V rozhovoru s CNBC Lee uvedl, že Bitcoin neprokázal korelaci s širším finančním trhem a tradičními aktivy jako je třeba zlato. Naopak v uplynulém roce vykazoval ve střednědobém horizontu podobný cenový pohyb jako rozvíjející se trhy.
Konkrétně se pak Lee zmínil o ETF, které se na tyto trhy zaměřují, jako je třeba iShare MSCI Emerging Markets Index ETF, jenž umožnuje investorům rozdělit své prostředky do rozmanitého portfolia aktiv a akcií v rozvíjejících se regionech.
“ETF i Bitcoin dosáhly svého vrcholu na počátku letošního roku a u obou následoval výrazný klesající trend. Dokud se vývoj na rozvíjejících trzích neotočí, myslím, že se bude v některých ohledech tato korelace udržovat, nemusí se však jednat o trvalou záležitost,“ řekl Lee.
Způsobí obrat na rozvíjejících se trzích růst Bitcoinu?
Vzhledem ke korelaci, kterou můžeme u těchto aktiv sledovat si Tom Lee myslí, že silná výkonnost aktiv a ETF založených na rozvíjejících se trzích pravděpodobně povede k růstu ceny Bitcoinu. Není to však zdaleka jediný faktor, který bude mít ve výsledku na utváření jeho ceny vliv.
“Konflikty mezi USA a dalšími zeměmi, jako jsou Turecko, Írán a Čína by mohly vést k poklesu hodnoty amerického dolaru, zvláště pokud by FED přistoupil na politiku pomalejšího zvyšování úrokových sazeb. Slabý dolar by pak mohl přispět právě k nárůstu ceny Bitcoinu,“ vysvětlil Lee.
Dále dodal: “Proč si myslíme že jsou rozvíjející se trhy a Bitcoin propojeny? Existují dva faktory. Prvním z nich jsou hedgeové fondy, které obvykle obchodují s akciemi rozvíjejících se trhů, přičemž využívají střídavě riskantní a opatrnější strategii. Takže když využívají tu riskantnější, Bitcoin trpí, protože patří také mezi riskantní aktiva. Peněz určených na riskantní investice je v ekonomice stále přibližně stejně. Druhý důvod se týká faktoru spojeného s bohatstvím. Efekt bohatství znamená, že pokud žijete na rozvíjejícím se trhu a vidíte, že váš akciový trh prudce klesá, logicky budete mít mnohem méně peněz na nákup Bitcoinu.“
Konflikty USA s dalšími zeměmi pravděpodobně povedou k poklesu ceny hodnoty dolaru
Spory USA v zahraničí nejsou v Evropě přijímány s nadšením
Minulý týden Německo oficiálně navrhlo rozvoj globálního finančního systému mimo kontrolu USA kvůli zesílení konfliktů mezi USA a Íránem. Heiko Maas, německý ministr zahraničních věcí, který působí ve čtvrtém kabinetu Angely Merkelové od března letošního roku uvedl: “Z tohoto důvodu je nezbytné posílit evropskou autonomii vytvořením platebních kanálů nezávislých na USA. Začít bychom měli vybudováním Evropského měnového fondu a vytvořením nezávislého systému Swift.“
Kim Dotcom, německo-finský podnikatel uvedl, že výzva Německa k vytvoření nezávislého finančního systému v evropském finančním sektoru, bude v případě pokračování těchto snah pravděpodobně znamenat pokles ceny amerického dolaru, což posléze povede k růstu ceny Bitcoinu.
20 tisíc dolarů do konce roku
I proto se Lee navzdory slabým výkonům ETF na rozvíjejících se trzích domnívá, že cena Bitcoinu překročí do konce roku zmiňovaných 20 tisíc dolarů. Očekává podobný cenový vývoj jako v prosinci loňského roku.
Pokud se navíc rozvíjející trhy do konce roku zotaví a vývoj v globálním finančním průmyslu bude nadále směřovat k devalvaci dolaru, je Lee přesvědčen, že bouřlivý pohyb směrem vzhůru nastane ještě před začátkem prosince.
No tak už se těšim až ze mě těch mých 0,2 btc udělá milionáře :D