrhne ideální časovou investici a na konci každého měsíce přísně zhodnotí, zda se mu podařilo poměr dodržet.

Své aktivity však detailně plánuje každý den, a to dokonce do takové míry, že je vám ráno schopen říct, v kolik hodin se v daný den bude sprchovat. Šílené? Podle bývalého vojáka však nezbytné k tomu, aby udržoval svou výkonnost na vysoké úrovni.

"Cílem je, abych všechny úkoly plnil precizně ve stanovený čas a nic nepodcenil. Jakmile bych něco neměl naplánované a dělal to nárazově, mohlo by to můj program rozhodit a pak bych třeba musel nějakou práci dodělávat po nocích nebo o víkendech. A v tu chvíli by šla kvalita práce dolů," svěřil se McChrystal serveru CNBC.

Moc? Málo? Tak akorát?

Jenže není to už trochu moc? Co je ona zdravá hranice, za kterou už může člověk sám sebe zbytečně dostávat pod tlak? Nebo kde je naopak minimální hranice toho, co všechno by mělo v diáři být?

Třeba takový Warren Buffett je v podstatě McChrystalovým "plánovacím opakem". Legendární investor má sice po ruce svůj diář, ale jak už mnohokrát zvědavou veřejnost přesvědčil, nemá v něm nic jiného, než jen schůzky. To by samo o sobě nebylo až tak zvláštní, jenže Buffett má jen několik schůzek měsíčně.

Jak známo, většina Buffettova dne je dána víceméně dlouholetou rutinou, která zahrnuje snídani v McDonalds a celodenní čtení novin, finančních výkazů nebo knih. Ale i tak je v tom vidět určitá časová variabilita, kterou si Věštec z Omahy ponechává jako součást spokojeného života.

Samozřejmě, že každý jedinec má svůj vlastní styl a těžko hledat nějaký ideální střed, existuje však podle vás nějaká hranice, kde už plánování času hraničí se stresující posedlostí?

#produktivita #timemanagement

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.