03.09.2018 6 minut čtení

Jak lépe plánovat a stihnout za den maximum?

Elon Musk se snaží obětovat pro blaho nás všech a trávit svůj čas co možná nejproduktivněji protože věří, že jeho práce je zásadní pro záchranu civilizace. I když máte třeba malinko přízemnější ambice a chcete pouze stihnout více věcí za méně času, stále se vám budou jeho tipy hodit.

Zakladatel SpaceX se zdá být jednou z nejproduktiv­nějších nebo přinejmenším nejzaneprázdně­nějších osob na planetě. Jako CEO SpaceX a Tesly je celkem dost zaměstnán, ale k tomu pracuje na dalších projektech, o kterých se hodně mluví jako je Hyperloop nebo Neuralink. Je skvělé, co všechno je schopen stíhat.

Plně se zavázal k tak velkému počtu výzev, protože mu na srdci leží především budoucnost naší planety. Doslova věří, že práce, kterou dělá, je rozhodující pro přežití lidstva.

Aby stíhal nekonečný koloběh úkolů, musí trávit každou minutu velmi efektivně. Není možné, aby jinak zvládl veškeré povinnosti, ke kterým se zavázal. Každému je přeci jenom vyměřeno denně stejných 24 hodin. Naštěstí nejsou jeho techniky tajné, a tak se můžeme dozvědět mnoho ze způsobů, jak využívá svůj čas, aby byl maximálně efektivní.

Těchto 10 tipů vedoucích k vyšší produktivitě vám pomohou výrazně zlepšit využití vašeho času jak v pracovním, tak osobním životě:

#1 Neustále se sami sebe ptejte, v čem se zlepšit

Elon Musk nepřetržitě přemýšlí o tom, jak může dělat věci efektivnější. Ačkoliv přiznal, že nikdy nečetl knihy o produktivitě, neustále se stává efektivnější osobou tím, že sleduje svoje každodenní zvyky a pozoruje, kde ztrácí nejvíce času. Není snadné věnovat pozornost a úsilí nepřetržitému vyhodnocování všech oblastí lidského fungování, vyžaduje to schopnost neustále zdolávat nové výzvy a vždy být připravený na změnu, ale výsledek stojí za to.

#2 Buďte maximálně soustředění

Jihoafrického rodáka je velice náročné vyrušit. Jakmile si sedne k práci je perfektně soustředěný na činnost, které se právě věnuje. Svým úkolem je plně zaujatý. Tím, že věnuje aktuální činnosti maximum energie, dokáže pracovat velmi rychle.

#3 Netravte zbytečně mnoho času nad emaily

Stejně jako mnozí z nás i Elon Musk tráví nad emaily mnoho času. Naučil se však tento čas co nejvíce redukovat. Netrápí se dokonalou strukturou textu a vybroušeným jazykem. Místo toho své emaily píše stručně a velmi věcně.

Elon Musk sleduje svoje každodenní zvyky a pozoruje, kde ztrácí nejvíce času.

#4 Využívejte přiměřeně multitasking

Jak už bylo zmíněno, na konkrétní úkoly je schopný se maximálně soustředit, na druhé straně Musk ví, že v jiných situacích může využít právě i multitaskingu. Často například obědvá, když odpovídá na maily nebo když poskytuje rozhovory. Také vyřizuje na počítači jednoduché pracovní úkoly i když je třeba například se svými dětmi.

#5 Mějte extrémní kontrolu nad vaším kalendářem

Elon Musk má svůj denní program rozdělený na pětiminutové úseky. Díky takovému striktnímu plánování je skutečně náročné ztrácet jakýkoliv čas, optikou pětiminutových bloků se zdá i hodinová schůzka jako obrovské množství času. Ze svého programu tak vylučuje příliš dlouhé schůzky nebo rozhovory.

#6 Nastavte si optimistické cíle

Steve Jobs byl známý tím, že se snažil pracovat s tzv. polem realistického zkreslení. Je to termín, který se rozšířil mezi zaměstnanci Apple, neboť se zdálo, že jim Jobs vymýšlel úkoly nebo projekty v termínech, které nebylo v lidských silách možné stihnout. Narušoval tak jejich běžný přístup k realitě.

Elon Musk dělá něco podobného. Stanovuje příliš optimistické cíle. Často těchto cílů není dosáhnuto včas, nicméně kruté termíny nutí jeho týmy, aby pracovaly mnohem tvrději. Tato ohromující naléhavost pak zvyšuje jejich produktivitu.

#7 Přiznejte si, že nejste bezchybní

Zakladatel SpaceX tuto myšlenku absolutně přijal a sám říká: “Měli byste přijmout fakt, že se zkrátka někdy mýlíte. Vaším cílem by pak mělo být mýlit se, co možná nejméně.“

Tento způsob myšlení mu skutečně umožňuje se neustále zlepšovat. Rozvíjí se v efektivních způsobech myšlení, které mu umožňují produkovat stále vyšší úroveň výstupu jeho snažení. Navíc se díky tomuto myšlenkovému vzorci nemusí neustále vracet ke starým problémům.

#8 Obsese celoživotním učením

Elon Musk byl v tomto skutečně skvělý. Během svého dětství četl dvě knihy denně a už od té doby se neustále zajímal o sebevzdělávání. Jeho bývalí zaměstnanci vypráví příběhy o tom, jak od nich neustále získával informace, aby sám sebe obohatil o nové poznatky.

Proces neustálého učení mu umožnil zkrátit čas, který potřebuje pro pochopení jakéhokoliv problému navíc dokáže nabídnout velmi kvalitní odpovědi k jednotlivým tématům.

“Měli byste přijmout fakt, že se zkrátka někdy mýlíte. Vaším cílem by pak mělo být mýlit se, co možná nejméně.“

#9 Dostaňte z ostatních to nejlepší

Kromě využití svého „pole zkreslené reality“ se snaží i neustálým tlakem na výsledky posunout své zaměstnance tak jako žádný jiný lídr. Lidé po celém světě sní o tom, jaké by to bylo pro něho pracovat. Pověsti, které ohledně jeho vedení kolují, jsou už dnes legendou.

Od svých zaměstnanců očekává hodně a nebojí se je vyhodit na hodinu i za malou chybu. Nicméně bez těchto extrémních nároků by jeho společnosti ani zdaleka nedosáhly takových úspěchů. Ačkoliv on třeba přímo nepracuje, funguje jako hnací síla, bez které by nebylo možné dosáhnout takových úspěchů v tak krátkém čase.

#10 Zapomeňte na to, co si o vás myslí ostatní

Věc, která hodně ovlivňuje produktivitu, jsou obavy z toho, co si myslí vaše okolí. Mnoho lidí tráví značné množství času a energie tím, že se snaží vyjít vstříc ostatním a zalíbit se jim. Musk se o tohle vůbec nestará. Vynakládá své síly na úkoly, které je třeba splnit a nikoli na dodržování společenských norem a udržování sociálních interakcí. To mu přináší velký prospěch, neboť je tak schopen dát do práce ještě více energie a preciznosti, což jde opět ruku v ruce s rostoucí produktivitou.

Elon Musk není jen odborník ve vybraných oborech, kterým se věnuje, ale také v oblasti produkce. I když většina z nás není pravděpodobně schopna fungovat na tak vysoké úrovni jako on, stále máme možnost získat náhled do jeho života, inspirovat se a zlepšit ten náš.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.