Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
16.07.2019 3 minuty čtení

Tvrdě vykoupený rekord? Zaměstnanci Tesly si stěžují na katastrofální pracovní podmínky

Elon Musk má velké ambice a pro jejich splnění je často ochoten zajít až na samý okraj únosného. Třeba i s pracovními podmínkami pro své zaměstnance, kteří se médiím svěřili se svými nejnovějšími zkušenostmi.

Na fotografii výše, kterou umístil Musk před rokem na svůj Twitter, můžete vidět finální výrobní fázi Modelu 3 v provizorním stanu. Ano, stanu. Ten nechal Musk loni vybudovat, aby firma stíhala výrobu právě tohoto nového modelu. Celé dílo bylo hotové během tří týdnů a americký vizionář si pochvaloval, že to je mnohem efektivnější, než klasické rozšiřování továrny.

Jenže jak se ukazuje podle výpovědí mnohých bývalých i současných zaměstnanců, pro pracovníky uvnitř stanu se nejedná o takovou idylku, jako pro majitele firmy. Serveru CNBC dokonce někteří poslali fotografie, které mají dokazovat, jaké podmínky ve stanu panují. Stan měl být navíc pouze dočasným řešením na několik měsíců, práce v něm však plynule běží už více než rok.

Ne, to není garáž vašeho souseda, ale výrobní prostory Tesly

Aby se splnil ambiciózní plán pro letošní druhé čtvrtletí, museli zaměstnanci údajně často nejenom pracovat v extrémních podmínkách zahrnujících extrémně vysoké teploty přes den a chladnou zimu s deštěm přes noc, ale také prý na doporučení nadřízených vynechávali některá finální testování vozů a poškození "opravovali" například lepící páskou.

Občas bylo potřeba použít lepící pásku

Tesla nakonec ve druhém čtvrtletí letošního roku dodala zákazníkům rekordních 72 531 kusů Modelu 3, čímž na čas uklidnila investory a zastavila propad ceny akcií. Jak ovšem zmiňoval i samotný Musk v emailu zaměstnancům, pokud by v tvrdé práci polevili, mohla by se firma na konci roku ocitnout bez peněz. 

Aby se takové množství vozů stíhalo vyrobit a zprocesovat, podle výpovědi šesti zaměstnanců prý často někteří lidé jezdili s vozy z výrobní linky na parkoviště v jiném módu než továrním, který dovoluje maximální rychlost 16 kilometrů v hodině, což může být v rámci prostor továrny nebezpečné.

Nejvíce stížností však směřuje k již zmíněnému stanu, který není klimatizovaný a dokonce do něj při dešti zatéká. Nedá se tak mluvit o zrovna ideálních pracovních podmínkách pro výrobu luxusních vozů.

Tesla tato tvrzení zaměstnanců odmítá s tím, že pro své lidi se vždy snaží zajistit maximálně kvalitní pracovní podmínky a stejně tak dbá na odbornost a intenzitu testování vyrobených vozů, aby mohla svým zákazníkům garantovat bezpečnou jízdu.

Přesto není těžké si domyslet, že splnění Muskových často až nerealistických cílů bude od zaměstnanců vyžadovat opravdu tvrdou práci, přičemž něco jako provizorní stan namísto opravdové, klimatizované tovární haly, může být pracovním peklem na zemi.

Jak dlouho ještě bude Tesla tento stan využívat nyní není jasné.

#tesla #musk #model3

Hodnocení: +11
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
  • Musk asi nebude zrovna nejhodnější šéf, ale celkově si myslím, že se z toho často jenom ti zaměstnanci nebo média snaží udělat senzaci.
    0
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím