23.07.2019 4 minuty čtení

Pouhý týden bez Facebooku stačí k tomu, abyste se cítili lépe. Nestojí to za vyzkoušení?

Přesně jako to říká Steve Wozniak, spoluzakladatel Apple: "Určitě existují lidé, pro které může být Facebook i za cenu ztráty soukromí a času užitečný. Pro většinu, jako jsem já či vy, je to však naprosto nepotřebná věc."

Jednou za čas si to asi říká každý z nás, a to vždy, když si uvědomí, kolik mu to zase sebralo času, který mohl věnovat své rodině, firmě, koníčkům, prostě čemukoli zajímavějšímu a užitečnějšímu, než je neproduktivní koukání do monitoru nebo obrazovky telefonu.

Jenže potom si zase drtivá většina těchto lidí řekne, že to není zase tak hrozné, že tam má všechny své přátele a fotky a že by zrušení účtu na Facebooku bylo zbytečné. A vydá se opět projíždět zeď a příspěvky všech známých i neznámých lidí. A tak pořád dokola.

Je to jednoduše závislost, jenže poměrně nová, a tak se lidstvo teprve učí na ni reagovat. Zatím s velmi neuspokojivými výsledky.

Existuje už však mnoho důkazů, které dokládají, že život bez Facebooku je mnohem lepší, šťastnější, bohatší...Například v této studii došli vědci zkoumáním více než tisícovky lidí k jednoznačnému závěru - i jeden týden bez Facebooku zlepší váš život.

Moje zkušenost? Pozitivní i šokující

Sám jsem si to vyzkoušel v loňském roce, kdy jsem svůj původní účet na Facebooku deaktivoval na jaře. Neřekl bych, že by to přímo ovlivnilo mou náladu, ale jednoznačně jsem se dokázal mnohem lépe soustředit na důležité věci. 

Odfiltroval jsem díky tomu takový "otravný šum", který mě rušil, aniž bych si to uvědomoval. Dokázal sem díky tomu mnohem kvalitněji a nerušeně pracovat. Pro podnikatele velmi užitečné!

Na přelomu roku jsem se tam musel vrátit, aby někdo spravoval oficiální stránky Warengo, ale do konce tohoto roku i tento účet určitě smažu a věřím, že už to bude definitivní tečka za mým působením na této síti. 

S obchodními partnery budeme i nadále využívat email nebo obchodní schůzky, s rodinou si voláme, píšeme nebo (a to je hlavní!) se prostě potkáváme. A že mám v kontaktech nostalgicky lidi, které jsem neviděl od základní školy? Pokud by se náhodou konal nějaký opravdu důležitý sraz, nepochybně najdeme cestu, jak se kontaktovat.

Dělal jsem si nedávno i takové měření, kolik času mi reálně Facebook vezme. A dodávám, že jsem poměrně pasivní uživatel, moc toho nesleduju, přátel opravdu jen nejnutnější množství. Jen si občas s nějakými lidmi píšu, ale znáte to, klasické povídání, které postrádá jakoukoli hloubku. A došel jsem nakonec k tomu, že strávím na Facebooku kolem jedné hodiny denně. 

Dost mě to šokovalo. Vždycky jsem si myslel, že to bude tak deset až dvacet minut. Jenže ono se to nezdá, ale otevření Facebooku, než se tam člověk trochu rozkouká, když čeká na nějakou odpověď...to všechno se nebezpečně sčítá a pak z toho může být ta hodina a v některých případech samozřejmě i mnohem víc, když si člověk třeba projíždí příspěvky.

Nevím jak vy, ale asi si až moc vážím svého času na to, abych každý den jen tak zahodil hodinu na něco, co jsem mohl vyřídit jedním telefonátem nebo pár sms. Takže #deletefacebook je pro mě v tomto roce velmi aktuální věc.

A jak jste na tom vy, už jste si to bez Facebooku zkusili? Případně se na to chystáte?

#facebook #zavislosti #stesti #zivot #inspirace

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Už více jak 7 let vysoce pasivní až nulový uživatel...čeho že?...face co? Facebook? ... Ne, bohužel, omlouvám se, neznám. To se pije? Na co to je?...nepotřebuju a žiju:point_up:
    +1
  • Souhlas (y)
    0