13.07.2019 3 minuty čtení

INVESTICE DO DLUHOPISŮ VÝCHODNÍ EVROPY

Investovat do dluhopisů východní Evropy je nákladné a s měnovým rizikem. Východní Evropa je stále zaostalá za západní Evropou, a proto skýtá větší potenciál výnosu, ale s větším rizikem. Já volím investice přes podílový fond, který Vám představím.

Co je to za fond - CONSEQ INVEST DLUHOPISŮ NOVÉ EVROPY

Fond byl založen 1. 12. 2005. Cílem fondu je dosažení zisku plynoucích z úroků a kapitálového zhodnocení. Fond, jak již název napovídá investuje do dluhopisů s variabilním i pevným výnosem zemí nové Evropy. Za země nové Evropy považujeme Bulharsko, Chorvatsko, ČR, Kypr, Estonsko, Řecko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko a Turecko. Portfolio je v průměru hodnoceno ratingem BBB+ což znamená, že průměrný rating jednotlivých investic v portfoliu je hodnocen jako rizikovější, s vyšším potenciálem zisku. Stále se však nejedná o velice rizikové portfolio nebo dokonce spekulativní investici.

 

Aktuální dění

Vzhledem k nepokojům v Turecku v polovině minulého roku 2018 (fond již v této době vlastnil značné množství aktiv právě v Turecku) fond spadl velice rychle o zhruba 24 % své hodnoty a od této doby stále roste. Turecké dluhopisy a akcie jsou stále v takzvaném diskontu (akcie a obchodovatelné dluhopisy jsou podhodnoceny) a fond se od této doby poměrně rychle zotavuje, stále se však nestihl napravit na „předkrizovou“ hodnotu v roce 2016. Výkonnost fondu za posledních 9 měsíců je 19,38 %. Výnos do splatnosti je 11,12% (průměrný celkový výnos nakoupených dluhopisů ve fondu). 

 

Diverzifikace fondu

Celkový objem fondu je 1343,66 mil. Kč nachází se v něm 43 různých dluhopisů. Mezi hlavní emitenty patří korporace v Polsku, kde je zainvestováno 31,72 %, v Turecku 27,15 %, a na Ukrajině 15,91 %.

Do fondu se investuje v české koruně, je však investováno hlavně do dluhopisů v cizích měnách. Hlavními měnami měnové expozice fondu jsou: 42,1 % polský zlotý, 29,2 % v turecká lira, 8,7 % česká koruna a 7,7 % v ukrajinská hřivna.

 

Jakým způsobem je možné investovat

 

Pravidelná investice do fondu

Do fondu by se z důvodu poměrně vysoké volatility 8,13 % vyplatí investovat spíše pravidelně alespoň po dobu 5 let, aby se z velké části odbouralo riziko nákupu ve „špatný moment“. Při pravidelné investici se očekává roční výnos okolo 5-6 %, ale vše záleží na úrokových sazbách a taktéž na globální ekonomice, jelikož na Turecký vývoj má velký vliv Americká ekonomika, jelikož Turci mají dost úvěrů denominovaných v USD.

 

Jednorázová investice do fondu

Jednorázovou investici bez další diverzifikace považuji v momentální situaci jako velice riskantní. Vývoj fondu je v dnešní době silně vázán na vývoj situace v Turecku, a i když se situace zdá být investičně příznivá, stále se dají očekávat silné výkyvy. Pokud však hledáte investiční příležitost s vysokým potenciálním výnosem jedná se o atraktivní možnost. Pro tuto variantu bych však doporučil zvážit investici přímo do fondu Parvest Equity Turkey, který se stále drží na své minimální hodnotě od poloviny minulého roku. Fond je zaměřen čistě na Turecké akcie, je veden v EUR.

Hodnocení: +6
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.