Spustili jsme DISKUZNÍ FÓRUM! Zeptejte se na cokoliv, co vás zajímá.
16.07.2019 4 minuty čtení

Ranní zprávy 16.7.2019: Proč Google okrádá Česko, kdo si proklepne Agrofert a co chystá Home Credit

Pravidelný ranní souhrn toho nejdůležitějšího z byznysu za předešlý den.

Dobré ráno! S Taťánou le Moigne, šéfkou českého Googlu, vyšlo už mnoho rozhovorů, nesčetněkrát byla vyhlášena jednou z nejinspirativnějších žen Česka. Ale co je vlastně inspirativního na tom, že už několik let pomáhá americké firmě "okrádat" Česko na daních? Nebo snad někomu přijde správné, aby Google v Česku zaplatil na daních 9 milionů, zatímco "kyperská firma" Seznam tu platí okolo 300 milionů, přičemž má o něco menší tržby než americký gigant? Nám to správné nepřijde a pokud je tedy Taťána le Moigne natolik inspirativní osobností, mohla by s tím něco udělat. Úspěšný den všem!

-----

Slova dne

"Omlouvám se." 

 CEO Juul Labs Kevin Burns poslal vzkaz všem rodičům, jejichž děti se v poslední době staly závislými na kouření elektronických cigaret JUUL. Podle mnohých odborníků ve Spojených státech vypukla doslova vaporizační epidemie, která zachvátila všechny generace. Společnost JUUL je v USA lídrem trhu, přitom vznikla teprve před dvěma lety.

-----

Číslo dne

100.000.000 

 Takovou sumu (v dolarech samozřejmě) je prý ochoten uhradit jako kauci Jeffrey Epstein, známý americký investor, který je nyní držen ve vazbě kvůli podezření ze zneužívání nezletilých dívek. Z tohoto přečinu se Epstein zodpovídal už na začátku tisíciletí, tehdy dokonce skončil na 13 měsíců ve vězení, přičemž mohl šestkrát týdně docházet do své kanceláře. Nyní však podle státního zástupce případ graduje a obžaloba získává čím dál více důkazů, což pro šestašedesátiletého byznysmena může znamenat velmi dlouhý pobyt za mřížemi. Epstein sám sebe vždy označoval za miliardáře, podle nejnovějších důkazů však vlastní majetek kolem 500 milionů dolarů.

-----

Vítěz a poražený

Galápagos NV +17.16 % (170.76 USD)

Belgická biotechnologická společnost Galápagos NV o víkendu oznámila, že partnerská Gilead Sciences investuje dalších 5,1 miliardy dolarů, aby zvýšila svůj podíl na 22 a později až na 29,9 procenta, díky čemuž získá mimoevropská práva na některá léčiva.

Symantec -10.68 % (22.84 USD)

Tolik očekávané převzetí ze strany Broadcom se pravděpodobně neuskuteční, firmy totiž nebyly schopné se domluvit na finální ceně. Podle CNBC si Symantec cení svých akcií na 28 dolarů, místo toho se včera propadl na 22 dolarů a odepsal přes 2 miliardy valuace.

-----

Bleskově

Známý americký investor Peter Thiel řekl, že FBI a CIA by měly zahájit vyšetřování giganta Google z důvodu možné infiltrace čínskými tajnými službami.

Vydavatelství Vltava Labe Media loni prohloubilo ztrátu z 18 milionů na 83,6 milionů korun. Tržby vydavatele novin Deník klesly zhruba o desetinu na 1,46 miliardy korun.

Francouzské automobilce PSA, která vyrábí vozy Peugeot a Citroën, klesl v prvním pololetí celosvětový prodej meziročně o 12,8 procenta na 1,9 milionu vozů.

-----

Hlavní události

Čepro si proklepne Agrofert 

 Server iROZHLAS.cz na základě vyjádření generálního ředitele Čepra Jana Duspěvy uvedl, že státní distributor paliv prověří kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise o střetu zájmů Andreje Babiše postavení holdingu Agrofert ve veřejných zakázkách. Firmy ze skupiny Agrofertu získaly jen od roku 2017 od Čepra zakázky za miliardy korun.

Google odvádí na daních jen drobné 

 Stejně jako v předešlých letech, i letos americký technologický gigant Google odvedl v Česku na daních jen malý zlomek toho, co zde vydělal, a to díky kličce s centrálou v Irsku. Jak uvedl server Borovan.cz, za rok 2018 zde Google odvedl daň ve výši 9 milionů korun, tržby měl přitom ve výši 311 milionů, ovšem v dolarech. Není to málo, Táňo?

Home Credit připravuje velké IPO 

 Až jednu miliardu dolarů by ráda získala skupina Home Credit úpisem akcií dceřiné firmy Home Credit B.V. na burze v Hongkongu. Podle Reuters by se IPO mohlo uskutečnit na konci letošního září, jak se ovšem uvádí v žádosti firmy o povolení k obchodování, bude se samotná realizace odvíjet od mnoha faktorů, včetně situace na globálních trzích.

-----

Chcete vědět víc?

Zaregistrovaní uživatelé dostávají tento newsletter s mnoha dalšími zajímavostmi do svého emailu každé všední ráno v 7.00. Díky tomu získávají informační náskok a lepší orientaci v byznysu. Přidejte se.

#warengo #newsletter #byznys #zpravy #google #agrofert #homecredit #juul

Hodnocení: +9
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
Doporučené příspěvky
Warengo Premium
Podpořte Warengo a získejte přístup k unikátnímu obsahu a funkcím
Doporučené příspěvky