... což by mohl být velmi silný argument pro americkou centrální banku, aby urychlila proces utahování měnové politiky a přenastavila výši úrokových sazeb již v měsíci březnu.
Podle ministerstva práce index spotřebitelských cen v USA v minulém měsíci vzrostl, po listopadovém růstu o 0,8 %, o dalších 0,5 %. V meziročním srovnání index CPI dosáhl za prosinec na úroveň 7 %, což je největší meziroční nárůst od června 1982. Problémy s dodavatelskými řetězci a dozvuky koronavirové pandemie tlačí na růst cen a vysoké životní náklady začínají prosakovat i do agendy Joe Bidena.
Inflace je po dlouhých letech výrazně nad 2% cílem FEDu. Podle statistik z amerického trhu práce zveřejněné v minulém týdnu míra nezaměstnanosti v prosinci klesla na 22měsíční minimum na 3,9 %, což naznačuje, že trh práce je na maximu zaměstnanosti nebo se mu velmi blíží. Předseda FEDu Jerome Powell v úterý během jeho slyšení před bankovním výborem Senátu řekl, že americká centrální banka je připravena udělat vše, co je nezbytné, aby zabránila zakořenění vysoké inflace. Seznam důvodů, proč FED začíná odstraňovat akomodativní měnovou politiku, stále roste. Analytické domy současně době počítají s 85% pravděpodobností, že ke zvýšení úrokových sazeb dojde už během měsíce března. Do konce roku bychom se pak mohli dočkat až trojího zvýšení sazeb.
Náznaky, že FED je připraven odstartovat růst úrokových sazeb rychleji, než se původně očekávalo, rozvířily v minulém týdnu zámořské a evropské trhy a zdá se, že volatilita tedy bude pokračovat i v novém týdnu. V minulém týdnu klesl průmyslový index DJIA 0,3 %, S&P 500 ztratilo 1,9 % a technologický Nasdaq propadl o 4,5 %. Kvůli výhledu zvýšení sazeb americký benchmarkový 10letý výnos v pátek vyletěl až na dvouletá maxima 1,80 %.
Trh začíná být nervózní a investoři střídají technologické růstové akcie za hodnotové, o kterých si myslí, že by se jim v prostředí vysokých úrokových sazeb mohlo dařit mnohem lépe. I rostoucí počet případů koronavirové varianty Omicron nadále přispívá k růstu averze k riziku na světových akciových trzích.
Objevují se však známky toho, že problémy s dodavatelskými řetězci začínají polevovat, což by mohlo naznačovat, že jsme se za prosinec dočkali možného vrcholu meziroční míry index CPI. Bez zahrnutí volatilních složek potravin a energie se jádrový index CPI v minulém měsíci zvýšil o 0,6 %. V listopadu se jednalo o 0,5% růst. V meziročním srovnání jádrová inflace zrychlila o 5,5 %. To je největší meziroční nárůst od února 1991. Růst jádrové inflace je tažen rostoucími cenami služeb, zejména růstem nájmů, a poptávkou po nedostatkovém zboží - jako jsou motorová vozidla.
Dle odhadů by však v prvním čtvrtletí zámořská inflace mohla dosáhnout svého vrcholu a to díky nižším cenám energií a poklesem cen potravin a automobilů.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance
#imperialBrno #imperialburzovníkalendář #imperialAKCIE
Publikováno 13. 1. 2022 - Kurzy.cz
Projekt BIG EXPERT poskytuje veřejnosti systematickou informaci o názorech investičních odborníků na budoucí vývoj na českém i zahraničních kapitálových trzích, přehlednou formou tabulky doplněné komentářem. Děje se tak už od roku 1994.