03.06.2022 3 minuty čtení

SBERBANK - Kdy uvidí klienti své peníze?

Městský soud v Praze zrušil Sberbank. Právě teď probíhá její likvidace. Co to znamená pro postižené vkladatele, mezi kterými jsou lidé, obchodní společnosti, družstva, obce a kraje? Dostanou své peníze zpět?

Mapujeme současnou situaci Sberbank. Pozvání do pražského studia Na Děkance přijali Lukáš Mikeska, ředitel úseku restrukturalizací Ernst & Young, a elitní advokát Michal Žižlavský, zakládající partner AS ZIZLAVSKY, jedné z mála společností, která má zvláštní povolení Ministerstva spravedlnosti, potřebné k řešení úpadku bank, finančních institucí a korporací.

Lukáš Mikeska v rozhovoru popisuje, co se ve Sberbank asi právě teď děje:

V tuto chvíli se v bance hromadí hotovost

“Likvidátorka bude mít na účtech možná miliardy korun,” říká a pokračuje “které samozřejmě nebudou ani zdaleka stačit na uspokojení věřitelů.”

Očekávání věřitelů mírní také Michal Žižlavský:

Tvrdit, že hodnotu aktiv Sberbank neovlivní ztráta bankovní licence, je asi stejně logické, jako tvrdit, že na hodnotu auta nemá vliv to, že s ním narazíte do zdi

“Odnětí bankovní licence je zkrátka zásadní,” pokračuje advokát, “Sberbank teď nemůže jen čekat na postupné splácení hypotečních a jiných úvěrů, které poskytla. Tato její aktiva musí někdo zpeněžit, a musí také proběhnout formální proces přezkoumání pohledávek věřitelů. Teprve až se to stane, a podle toho, jak rychle a dobře se to podaří, uvidíme, kdy a kolik peněz kdo dostane.”

Kdo za co odpovídá

Advokát Michal Žižlavský také v rozhovoru zdůrazňuje odpovědnost osob, které mají postavení správců cizího majetku. Typicky jde o jednatele nebo členy představenstev obchodních společností a družstev. Ti musí plnit své povinnosti při správě svěřeného majetku, což se týká především řádné správy pohledávek vůči Sberbank ve specifickém právním rámci likvidace a insolvence.

Správce cizího majetku musí jednat s péčí řádného hospodáře, jinak nastupuje jeho osobní odpovědnost

Stejně tak to platí pro členy orgánů územních samosprávných celků. Ti, pokud se chtějí dozvědět více, mohou navštívit bezplatný webinář, pořádaný přímo pro ně ve spolupráci se Svazem měst a obcí. Webinář se koná v úterý 24. května od 10:00 do 12:00 hod., a mohou se ho zúčastnit všichni zastupitelé, radní, starostové, primátoři a hejtmani obcí a krajů, kteří se včas registrují ZDE.

Chcete vědět víc? Poslechněte si celý rozhovor s Lukášem Mikeskou a Michalem Žižlavským.

 

 

Lukáš Mikeska

Ernst & Young

 

Ředitel sekce restrukturalizací a korporátních financí ve společnosti Ernst & Young. Zaměřuje se na ekonomické poradenství v oblasti řešení distress situací,  restrukturalizací společností, insolvencí, korporátních financí a bankovního financování.

 

Michal Žižlavský

AS ZIZLAVSKY

 

Zakládající partner AS ZIZLAVSKY, společnosti s licencí pro řešení úpadku bank a korporací. Nositel prestižního celojustičního ocenění Právník roku, držitel ceny Turnaround Management Association v Londýně za soudní reorganizace. Je předsedou Rady expertů Asociace insolvenčních správců a členem představenstva České advokátní komory.

Více na www.leagleone.cz

Hodnocení: 0
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.