19.01.2022 4 minuty čtení

Fenomén Omikron a jeho dopad na svetovú ekonomiku.

Napriek tomu, že mutácia Omikron nevykazuje vysoký počet hospitalizácií a úmrtií, tak sa šíri neuveriteľnou rýchlosťou. V Európe by mala vyvrcholiť počas nasledujúcich týždňov. S vysokým počtom nakazených odhadujeme, že očakávané globálne oživenie sp

Napriek tomu, že mutácia Omikron nevykazuje vysoký počet hospitalizácií a úmrtií, tak sa šíri neuveriteľnou rýchlosťou. V Európe by mala vyvrcholiť počas nasledujúcich týždňov. S vysokým počtom nakazených odhadujeme, že očakávané globálne oživenie spomalí tempo.

Dodávateľské výpadky

Narastajúci počet prípadov ochorenia na variant Omikron môže spôsobiť nedostatok personálu a oneskorenie zásielok prepravovaných najmä v lietadlách. Počas zimného obdobia možno sledovať rapídny nárast chorých ľudí a výpadok členov posádok v leteckých spoločnostiach. United Airlines nedávno oznámili, že znižujú počet letov až pokiaľ sa neodstráni nedostatok personálu v súvislosti s Covidom, ktorý spôsobil tisíce zrušených letov v celom odvetví. Nastavené obmedzenia v dodávateľských reťazcoch v USA, Európe a Číne, budú naďalej narúšať globálne fungovanie reťazcov a v neposlednom rade podporovať rastúcu infláciu, ktorá si bude vyžadovať agresívnejšie zvyšovanie úrokových sadzieb. [1]

*

Výkonnosť spoločnosti United Airlines Holdings Inc za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Neistota na akciových trhoch

Neistá nálada bude na trhoch počas celého roka 2022. Rast indexu S&P 500 by sa mohol výrazne spomaliť na cca iba 8%.[2] Technologický index Nasdaq Composite zaznamenal tiež pokles. V zásade však investori zostávajú pokojní, akciový trh je viac menej bez emócií, s prerušením Santa Claus rally, ktorá posunula index S&P 500 na historické maximum.

*

Výkonnosť indexu S&P 500 za posledných 5 rokov. (Zdroj: www.investing.com)

Pracovný trh bude krvácať

Predchádzajúci variant Delta značne zasiahol globálny pracovný trh. S veľkou pravdepodobnosťou bude v prípade Omikronu scenár podobný. Môže nastať zníženie ponuky práce aj dopytu po pracovnej sile. Ako následok budeme pozorovať nárast miery nezamestnanosti. Mnohí zamestnanci zostanú v karanténe, to znamená, že v práci nebudú, ale zamestní zostanú, čo prinesie pracovné obmedzenia.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dvíha varovný prst a varuje štáty EU, že viac ako polovica ľudí v Európe pravdepodobne dostane Omikron do konca marca 2022. Posilňovacie dávky pôvodných očkovacích látok nemusia byť dostatočnou ochranou v prípade šírenia novej mutácie. WHO varuje, že stratégia očkovania založená na opakovaných posilňujúcich dávkach pôvodného zloženia vakcíny pravdepodobne nebude udržateľná a virus infikuje polovicu všetkých ľudí v Európe.

 

Autorem Peter Svoreň, executive director ApmeFX

 

 

[*] Minulá výkonnosť nie je zárukou budúcich výsledkov

[1,2]  Výhľadové vyhlásenia vychádzajú z predpokladov a aktuálnych očakávaní, ktoré môžu byť nepresné, alebo z aktuálneho ekonomického prostredia, ktoré sa môže zmeniť. Takéto vyhlásenia nie sú zárukou budúcej výkonnosti. Zahŕňajú riziká a ďalšie neistoty, ktoré sa dajú ťažko predvídať. Výsledky sa môžu podstatne líšiť od výsledkov vyjadrených alebo implikovaných v akýchkoľvek výhľadových vyhláseniach.

 

Vylúčenie zodpovednosti: Analýzy tvoria iba marketingovú komunikáciu a čitatelia by nemali brať obsah analýz ako investičné poradenstvo alebo investičný prieskum alebo výzvu na akékoľvek transakcie. Analýzy sú vypracované iba na informačné účely a predstavujú názor našich finančných analytikov, ktorí nepripravujú obsah analýz v súlade s právnymi požiadavkami na podporu nezávislosti Investičného prieskumu. Spoločnosť APME FX TRADING EUROPE LTD a jej príslušné osoby nezaručujú presnosť, platnosť, včasnosť alebo úplnosť akýchkoľvek informácií poskytnutých v analýzach a nepreberajú zodpovednosť za akékoľvek straty vyplývajúce z akýchkoľvek investícií uskutočnených na základe poskytnutých informácií. Minulá výkonnosť nezaručuje ani nepredpovedá budúce výsledky.

Hodnocení: +1
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.