15.07.2019 3 minuty čtení

Investovat už od 18 let? Za mě ano!

Když si někdo vybaví slovo investice, tak si myslí, že k tomu potřebuje vysoký kapitál, ale opak je pravdou, v dnešní době stačí 500 Kč měsíčně a už můžete investovat s průměrným výnosem 3 - 8 % p. a. A to bez větší námahy.

 

Začnu pěkně od začátku. Já jsem začal investovat od svých 16 let. V tu chvíli pouze na demo účtu a přesněji jsem investoval na trhu forex, který je velice rizikový a nedoporučuji ho jako vstupní bod do investování. Postupem času jsem prošel mnoho typů investic a aktuálně investuji do 6 typů aktiv. Dnes se budeme bavit o investici, která je z mého pohledu, investicí základní 

Investice již od 18 let aneb Čím dřív, tím líp

Možná si říkáte, proč tak brzo, nebo proč vůbec investovat? Když srovnáme aktuální situaci od situace budoucí, tak je naprosto jasné proč investovat právě teď. Nejdříve se podívejme na to, co je teď. Každý mladý člověk (18 let) si už vydělává či nějakým způsobem přivydělává. A co dělá s vydělanými penězi?

Většinou své vydělané finance každý mladý člověk propije, prokouří, proobléká nebo za ně kupuje věci, které jsou v aktuální situaci nedůležité. Nechci útočit na to co je správné či co není, pouze chci poukázat na efektivnější využití financí. Nejde o morální poučení.

Co s penězi, které člověk v mládí vydělá? Možností je nechat vydělané finance, aby vydělávaly další peníze, a to bez námahy. Jinými slovy zainvestovat je a nechat zhodnocovat.

 

Níže si poukážeme jak vypadá pravidelná měsíční investice při investici do podílového fondu. O tom jak fungují podílové fondy jsem už psal dříve zde: https://warengo.com/stories/15669-zakladni-body-o-fungovani-podilovych-fondu. 

 

Když se budeme bavit o pětistovce, kterou odložíte každý měsíc, v budoucnu budete mít možnost vlastnit lepší auto či dům... Toto neděláte pro nikoho jiného než pro sebe. 500 Kč v dnešní době je možná jedna řasenka či jeden Jack Daniels, ale jen si rozmyslete, co chcete mít: krásné auto či vilu, nebo se opít a nemít z toho nic?

V tuto chvíli je trh s nemovitostmi velice drahý a získání úvěru na bydlení nebo hypotečního úvěru je obtížnější. Při koupi či stavbě nové nemovitosti, byste měli vlastnit alespoň 20 % hodnoty majetku, který pořizujete. Stavíte-li např. dům za 4 000 000 Kč, tak byste měli mít vlastní kapitál 800 000 Kč, abyste dostali levnější úvěr a nemuseli využívat drahé dofinancování. 

K uložení financí a k jejich zhodnocování určitě nedoporučuji využívat stavební spoření, spořící účty či termínované vklady, jelikož ani jeden z těchto "spořících produktů" nepřekoná inflaci. Já osobně nevyužívám ani jeden z těchto produktů.

 

Začněte investovat co nejdříve i s minimem a uvidíte jak se vám toto rozhodnutí vyplatí.

Já pravidelně se svými mladými klienty řeším tvorbu kapitálu a ještě se mi nikdy nestalo, že by žádný z mých klientů neinvestoval (aspoň těch 500 Kč). 

Investování je o dlouhodobosti, disciplíně a pravidelnosti.

Nejkrásnější věcí na investování je "složený úrok", který hraje pro vás, ale čím později začnete, tak tím bude mít menší efekt.

Na závěr Vám přikládám znázornění co byste mohli mít v případě, že byste změnily životní styl a daly větší důležitost své budoucnosti.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.
 • Buffett začal investovat v 11 a sám říká, že to bylo až příliš pozdě :D
  +2
  • Jsem stejného názoru ... také mě mrzí, že jsem to nezjistil a nedostal jsem se k tomu dříve ... :) :D
   0
 • Petře měl byste zase přidat něco podobného, hodně užitečné téma!

  +1