3 minuty čtení

Chceme žít!, Daleko od Moskvy, V stínu mrakodrapů

V písni J. Vyčítala Ovoce z Lenina se zpívá o knihkupci, kterého sebrala Stb za to, že dal do výlohy vedle sebe 3 knížky z titulku tohoto článku. Sám zpěvák netušil, jak nečekaně aktuální se text znovu stane v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině.

V jejím důsledku skokově vzrostl zájem Východoevropanů a Středoevropanů o investiční nemovitosti v zahraničí. Ideálně v bezpečí, co nejdále od Ruska.

V analýze, která vyšla v magazínu Forbes, si můžete přečíst, jak se ruský vpád na Ukrajinu projevil v zájmu bohatších lidí v Česku, Polsku, na Slovensku a v Maďarsku o pořízení nemovitosti v zahraničí.

Zatímco po nástupu covidu přišel šok, spojený s propadem nákupu zahraničních realit, v roce 2021 se trend otočil a zájem o zahraniční reality šel prudce nahoru. Vedle snahy o bezpečnou investici se pro řadu lidí jednalo o vítanou možnost zajistit si trávení dovolené u moře nebo na horách v bezpečí vlastního domu či apartmánu. Ostatně přečkat home office u moře je o poznání příjemnější, než být zavřený doma.

V případě války na Ukrajině reakce na nastalou situaci netrvala rok, ale přišla prakticky okamžitě. Zároveň platí, že čím blíže válečnému konfliktu, tím více lidé nebezpečí vnímají a o to intenzivněji hledají bezpečný přístav jak pro svoje peníze, tak případně pro svoje rodiny.

Zatímco v Česku došlo k meziměsíčnímu nárůstu zájmu o nemovitosti v zahraničí o 36 %, v zemích, které mají s Ukrajinou společnou hranici, byl nárůst ještě mnohem výraznější. Konkrétně na Slovensku o 71 %, v Polsku o 81 % a v Maďarsku dokonce o 82 %.  

 „Zároveň můžeme pozorovat markantní nárůsty zájmu u zemí, které lze s ohledem na jejich geografickou polohu nebo neutralitu považovat za bezpečné,“ uvádí Jan Rejcha ze společnosti Rellox.

Z hlediska absolutních čísel připadne nejvíce zrealizovaných prodejů nejspíše na Španělsko, které je pro Čechy uvažující o nemovitosti u moře jednou z prvních voleb dlouhodobě. Nyní  v případě Španělska došlo k meziměsíčnímu skokovému nárůstu zájmu o 45 %. Ještě vyšší čísla jsou u španělských autonomních ostrovů jako je Mallorka (+ 62 %) nebo Kanárské ostrovy (+ 64 %).

Ještě větší percentuální nárůst můžeme pozorovat u neutrálního Švýcarska nebo např. Spojených států amerických. Zde ale Češi nemovitosti v minulosti nenakupovali v tak velkém množství jako právě ve Španělsku.

Detailnější informace si můžete přečíst v článku Válka na Ukrajině ovlivňuje i trh zahraničních realit. Dozvíte se tam více i o předpokládaném cenovém vývoji na španělském realitním trhu, jaký byl podíl Rusů na nákupech nemovitostí ve Španělsku a jak válka ovlivní jejich nákupy nemovitostí v Evropě.

Hodnocení: +2
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.