04.09.2018 3 minuty čtení

Zaplatit za okurky Bitcoinem? Na Ukrajině je možné všechno

Takto vypadá skutečná adopce Bitcoinu. Na Bessarabianském trhu v hlavním městě Ukrajiny je nyní možné nakupovat ovoce a zeleninu prostřednictvím Bitcoinu a dalších kryptoměn díky systému Paytomat, který podporuje celkem 11 kryptoměn.

Plaťte v zelinářství kryptoměnou

Slavný kyjevský trh díky systému Paytomat umožňuje platit za své nákupy kryptoměnami. Podle webových stránek Paytomatu momentálně jejich systém podporuje Bitcoin, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum, Nano, Decred, Dash, ZenCash, ZCoin, Dimecoin, Waves a NEM. V současnosti se zatím jedná o experimentální fázi, ve které je však opravdovým nadšencům umožněno za ovoce a zeleninu platit zmíněnými kryptoměnami.

Aleksandr Kurinnoi, provozní ředitel společnosti Paytomat, se vyjádřil v médiích o projektu „Babushka“, jak je novinka nazvaná, následovně: “V současné době je tato možnost platby v testovacím režimu u jednoho prodejce. Zájemci mohou využít své mobilní aplikace kryptoměnové peněženky a s využitím QR kódu následně platit. Po oskenování kódu je zákazník automaticky přesměrován na stránku konvertoru kryptoměnového kurzu, kde mu pouze stačí zadat kupní cenu ve hřivnách a vybrat příslušnou měnu. Poté, co obchodník obdrží oznámení o přijatých prostředcích, dojde k logickému závěru. Zákazníci mohou být v klidu, Paytomat před dokončením transakce vybírá i nejlepší směnný kurz.“

Adopce kryptoměn neustále stoupá

Pokud budeme hovořit o myšlence, která se skrývá za projektem, tak jde o to, aby lidé viděli, jak je jednoduché používat kryptoměny v každodenním životě. Ohledně výběru Bessarabiánského trhu se Kurinnoi vyjádřil takto: “Hlavní myšlenkou je symbióza tradic a inovací. Vybrali jsme si tento trh, protože se jedná o známou turistickou atrakci. Kryptoměny jsou univerzálním platebním nástrojem v jakékoliv zemi. Díky velkému počtu turistů se nám tak toto místo zdálo ideální.“

Není to poprvé, co se Paytomat snaží dostat kryptoměny více do hlavního proudu dění, zavádí kryptoměnové platby v kavárnách, internetových obchodech, kosmetických salonech, školách a klinikách již více než rok.

Přijetí kryptoměn je ze strany Paytomatu podporováno několika způsoby. Platební terminály, využití QR kódů, webové panely na terminálech nebo zásuvné moduly do Wordpressu jsou standardní součástí jeho strategie. Díky podpoře 11 kryptoměn, Paytomat v současnosti spolupracuje s více než 330 obchody.

V polovině srpna přesunula ukrajinská vláda regulaci Bitcoinu a dalších kryptoměn mezi standardní finanční instrumenty. I když se Bitcoin nemusí stát okamžitě zákonným platidlem, jeho adopce v reálném světě mu jde jednoznačně ku prospěchu.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.