13.07.2019 5 minut čtení

Facebook dostane rekordní pokutu ve výši 5 miliard dolarů. Je to však dostatečná "facka"?

Americká Federální komise pro obchod si v pátek odhlasovala, že největší sociální síti světa udělí rekordní pokutu ve výši 5 miliard dolarů za nedostatečnou ochranu uživatelských dat. Bude to ovšem na polepšení stačit?

Nikdy v historii nedostala technologická firma pokutu v podobné výši. Ostatně samotná Federální komise pro obchod udělila doposud největší pokutu technologické firmě v roce 2012, když vystavila Googlu "účet" na 22,5 milionu dolarů. To jsou opravdu drobné, ve srovnání s touto pokutou.

Facebook dostal pokutu ve spojitosti se skandálem Cambridge Analytica, který vyšel najevo loni v březnu. Dnes už zaniklá společnost získala neoprávněně, ovšem se souhlasem lidí z Facebooku, data 87 milionů uživatelů. V průběhu loňského roku se pak přidalo několik dalších skandálů a Facebook se tak dostal pod ostrou palbu kritiků a zákonodárců. Jeho akcie sice reagovaly občasným poklesem, ale dnes už jsou zpět na rekordní úrovni díky všeobecně rostoucím trhům.

Dá se očekávat, že ani tato pokuta s akciemi Facebooku nic neudělá, investoři o ní věděli už dlouho dopředu a samotná firma si na ni vyhradila část ze svých zisků za první čtvrtletí letošního roku.

Nyní tedy nastává otázka, jaký přesně efekt může tato rekordní pokuta mít.

Změní se Zuckerbergův přístup? Ani náhodou

Mark Zuckerberg je typ člověka, který přemýšlí velmi racionálně a analyticky. V podstatě se jedná o psychopata - ví co chce a za tím si jde. A pokud se objeví nějaká překážka, ve své hlavě provede logické kalkulace a z toho vyvodí následný postup. Někteří o něm ze srandy říkají, že je to robot. Ne, není to robot, ale přemýšlí tak - chladně, racionálně, vypočítavě a bez emocí.

Jeho logika je od roku 2004, kdy Facebook založil, nastavena poměrně jednoduše - pohybovat se na hraně zákona (občas trochu za ní) a dosahovat díky tomu největšího možného růstu. A pokud se někdo náhodou ozve, rychle to vyřešit a jít dál, stejným stylem. Etika, morálka, emoce, nic takového v jeho přístupu nehledejme. Je to jen cesta za maximalizací růstu a zisku.

Nyní je to po předlouhých patnácti letech poprvé, co se někdo ozval trochu hlasitěji. Doposud to bylo spíše jen takové "bububu" na zlobivé dítě. Nyní konečně někdo, jak správně řekl republikánský kongresman David Cicilline, dal tomuto zlobivému dítěti přes prsty. 

Jenže, bude vlastně něco takového stačit?

Odpověď je velmi jednoduchá - nebude. Facebook/Zuckerberg si tu pokutu dal jednoduše do nákladů a jede dál. Tohle opravdu není něco, čím můžete změnit psychopatův přístup. Dostat za své několikaleté, občas protizákonné, řádění pokutu, která je několikanásobně menší než zisk, který jsem díky tomu doposud vytvořil? Chladná kalkulace v Zuckerbergově hlavě říká - to se vyplatí!

Zuckerberg se dnes svým způsobem úřadům a vládě vysmívá, když vyzývá k větší regulaci jeho a dalších technologických firem. K regulaci, na které by se Facebook podílel, čímž vlastně říká "Hele, už jsme tak velcí, že už nám nemáte co diktovat bez našeho souhlasu. Jestli chcete, pojďme si sednout ke stolu a můžeme společně vymyslet řešení." Jak by takové řešení vypadalo? Tak, že to Facebook ani trochu nepoškodí, ale absolutně znemožní novým hráčům vstup na trh. Opticky to bude vypadat jako přísná regulace, ve skutečnosti se však pozice Facebooku posílí.

Pokud chcete změnit přístup člověka jako Zuckerberg, musíte narušit jeho chladné kalkulace, musíte v něm vyvolat nějaké emoce, musíte ho donutit se nad sebou zamyslet. Což je velmi těžké, ale jde to. 

Rozdělení ne, pokuta ano, ale vyšší

Jen za roky 2017 a 2018 vytvořil Facebook nějakých 38 miliard zisku. Opravdu si někdo myslí, že 5 miliard mu bude chybět? Jen za první čtvrtletí letošního roku by Facebook dosáhl zisku 5,4 miliardy dolarů, kdyby si už předem neodečetl 3 miliardy na onu pokutu. Teď tedy jenom 2 miliardy přidá. A má to vyřešeno.

Určitě by nebylo správné tu firmu rozdělovat, jak navrhují někteří, tím se ničeho nedosáhne. Také je potřeba ctít kapitalismus, Zuckerberg jednoduše vybudoval velkou firmu a ta mu patří, nikdo nemá právo mu ji jakkoli ničit.

Na druhou stranu je potřeba vytvořit precedens a dát jasně najevo, že chování byť i jen trochu blíže samotné hraně zákona nebude tolerováno. 

Kdyby dala komise Facebooku pokutu ve výši 20 nebo 30 miliard dolarů, firmu to nezničí, ale vytvoří to dostatečný tlak na samotného Zuckerberga, také akcionáři dají více najevo nespokojenost a jako bonus bude mít firma složitější dostat se v budoucnu k akvizicím (tedy nebude potřeba řešit rozdělování firmy). A zároveň si celý technologický segment do budoucna dvakrát rozmyslí, jak bude s daty svých uživatelů nakládat.

Ať se nám to líbí nebo ne, realita je taková, že Facebook může být pro společnost užitečný, ale společnost samotná z velké části nebývá natolik rozumná či silná, aby se ochránila sama. V tu chvíli musí stát zasáhnout. Ale lépe, než doposud.

#facebook #zuckerberg #ftc #pokuta #data #technologie

Hodnocení: +10
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.