Není totiž náhodou že bohatí lidé úspěšní investoři neinvestují do zlata a komodit zpravidla více než pět procent celkové hodnoty investičního portfolia. A pokud to tak dělají ti nejúspěšnější, bylo by hloupé učit se od někoho jiného. Zlato totiž není nástroj pro zbohatnutí nebo proto, abyste na něm vydělali peníze, ale abyste diverzifikovali riziko a měli v portfoliu malou část úspor v proti inflačním nástroji s dlouhodobým investičním horizontem v řádu desítek let.
Dnes 7.3.2022 po ukončení obchodování, byla cena zlata na burze 1972,15 dolarů za unci. Zlatý uncový slitek dnes koupíte za ca 50.000 - 55.000 Kč, a to je při kurzu 24,43 za jeden americký dolar, cca 2.046,6 - 2.251,3 dolarů za unci. To je navýšení kupní ceny o 3,8 - 14,2 % oproti ceně zlata na burze, podle toho, za jakou cenu by se vám podařilo slitek zakoupit. To považuji za docela slušný vstupní poplatek za nákup, ještě štěstí, že je investiční zlato osvobozeno od DPH.
Většina investorů, kteří investují do podílových fondů a akcií by těžko akceptovali vstupní poklad poplatek přesahující 10 %. Přitom u zlata se můžete dočkat nákladů i mnohem vyšších např. u některých produktů spoření do zlata. Když kupujete zlaté slitky nesmíte zapomenout na to, že je někdo musel vyrobit a někdo vám je musel dodat, cestou je taky musel uskladnit, a to jsou náklady, které zaplatíte vy. Zároveň ve chvíli, kdy budete zlato prodávat, zapomeňte na to, že byste prodávali za cenu, za kterou se zlato prodává na burze! Obchodník si opět bude muset započítat marži a ta většinou nepůjde pod 10 %. U běžného uncového slitku tak můžete počítat s náklady ve výši přesahující 13–25 %, to znamená, že abyste byli vůbec na nule, musí se zlato pohnout směrem nahoru o minimálně těchto 13–25 %.
Za posledních 10 let, vzrostla cena zlata z ceny 1.690 dolarů za unci na cenu 1.972,15 dolarů za unci k 7.3.2022. To je růst o 16,69 % během 10 let (cca 1,6 % ročně), takže byste aktuálně byli stále ve ztrátě, pokud byste slitky prodali.
V posledních 15 letech už je to veselejší, tehdy se 1 unce zlata prodávala na burze za cenu 650,5 dolarů, to je k dnešní ceně nárůst o 203,2 %. To znamená průměrný výnos cca 7,7 % ročně pokud bychom nakoupili a prodali za burzovní cenu.
Na 20letém horizontu je to nárůst z ceny 289,2 dolarů za unci, což je růst o 581,9 % a to je průměrný výnos cca 10 % ročně pokud bychom nakoupili a prodali za burzovní cenu.
Na 30letém horizontu je to nárůst z ceny 343 dolarů za unci, tedy růst o 474,9 % a to je v průměru 6 % ročně.
Neznám žádný jiný nástroj, kde by investoři akceptovali tak vysoké náklady s tím, že výnos dlouhodobě spíše pokryje inflaci. Navíc zlato jen neroste, ale také v cyklech ztrácí na hodnotě, např v 80 letech padla cena zlata během 2 let o 58 % a do roku 2000 dohromady o 70 % své hodnoty na burze. Následně trvalo cca 8 let, než se zlato dostalo na cenu ze které se propadlo.
Standardní vstupní poplatky u akciového fondu se pohybují mezi 3-5 procenty na vstupu a při výběru neplatíte nic. Akcie na přímo dnes můžete kupovat bez vstupních a výstupních poplatků, to znamená bez poplatku za nákup či prodej cenných papírů. V Česku můžete využít nástroje jako Revolut, eToro nebo Degiro. Pokud jste zkušený investor s vyšším kapitálem rozhodně se vám vyplatí účet u Interactive Brokers jednoho z největších brokerů na světě. U kryptoměn se vstupní poplatky na burze pohybují mezi 0,1-1 procentem a pokud kupujete v rámci nějaké peněženky, můžete se dočkat klidně až 5procentního poplatku za nákup. Kryptoměny podobně jako zlato u profesionálních investorů zabírají také spíše procenta z celkového investičního majetku. Tak na to myslete, když se rozhodnete do nich nějaký kapitál pustit a pouštějte jen peníze, se kterými se klidně rovnou rozloučíte. Když se budeme bavit o dluhopisech napřímo poplatek nezaplatíte žádný, u dluhopisových fondů budou vstupní poplatky cca 1-3 procenta.
