4 minuty čtení

Zdanenie osobného dôchodkového produktu

Podlieha osobný dôchodkový produkt zdaneniu? Ak áno, do akej výšky? Od akého dátumu nadobúda novela platnosť?

Koncom marca tohto roka bol schválený zákon týkajúci sa dôchodkového produktu. V zákone o celoeurópskom dôchodkovom produkte, ktorý nadobúda platnosť 01.01.2023, sú zakomponované zmeny dopĺňajúce zákon o dani z príjmov. Zákon o dani z príjmov vymedzuje dávky z celoeurópskeho dôchodkového produktu a dávky z doplnkového dôchodkového sporenia ako príjmy z kapitálového majetku. Dávky z poistenia pre prípad dožitia určitého veku, celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu alebo doplnkového dôchodkového sporenia však od dane oslobodené nie sú. To znamená, že dávky, ktoré sú vyplácané z celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu a považujú sa za príjem z kapitálového majetku, tiež nie sú príjmom oslobodeným od dane.

Cieľom zavedenia nového zákona o celoeurópskom dôchodkovom produkte je zaistenie príjmu pre človeka, ktorý dovŕšil dôchodkový vek, alebo ktorý má nárok na vyplácanie starobného dôchodku, prípadne predčasného starobného dôchodku.

 

Preukázanie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane a jeho uplatnenie

Pre uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane je potrebné zamestnávateľovi (ako platiteľovi dane) preukázať oprávnenosť nároku na základe predloženia potvrdenia, ktoré preukazuje oprávnený nárok na uplatnenie nároku na nezdaniteľnú časť základu dane. Toto potvrdenie vydáva iný oprávnený subjekt, pokiaľ za zamestnanca neodvádza príspevok na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt zamestnávateľ. Zamestnanec, za ktorého zamestnávateľ neodvádza príspevok na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt alebo na doplnkové dôchodkové sporenie, sa môže preukázať napríklad výpisom z osobného účtu sporiteľa, ktorý vystaví oprávnený subjekt. To znamená, že pokiaľ daňovník splní zákonom stanovené podmienky, bude si môcť uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane, ak je tiež sporiteľom skrz celoeurópsky osobný dôchodkový produkt. V prípade, že má daňovník uzatvorených viacero zmlúv a splní zákonom stanovené podmienky, môže si uplatniť nárok na nezdaniteľnú časť základu dane do celkovej výšky 180 € ročne.

Do základu dane je možné započítať aj príspevky na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, ktoré sú nezdaniteľnou časťou. Rovnako sa to týka aj príspevkov na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt v zahraničí, ktorý je rovnakého alebo porovnateľného typu a príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu (tiež možné aj pre zahraničné príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie).

Spôsob, akým je možné vyššie spomenuté príspevky od základu dane vypočítať, je urobiť rozdiel základu dane a výšky preukázateľne zaplatených príspevkov za zdaňovacie obdobie. Najvyššia možná výška odpočítaných príspevkov je 180 €. Zároveň je dôležité, aby daňovník na možnosť  uplatnenia nezdaniteľnej časti základu dane dodržal nasledujúce podmienky:

- príspevky daňovník uhradil na základe účastníckej zmluvy, ktorá bola uzatvorená po 31.12.2013, prípadne na základe zmeny v účastníckej zmluve, ktorá obsahuje zrušenie dávkového plánu, alebo na základe zmluvy o celoeurópskom osobnom dôchodkovom produkte,

-  zároveň daňovník nemá uzatvorenú žiadnu inú účastnícku zmluvu, ktorá by nespĺňala podmienky predošlého bodu.

Prvým obdobím, kedy bude možné uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane, v rámci ktorej sú aj príspevky na celoeurópsky osobný dôchodkový produkt, bude zdaňovacie obdobie roka 2023.

 

Zdaňovanie dávok zrážkovou daňou

Daňovníkom s (ne)obmedzenou daňovou povinnosťou, ktorým príjmy plynú zo zdrojov Slovenskej republiky, sa daň vyberá zrážkou z príjmu, pokiaľ ide o dávky z celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu alebo doplnkového dôchodkového sporenia.

Základom dane je v takomto prípade plnenie, ktoré sa znižuje o poistné alebo zaplatené vklady. Pri výplate dávky z celoeurópskeho osobného dôchodkového produktu sa tak zdaní iba  výnos, ktorý plynie z daného plnenia.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.