Dnes se sejde Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která na svém předchozím zasedání znovu potvrdila své rozhodnutí zvýšit produkci ropy v roce 2022. Kartel uvedl, že očekává nízký dopad varianty Omicron na poptávku po ropě. Měsíc prosinec opět eviduje rekordní počet případů nakažených a velké množství zrušených letů. Analytické domy však nejsou shodné v názoru, jak velké dopady budou mít tyto fakta na změnu politiky světových producentů ropy.
Světové ceny ropy zakončily minulý rok nárůstem o více než 50 %, přičemž americká ropa WTI si připisuje nejlepší roční výkon od roku 2009. Severomořská ropa Brent zapsal nejvyšší výkonnost od roku 2016. Očekává se, že oživení poptávky na úroveň před pandemických objemů může v letošním roce nadále podpořit světové ceny černého zlata a to i navzdory rostoucí produkce kartelu a jeho spojenců.
Ceny zemního plynu a elektřiny zapsaly na evropské kontinentu znatelný pád, ke kterému přispěly flotily nových LNG lodí mířících ze Spojených států do Evropy a teplé prosincové počasí.
Ceny plynu stouply v Evropě letos více než šestkrát. Souviselo to jednak s otevírajícími se ekonomikami, kde se zvedá poptávka, ale také se slabšími dodávkami z Ruska. Největší evropský dodavatel suroviny je začal omezovat ve chvíli, kdy se pandemií zasažené ekonomiky začaly zvedat vzhůru.
Ing. Libor Stoklásek, MBA
Imperial Finance
#imperialBrno #imperialnews #imperialALERT