22.12.2021 4 minuty čtení

Jak vyřešit problém nedostupných hypoték a drahých bytů? Nemovitostními fondy.

Horečka sobotní noci teprve začíná. Inflace výrobních cen dosáhla v listopadu v Německu 19,2 procenta, v českém průmyslu zatím “jenom” 13,5 procenta, jsme trochu zpoždění. Dvouciferná inflace po Novém roce je ovšem téměř nevyhnutelná.

Nejjistější obranou proti inflaci byly pro českého investora investice do bytů. Od roku 2016, po dobu průměrné inflace kolem 2 procent, rostla cena bytů průměrným tempem přesahujícím 7 procent. Oproti bitcoinu navíc s nulovou pravděpodobností výrazného kolapsu ceny aktiva, a tak ve srovnání s podobně bezrizikovými investicemi jsou investice do bytů ještě výhodnější.  Běžný investor však v případě investice do bytů zápasí s dvěma obtížemi: limity na hypotéky, a velikost nejmenší možné investice. Moderní finance však už obě překážky odstranily, a tak nic nebrání i menším investorům plně se spolupodílet na realitním boomu. 

Problém hypoték vyřešen

Pokud investor bydlí ve svém, může hypotéku použít na koupi investičního bytu. Ten je dnes ve veřejném prostoru podroben mediální palbě, že jde údajně o spekulaci. Člověk rozumný přitom dobře ví, že ve skutečnosti jde primárně o investice do vlastní rodiny: do bydlení svých dospívajících dětí nebo třeba jako náhradu stále chybějící důchodové reformy.

Pokud partner pracuje, je možné na druhý byt zvážit hypotéku. Případně je možné získat americkou hypotéku zastavením stávajících nemovitostí. Ale tím většinou hypoteční možnosti končí.

Česká národní banka navíc začala znovu zpřísňovat limity, komu banky mohou hypotéku poskytnout a komu ne. A to v době, kdy dál porostou hypoteční sazby. Oba trendy tak dělají z hypoték méně dostupnou cestu nejen k druhé a další nemovitosti, ale i k té první. 

Vlastnictví bytu však není jediným způsobem, jak vydělat na boomu bytových cen. Na trhu s novými byty rostou ceny ještě rychleji a trh má i tu výhodu, že se na něm investor může podílet i skrze jejich stavění, nikoli jen vlastnění. 

Pro většinu investorů asi ne tím, že by se sami dali do stavění. Na to by asi potřebovali hypotéku, a kruh by se uzavřel. Ale tak jako si většina z nás nepeče vlastní rohlíky a tuto noční práci přenecháme pekaři, tak stavění můžeme přenechat developerům a jejich financování pak investičním fondům. 

Ušetří se tím navíc ten nejcennější zdroj – náš čas. Místo abychom hledali optimální byt ke zhodnocení investice, naše peníze ve fondu mohou čerpat ze zkušeností specialistů s mapováním realitního trhu.

Problém velikosti investice vyřešen

Spousta lidí dnes nedosáhne ani na první hypotéku, natož pak druhou či třetí. Ani ti však dnes nejsou vyloučeni z účasti na zhodnocování realitních investic. 

Když si někdo dnes chce koupit třeba bitcoin, může si koupit již 0,0001 bitcoinu. Při dnešních cenách to je zhruba 100 korun. Ale na trhu s byty toho jako investoři moc nesvedeme ani s milionem korun. Jistě, pokud ještě hypotéku nemáme, může to být náš vklad do první nemovitosti, ale pokud ji již máme, jakou nemovitost si dnes koupíme za milion? A když už,  z čeho zainvestujeme do její rekonstrukce?

S milionem investovaným do realitního fondu kvalifikovaných investorů se můžeme podílet na projektech s desítkami či stovkami bytů. Taková investice pak navíc mnohem lépe splňuje základní principy diversifikace portfolia – milion jsme nevsadili na jednoho koně na trhu plném koňských handlířů, ale na celé stádo, pod pečlivým vedením šlechtitelů a trenérů. 

Zvláště v dnešní době jsou tak realitní investiční fondy výhodnou cestou, jak se vypořádat s problémem nedostupných hypoték a nedostupných bytů. V účasti na boomu bytového trhu již nic nestojí v cestě. Snad jen jediné: vybrat si fond, který spravují skuteční profesionálové s dlouholetými zkušenostmi a výsledky. A vzhledem k nejistotě příštích let nejlépe ten, který investuje do vlastních realitních projektů, které má plně pod kontrolou. 

Hodnocení: +21
Pro přidání komentáře se přihlaste nebo zaregistrujte.