30.07.2019 3 minuty čtení

Amerika se topí v odpadcích. Na pomoc přichází roboti

USA čelí recyklační krizi. Ta pohřbívá města desítkami milionů tun odpadu denně. Začátek problému najdeme v loňském roce, kdy Čína, největší odběratel recyklovatelného odpadu na světě, jej přestala vykupovat. Tato změna nejcitelněji zasáhla USA.

Kontaminace v USA je vysoká, protože recyklovatelné látky jsou často ukládány do jednoho koše namísto do oddělených, jak to známe třeba z České republiky, píše server orobotice.cz. V současnosti má Čína přísné normy pro recyklační materiály, které přijme – například úroveň kontaminace v jednom plastovém balíku musí být jen 0,1 procenta.

Podle americké zpravodajské stanice CNBC je proto situace mnohých amerických měst hrozivá, protože náklady na recyklaci stoupají. Stále více odpadu tak končí na skládkách a ve spalovnách.

Práce u recyklačních linek? Nebezpečný job

Pro zabránění potenciální ekologické katastrofy vyvíjejí americké společnosti a výzkumní pracovníci robotickou technologii podporovanou umělou inteligencí, která dokáže spolupracovat s lidmi ve zpracovatelských závodech a zároveň dokáže zlepšit kontrolu kvality. 

Cílem je, aby roboti odváděli lepší práci při třídění odpadků a snižovali kontaminaci a zdravotní rizika, kterým lidé v recyklačních závodech denně čelí. Třídění odpadu je totiž špinavá a nebezpečná práce. Podle studie z University of Illinois School of Public Health je riziko zranění ve zpracovatelském průmyslu dvakrát vyšší než u pracovníků. Profese má také vysokou úmrtnost.

Roboti – rychlejší a spolehlivější

Způsob práce robotů je jednoduchý. Ramena robotů, vedená kamerami a počítačovými systémy, které rozpoznávají konkrétní objekty, kloužou po pohyblivých pásech dopravníku, dokud nedosáhnou svého cíle. Obrovské kleště nebo prsty se senzory jsou připevněné k pažím, které přemisťují plechovky, sklo nebo plastové obaly do určených košů.

Roboti – z nichž většina se k internetu připojila teprve loni – mohou pracovat až dvakrát rychleji. Roboti by se s postupným zlepšováním svých schopností mohli stát významnou silou ve  zpracovatelském průmyslu o velikosti 6,6 miliard dolarů.

Roboti potřebují zlepšit hmatové schopnosti

Mladí vědci jako Lily Chin pracují na vývoji senzorů pro tyto roboty, které mohou zlepšit jejich hmatové schopnosti a zlepšit jejich dotyk, takže mohou pomocí prstů rozlišit plast, papír a kov. “Roboti se nyní většinou spoléhají na počítačové vidění, ale přitom mohou udělat chyby. Postupně se snažíme integrovat tyto nové hmatové schopnosti,” říká Chin.

Denverská společnost AMP Robotics vyvinula software AMP Neuron, který využívá počítačové vidění a strojové učení – roboti tak mohou rozpoznávat různé barvy, textury, tvary, velikosti a vzory pro lepší identifikaci jednotlivých materiálů.

Bez investic do moderních technologií to nepůjde

Mezitím San Francisco chce být prvním městem v USA, které dosáhne nulového odpadu díky recyklaci a kompostování, takže nic neskončí na skládce nebo ve spalovně.

Waste Management, největší recyklační společnost v USA, vidí tento trend v celé zemi. „Se starými recyklačními zařízeními je velmi obtížné vyhovět novým průmyslovým standardům, které Čína a další země požadují,“ říká Brent Bell, viceprezident pro recyklaci ve Waste Management. “Společnosti i města musí investovat do nových technologií, aby byly konkurenceschopné,” dodává Bell.

Hodnocení: +8
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.