Pokud tady zlato kupujete ve fyzické formě rozhodně se připravte na to, že budete muset tuto investici držet alespoň 10 až 20 let, aby tento nákup měl smysl, co se týká nákladů na pořízení a na prodej. Výrazně méně nákladnou variantou, a to o více než 90 %, je kupovat zlato na burze a držet tuto investici formou cenného papíru. Vaše náklady tak budou minimální nebo dokonce nulové a růst ceny zlata o 20 % pro vás bude znamenat téměř 20 % zisk a ne 0 % nebo dokonce ztrátu, jako v případě investice do fyzického zlata.
Na druhou stranu u cenných papírů nemáte takový pocit, jako když vlastníte zlato ve formě slitků nebo mincí. A pokud byste chtěli vlastnit zlato jako ochranu před válkou, nebo rezervu pro případ stěhování do cizí země, právě kvůli bezpečnosti, bude se vám hodit spíše zlato ve fyzické formě. Tedy pokud byste se nestěhovali do USA, kde byste měli cenné papíry bez problémů směnit za hotovost a s menší marží, blížící se nule. Pokud by instituce, která cenné papíry vydala, nebyla třeba sankciována anebo zablokována jako se to aktuálně děje v ruských finančních institucích. To je ale v USA velmi málo pravděpodobné, řekl bych spíše nemožné v případě, že jste nevybrali nějakou pochybnou neregulovanou instituci.
Osobně vidím ještě zajímavější způsob, jak investovat do zlata a sice do akcií společností, které se zabývají například těžbou, zpracováním nebo prodejem zlata. Tedy pokud očekáváte, že cena zlata dále poroste. Představte si např. společnost, která těží zlato a její náklady jsou například 1.000 dolarů na produkci jedné unce zlata. Pokud společnost za rok vyprodukuje jeden milion uncí zlata s náklady 1.000 dolarů na jednu unci zlata a cena zlata na burze bude 1950 dolarů za unci, vydělá společnost 950 milionů dolarů. Ve chvíli, kdy by cena zlata vzrostla např. na 2500 dolarů za unci (nárůst ceny zlata o 28,2 %) vydělá taková společnost o 550 miliónů dolarů více, a to je nárůst o 57,9 %. Samozřejmě cena akcií tento nárůst nemusí kopírovat přesně, a zároveň cena zlata na burze nebude odpovídat prodejní ceně za kterou jej společnost prodá, ale asi chápete, kam tím mířím. Navíc s akciemi nebudete mít vstupní ani výstupní náklady (pokud ano tak minimální) a ještě akcii odprodáte jedním kliknutím v aplikaci brokera. U zlata to tak rychle nepůjde bez toho, abyste kvůli tomu museli prodat ještě za nižší cenu (tedy ještě vyšší výstupní poplatek).
Zdroj: macrotrends.net, World Gold Council, vlastní zkušenosti a názory
________________________________________________________________________
My se v našem fondu Alfago raději věnujeme investování do nejvýnosnější ho aktiva v historii lidstva a tím jsou akcie firem s potenciálem k růstu. Pokud nepočítáme dnešní moderní trend kryptoměn, které se ale nedají považovat za investici ale zatím spíše za spekulaci na mladém trhu, který se teprve začíná regulovat. Pro ochranu portfolia používáme akciové opce, což nám v lednu a v únoru umožnilo dosahovat kladných zisků, zatímco se akciové trhy hroutily až o 15 %. Našim cílem totiž není jen přinášet zisk, ale také chránit kapitálu investorů před výrazným propadem v době kdy trhy padají. Naši investoři tak mají jistotu i v těžkých časech a zároveň profitují na dlouhodobém rostoucím trendu akciového trhu. Od založení v červnu 2020 jsme tak investorům přinesli zisk přesahující 70 % procent. Pokud byste o našem fondu chtěli vědět víc, můžete navštívit naše stránky www.alfago.cz nebo mi napište na email lk@liborkovar.com.