05.02.2019 6 minut čtení

5 kroků, které z vás zaručeně udělají bohatého člověka

Neradi bychom tento článek pojali "lacině", jako mnoho jiných zaručených návodů na bohatství a štěstí, které lze na internetu najít. Jsme však přesvědčeni o tom, že si chcete zajistit dostatečný příjem pro život na úrovni. A tenhle článek vám v tom pomůže.

Můžeme tomu říkat třeba bezpečný návod na finanční zajištění. Nebo ochrana proti průměrnosti nebo nedejbože chudobě.

Tenhle návod vám nezaručí, že budete soupeřit s Jeffem Bezosem o pozici nejbohatšího člověka světa. Ani s Petrem Kellnerem o místo nejbohatšího Čecha. Na to je potřeba mnohem, mnohem, mnohem víc, než si jen přečíst článek.

Tenhle článek vám však zaručí to, že už nikdy nebudete muset v obchodě přemýšlet, jestli si koupit víno za 200 nebo za 1000 korun nebo jestli si opravdu můžete dovolit tu dovolenou na Mauriciu. Dvakrát ročně. A kdo ví, třeba to může být opravdu ten první krok na cestě mezi ty absolutně nejbohatší.

#1 Dreamjob

První krok je jasný. A to neplatí jen pro mladé lidi po škole, týká se to každého a v každém věku. Důkladně se zamyslete nad tím, co vás baví a zajímá. Co ve vás vyvolává vášeň a chuť objevovat? Podle toho si také vyberte obor, ve kterém se budete realizovat.

Ve vybraném oboru pak vyhledejte firmu, která nabízí nejlepší podmínky pro ambiciózní a pracovité lidi. Nezajímá vás kulečník v zasedačce, ale rozumně nastavené finanční odměny, ideálně včetně výkonnostních bonusů, a samozřejmě také možnost růst. Podívejte se spíše po menší firmě, kde nebude žádné korporátní politikaření a můžete být v přímém kontaktu ze zakladatelem či ředitelem.

#2 Učte se a přemýšlejte

Učení je základ všeho. Nemusí to však být to klasické, školní studium, ale to domácí, které děláte kvůli své budoucnosti. Vzdělávejte se jak všeobecně, tak i v rámci svého oboru. Staňte se opravdovými specialisty na svůj obor, snažte se poznat každé zákoutí oblasti, ve které se pohybujete. Přečtěte každý týden alespoň jednu knihu týkající se vašeho oboru. Pokud vaše firma nabízí nějaká školení, konference a podobné, využijte toho, bez výjimky.

Jednou za čas si zároveň udělejte volno a přemýšlejte o daném oboru a činnostech vaší firmy. Pro začátek stačí jeden den v měsíci. Odpojte se v tento den od svého okolí, žádné technologie, jen vy a zápisník. Návod najdete v tomto článku. Určitě vás napadne několik věcí, které by se daly zlepšit či přímo vytvořit. Uvidíte celý obor z jiné perspektivy. Své nápady a úvahy se následně nebojte konzultovat se šéfem firmy. Pokud jste si vybrali správně, bude vám naslouchat. A získáte tím samozřejmě významnější pozici v rámci firmy.

#3 Networkujte

Ve firmě se určitě nechovejte jako ignorant, který se kamarádí jen se šéfem, aby byl co nejdříve povýšen. To bude v konečném součtu iritovat i vašeho šéfa. Buďte přátelští a nápomocní, pokud to bude možné. Pokud by se někdy mělo stát, že budete povýšení, ať vás lidé respektují díky tomu, jací jste a co umíte, ne kvůli pozici samotné.

Snažte se také propojovat s dalšími lidmi v oboru. K tomu slouží již zmíněné konference a nebo dnes i sociální sítě, ať už je to třeba LinkedIn či Twitter. Diskutujte s ostatními o svém oboru, mohou z toho vzniknout zajímavá obchodní přátelství a příležitosti. Díky kontaktům také máte větší šanci, že v případě budoucí vedoucí pozice dokážete zlákat k sobě do týmu další talenty z oboru.

#4 Šetřete

Pokud budete dodržovat první tři pravidla, nepochybně se stane, že s vaší pozicí ve firmě budou růst i vaše odměny. Důležité je se z toho nezbláznit a nezačít bezhlavě utrácet za dovolené, drahou televizi, dárky pro manželku a bůhví co ještě.

Buďte opatrní a šetřete na budoucnost. Nemusíte mít hned nejmodernější vymoženosti dnešní doby. Zkuste si pár let udržet skromný režim. Vaším cílem by mělo být nashromáždění alespoň jednoho milionu korun. To je nejnižší částka, se kterou se dá začít rozumně investovat. Dokud na této částce nebudete, nerozhazujte. A vlastně ani potom, pokud to nebude nijak souviset se zlepšením vaší finanční situace.

#5 Investujte

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu. V tuhle chvíli vlastně teprve celá hra začíná, doposud to byla jen předehra. Nemyslete si tedy, že po našetření prvního milionu máte vyhráno. Pokud se nebudete držet svého doposud konzervativního přístupu, může těch několik poslední let přijít vniveč.

Vaše prvotní investice by měly být konzervativní a dostatečně diverzifikované, bude se jednat o budoucí základní kámen vašeho majetku. Dobré tipy na vytvoření téměř pasivního a relativně bezpečného příjmu najdete v tomto článku.

Větší část nashromážděného majetku vložte do dividendových akcií či dluhopisů. Vyhněte se, minimálně zpočátku, výrazně volatilním trhům, jako jsou například kryptoměny – tedy pokud to není váš koníček a máte dostatečný přehled. Pokud jste dostatečně studovali podle druhého pravidla, určitě jste si nastudovali také něco od Warrena Buffetta – využijte to.

Díky přehledu ve vašem oboru však můžete zkusit investovat do inovací právě ve vašem oboru. Pokud budete dostatečně networkovat a učit se, určitě objevíte menší začínající podniky, které se pokoušejí o nějakou disrupci ve vašem oboru (vždy najdete). Zkuste do nich vstoupit z pozice společníka a pomoci jim nejen finančně, ale také svými zkušenostmi a kontakty. Pokud to bude ta správná trefa, může tento podnik nakonec koupit vaše či jiná firma v oboru, čemuž by měly vaše kontakty výrazně pomoci. Pro vás to bude znamenat zajímavé zhodnocení a přitom s minimálním rizikem.

A nebo vás zainvestovaná firma natolik pohltí, že do ní úplně přestoupíte a začnete tvořit vlastní byznys. Budoucnost je jen a jen na vás.

Hodnocení: +13
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.