18.07.2019 5 minut čtení

Ranní zprávy 18.7.2019: Trpící narkobaron, nedostupné bydlení pro Čechy a nenasytný Křetínský

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Víte, jak poznáte společensky nezdravě dlouhou konjunkturu? Když jsou nejrychleji bohatnoucími miliardáři Bernard Arnault a Mark Zuckerberg. Fotit se na Instagram s Moëtem v ruce, to je přece to nejdůležitější v životě! Arnault už je díky tomu druhým nejbohatším mužem světa, Zuckerberg brzy předstihne Buffetta. Krásný den!

-----

Slova dne

"Musím pít špinavou vodu, nemám čerstvý vzduch ani sluneční světlo. Ten vzduch, který je uvnitř, mi způsobuje bolest krku a uší. Musím si dávat toaletní papír do uší, abych se mohl vyspat. Mé ženě nebylo dovoleno mě navštěvovat, ani nemohu obejmout své dcery. Je to jako mučení 24 hodin denně.

"Velmi dojemná slova, že? Vězte ovšem, že vyšla z úst člověka, který má na svědomí smrt tisíců lidí, ať už přímým zabitím, nebo tím, že se tito lidé stali závislými na jeho "produktu". Takto totiž na svou obranu vypovídal známý El Chapo Guzmán, mexický narkobaron a šéf kartelu Sinaloa, který byl ve středu v USA odsouzen na doživotí.

-----

Číslo dne

11,2

Přesně tolik ročních platů potřebuje Čech na pořízení nového bytu. Naopak Portugalec si vystačí se 3,8 ročních platů, ukázala studie poradenské společnosti Deloitte. Česko je v tomto ohledu nejnevýhodnější z 12 sledovaných evropských zemí, když až s odstupem za ním následují Lotyšsko (10,1), Velká Británie (9,4) a Chorvatsko (7,9). V růstu cen bytů v hlavních městech taktéž kraluje Praha, když ceny nových bytů v hlavním městě v loňském roce rostly o 22,2 procenta. Například v Paříži to bylo o 20,7 % a v Lisabonu o 15,9 %. V Římě naopak ceny o 1,5 procenta klesly. No co, my Češi máme rádi výzvy!

-----

Vítěz a poražený

Curaleaf Holdings +17.58 % (7.65 USD)

Konopnému byznysu se na americkém kontinentu daří a stále rostoucí Curaleaf je toho důkazem. Firma včera navíc oznámila akvizici GR Companies za 875 milionů dolarů, díky čemuž získá nové licence a možnost navýšit počet států, ve kterých prodává své výrobky, ze současných 12 až na 19. Akvizicí také výrazné navýší objem výroby.

Nu Skin -14.63 % (38.85 USD)

Multilevelová kosmetická společnost Nu Skin zklamala investory, když informovala o tržbách za druhé čtvrtletí ve výši 622 až 623 milionů dolarů. Analytici přitom očekávali 665,4 milionu dolarů. Firma zároveň výrazně snížila očekávání do konce roku, to vše zejména kvůli komplikované situaci s prodeji v Číně, která tento segment prošetřuje.

-----

Burza

Netflix včera přišel s relativně pozitivními výsledky za druhé čtvrtletí, mělo to však jednu podstatnou vadu na kráse - předplatitele. Globálně jich přibylo mnohem méně, než se očekávalo, ve Spojených státech dokonce ubyli. Akcie to po uzavření obchodování poslalo o téměř 12 % dolů! Dnes nás čekají výsledky Microsoftu a Morgan Stanley.

-----

Bleskově

 Evropská komise uvedla, že dozorčí orgány prověří možné porušování pravidel hospodářské soutěže ze strany amerického technologického giganta Amazonu.

 Letiště Praha podle účetní závěrky loni meziročně zvýšilo čistý zisk o desetinu na 3,3 miliardy korun. Tržby vzrostly téměř o čtyři procenta na víc než 11,5 miliardy korun.

Plánované soudní projednávání žaloby na společnost CPI Property Group tuzemského investora Radovana Vítka a další v New Yorku bylo odloženo na 2. srpna.

 

-----

Hlavní události

Křetínský chce navýšit podíl v Le Monde

Společnost Le Nouveau Monde francouzského miliardáře Matthieu Pigasse agentuře AFP sdělila, že Pigasse a český miliardář Daniel Křetínský jednají o odkoupení podílů španělské mediální skupiny Prisa ve společnosti Le Monde Libre, která vydává stejnojmený deník. V tom má nyní český investor s francouzským bankéřem 26 %.

Pozastavené dotace Agrofertu

Náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner se rozhodl pozastavit národní dotace pro lihovarnický podnik Ethanol Energy ze skupiny Agrofert, a to z důvodu aktuálního vyšetřování možného střetu zájmu premiéra a obmyšleného Agrofertu Andreje Babiše. Jedná se o jeden milion korun, který chybí firmě vyplatit z vyšší částky.

Hybridy a elektromobily rostou

Jak vyplývá z údajů Svazu dovozců automobilů, prodej nových elektromobilů na českém trhu v prvním pololetí stoupl o pětinu na 324 aut s čistě elektrickým pohonem. Prodej aut s hybridním agregátem kombinujícím spalovací motor s elektromotorem vzrostl o 93 procent na 3674 vozů. Prvenství mezi elektromobily získal Nissan s prodejem 87 aut.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

 

#warengo #newsletter #byznys #zpravy #arnault #zuckerberg #kretinsky #agrofert #netflix #microsoft #elchapo #konopi #bydleni

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.