16.07.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 17.7.2019: S Librou to nevypadá dobře, na Google si posvítí Trump a ČEZ chce lithium

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! Tak s novým projektem Libra to Facebook opravdu nebude mít jednoduché. Drtivá většina osobností finančního světa se k nové kryptoměně staví skepticky a ani včerejší výpověď Davida Marcuse, šéfa projektu, před senátní bankovní komisí, tomu moc nepomohla. Když členové komise nadnesli otázku bezpečnosti a nedobrou pověst Facebooku v obasti ochrany dat, Marcus řekl, že na vše bude dohlížet švýcarský úřad pro ochranu osobních údajů. Zástupce tohoto úřad však ihned médiím vzkázal, že s Facebookem nikdy nebyli v kontaktu. Jak je vidět, nepoučili se... Úspěšný den všem!

-----

Slova dne

"Skvělý chlapík, který o tomhle tématu ví víc, než kdokoli jiný. Trumpova administrativa se na to podívá!"

Americký prezident Donald Trump na Twitteru pochválil svého podporovatele a známého investora Petera Thiela za to, že poukázal na možnou infiltraci technologického giganta Google čínskými tajnými službami. Thiel na víkendové konferenci vyzval americké služby FBI a CIA, aby tuto společnost prověřily, přičemž jeho slova nelze brát na lehkou váhu, jelikož jeho společnost Palantir shromažďuje a analyzuje data různého druhu z celého světa. Thielovu teorii potvrdil také spoluzakladatel Palantiru.

-----

Číslo dne

246.500.000.000.000

Tak přesně tolik dělá v dolarech globální zadlužení (aka všichni všem) poté, co se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšilo o 3 biliony. Stejně je to legrace, ta hra s čísly, že?

-----

Vítěz a poražený

Galápagos NV +17.16 % (170.76 USD)

Belgická biotechnologická společnost Galápagos NV o víkendu oznámila, že partnerská Gilead Sciences investuje dalších 5,1 miliardy dolarů, aby zvýšila svůj podíl na 22 a později až na 29,9 procenta, díky čemuž získá mimoevropská práva na některá léčiva.

Symantec -10.68 % (22.84 USD)

Tolik očekávané převzetí ze strany Broadcom se pravděpodobně neuskuteční, firmy totiž nebyly schopné se domluvit na finální ceně. Podle CNBC si Symantec cení svých akcií na 28 dolarů, místo toho se včera propadl na 22 dolarů a odepsal přes 2 miliardy valuace.

-----

Bleskově

Americké banky JPMorgan a Goldman Sachs překonaly očekávání analytiků, když vykázaly zisk před zdaněním ve výši 9,65 mld. dolarů (JPM), potažmo 2,42 mld. dolarů.

Růst mezd ve Velké Británii je nejvyšší od roku 2008, když během tří měsíců od března do května rostl o 3,6 procenta. Průměrná týdenní mzda činí 503 liber.

San Francisco bylo v rámci žebříčkuDell Global WE Cities Ranking 2019 vybráno jako to nejvhodnější pro ženy podnikatelky. Na druhém místě se umístil New York.

-----

Hlavní události

Firmy utíkají z daňových rájů

Omezené možnosti anonymity a daňové optimalizace v kombinaci s reputačním rizikem nutí podnikatele stahovat své firmy z dříve velmi oblíbených daňových rájů. Jak uvedla agentura Bisnode, v daňových rájích aktuálně sídlí 12 400 firem, což je nejméně od roku 2011. Za první pololetí letošního roku tyto destinace opustilo 405 firem.

České banky jsou nejsilnější v regionu

Česká republika má nejstabilnější bankovní trh v regionu středovýchodní Evropy, a přitom je vysoce ziskový, napsala agentura APA s odvoláním na zprávu vydanou rakouskými skupinami Erste Group a Raiffeisen Bank International. Zpráva odhaduje, že bankovní trh ve střední a východní Evropě v příštích třech letech silně poroste.

ČEZ prozkoumá možnosti těžby lithia

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček řekl, že energetická skupina ČEZ, kterou ze 70 procent vlastní stát, prozkoumá možnosti těžby lithia u Cínovce v Krušných horách. Firmě European Metals Holdings, která má na těžbu přednostní právo, poskytne půjčku dva miliony eur a do konce roku se rozhodne, zda do firmy kapitálově vstoupí.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

 

#warengo #newsletter #zpravy #byznys #libra #facebook #google #trump #cez

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Doporučené příspěvky