4 minuty čtení

Nárok na 15 % sadzbu dane z príjmov pre FO za rok 2021

Finančné riaditeľstvo SR vydalo usmernenie, ktoré má za cieľ vymedziť zdaniteľné príjmy pre zabezpečenie štandardizovaného postupu na uplatnenie zníženej sadzby dane z príjmov, a to vo výške 15 %.

Koho sa týka nárok na uplatnenie 15 % sadzby dane z príjmov?

Oproti roku 2020 kedy mal daňovník, ktorý účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva alebo viedol evidenciu podľa § 6 ods. 10 a 11 zákona o dani z príjmov nárok na zníženie sadzby dane z príjmov pri dosahovaní zdaniteľných príjmov z podnikania a inej samostatne zárobkovej činnosti (SZČ) do výšky 100 000 €, sa suma pre možné uplatnenie zníženej sadzby dane z príjmov v roku 2021 znížila na hranicu 49 790 € zo zdaniteľných príjmov. Daňovník si môže uplatniť zníženú sadzbu dane z príjmov či už využíva status mikrodaňovníka, alebo nie.

 

Ktoré príjmy je potrebné zahrnúť do úhrnu v DP?

Medzi zdaniteľné príjmy, ktoré je potrebné zahrnúť do úhrnu v daňovom priznaní typu B spadajú napríklad:

- príjmy z vykonávania činností, pri ktorých daňovník dosahuje príjmy z podnikania a z inej SZČ,

- príjmy z nakladania s obchodným majetkom, ktorý je využívaný na podnikanie alebo in SZČ (okrem príjmov z predaja majetkov zahrnutých do konkurznej podstaty alebo predajom majetkov na základe reštitučných zákonov),

- dary, ktoré daňovník prijal počas dosahovania príjmov z podnikania a z inej SZČ,

- príjmy, ktoré daňovník dosahuje na základe zmluvy o sponzorstve v športe (v časti, v akej sa zahŕňa do základu dane),

- zdaniteľné príjmy z dotácií, príspevkov a podpôr (v časti, v akej sa zahŕňa do základu dane mimo tých, ktoré sú oslobodené od dane),

- príjmy z podnikania a inej SZČ, z ktorých bola daň vybraná zrážkou – napr. pri preplatkoch zo zaplateného poistného, pri úrokoch z peňažných prostriedkov na bežných účtoch alebo z príjmov z vytvorenia diela a podania umeleckého výkonu.

 

Je potrebné si uvedomiť, že ide o zdaniteľné príjmy. Preto aj napriek tomu, že sa daňová povinnosť vyrovnáva zrazením dane a takéto príjmy sa nezahŕňajú do základu dane, je potrebné ich do daňového priznania zahrnúť.

 

Ktoré príjmy sa do úhrnu v DP nezahŕňajú?

Sú príjmy, ktoré sa do úhrnu zdaniteľných príjmov v daňovom priznaní nezahŕňajú. Sem patria napríklad:

- príjmy z podnikania a inej SZČ, ktoré sú vylúčené z predmetu dane (napr. úver spojený s podnikateľskou činnosťou),

- príjem z podnikania a inej SZČ, ktorý už bol zdanený v predchádzajúcom období,

- príjmy, ktoré plynú daňovníkovi na základe zmluvy o sponzorstve v športe v časti, ktorá sa nezahŕňa do základu dane,

- príjmy z podnikania a inej SZČ, ktoré sú oslobodené od dane FO – napr. platby poskytované Ministerstvom kultúry SR na základe zákona č. 299/2020 Z. z. o poskytovaní dotácií; plnenie v rámci aktívnej politiky trhu práce na základe zákona č. 5/2004 Z. z. o službách zamestnanosti prostredníctvom projektov na podporu udržania pracovných miest; príjmy z predaja obchodného majetku, ktorý daňovník získal na základe reštitučných zákonov alebo majetku, ktorý je zahrnutý do konkurznej podstaty,

- príjmy, ktoré plynú daňovníkovi z dotácií, príspevkov a podpôr v časti, ktorá sa nezahŕňa do základu dane (okrem dotácií, príspevkov a podpôr oslobodených od dane).

 

Výška zdaniteľných príjmov je ovplyvnená takou úpravou základu dane, ktorá je vykonaná prostredníctvom úpravy príjmov zahrnovaných do základu dane daňovníka. Úpravu základu dane je teda potrebné vykonať aj v iných prípadoch, ako len vyššie spomenutých.

Hodnocení: +3
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.