3 minuty čtení

Dopad současné krize na udržitelné investice

Zelené investice rozhodně nepatří mezi chvilkové trendy. Již nějakou dobu si budují stabilní místo ve světě tradičních investičních možností.

Speciální místo si získávají hlavně ESG investice, které prokázaly lepší odolnost než tradiční aktiva již v úvodu pandemické krize. Jaký vývoj zaznamenávají po vypuknutí války na Ukrajině?

Nelze pochybovat o tom, že aktuální situace a konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem umocňuje otázku energetické bezpečnosti a potřeby ekonomické nezávislosti západu na ruské velmoci. Problémem číslo jedna v této oblasti jsou obavy o dodávky plynu a ropy. S tím souvisí i fakt, že roste motivace rozšiřování alternativních možností energických zdrojů, jejichž rozvoj dosud poháněla hlavně klimatická krize.

Odolnost proti krizi na prvním místě

Válka na Ukrajině však poukazuje i na fakt, že ESG kritéria (enviromental, social a governance) jsou důležitým faktorem při budoucím vývoji společností nejen z klimatického, ale také sociálního a pohledu způsobu řízení firem. Sankce uvalené na Rusko totiž budou mít nepochybně negativní dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i západní státy, nemluvě o růstu cen energií a potravin, což může opět negativně zasáhnout i investiční aktiva napříč různými segmenty. Analýza Fidelity z roku 2020 ukázala, že držitelé nejvyššího ratingu ESG během prvních devíti měsíců roku dosáhli průměrného zisku 0,4 procenta, zatímco skupina s nejnižším ratingem si odepsala 23 procent. Akcie společností, které se řídí zásadami ESG tak v období po vypuknutí pandemické krize prokázaly větší odolnost proti výkyvům na trhu a jejich hodnota klesla méně než byl tržní průměr. Tento faktor může být pro investory klíčový při rozhodování, jakou skladbu bude mít jejich investiční portfolio v budoucnosti.

ESG investice rostou rychle

Podle agentury Reuters se stal nejúspěšnějším rokem pro ESG investice rok 2021. Globální příval investic do ESG fondů činil do listopadu loňského roku celkem 649 miliard USD, díky čemuž dosáhly 10procentního podílu na aktivech fondů v celosvětovém měřítku. Pro srovnání – z údajů Refinitiv Lipper vyplývá, že v roce 2020 činily investice do těchto aktiv 542 miliard USD a v roce 2019 to bylo „pouze“ 285 miliard USD. Z celkových 6,1 bilionu USD ve fondech ESG má být až 59 procent peněz držených v Evropě, na Středním východě a v Africe, což znamená, že investoři si v těchto regionech do výrazné míry osvojují myšlenku ESG.

Válka zasáhla i ESG

Nejistota spojená s geopolitickým napětím současnosti však zasáhla i ESG segment. Zatímco v prvním měsíci roku 2022 dosahoval Index MSCI World ESG Leaders výkonnosti 2,99 procenta, při pohledu na první kvartál poté, co trhy zasáhl propad způsobený vypuknutím války, můžeme vidět, že index zaznamenal propad na úrovni 6,12 procenta. Podobný vývoj lze sledovat i při indexu MSCI World.

 

Nejbližší měsíce ukáží, do jaké míry se geopolitické napětí a nejistota, které zasáhly celý svět, podepíší pod další vývoj ESG investic v roce 2022, protože důsledky sankcí vůči Rusku, nerovnováha v poptávce a nabídce, nejistota dodávek v kombinaci s rostoucí inflací a vysokými cenami energií, způsobují radikální přehodnocení nejen energetické politiky, ale otázek bezpečností a způsobů investování po celém světě. Na druhé straně, pokud důvěra investorů v tento druh investic přetrvá, může být aktuální korekce pouze dočasná.

Olívia Lacenová, analytička společnosti Wonderinterest trading Ltd.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.