Price action reakce na zprávy centrálních bank přitom ukázaly, jak překvapivé dokáží trhy někdy být. Americký dolar oslabil, euro posílilo a akciové indexy provedly ve čvrtek mírnou korekci.
Nejvíce z dané situace ale vytěžilo zlato. Všechny významné zprávy byly letos již řečeny, takže cesta pro typickou vánoční rally je na zlatě volná.
Data z americké ekonomiky
USA reportovaly nejvyšší inflaci za posledních 40 let, když CPI v meziročním srovnání rostla o 6,8 %. Takto vysoko byla inflace naposledy v dubnu 1982.
Retailové prodeje v listopadu dosáhly meziměsíční růst 0.3 %, což je v porovnání s předchozím měsícem výrazný pokles (za říjen byl růst 1,8 %).
Zásadní událostí minulého týdne ovšem bylo zasedání cetrální banky Fed.
Centrální banka oznámila, že tempo snižování odkupu dluhopisů banka zrychlí. Tento tzv. tapering program, tedy snižování objemu nákupu vládních dluhopisů bude dále klesat místo o dosavadních 15 miliard USD, nově o 30 miliard USD každý měsíc.
Dále banka oznámila, že očekává zvýšení úrokových sazeb příští rok. Třikrát by se měla sazba zvýšit o 0.25 bodů v roce 2022, 2023 a dvakrát v roce 2024.
Na tyto jestřábí informace by běžná reakce amerického dolaru měla být silná býčí rally. Stal se ale opak. Růst USD indexu se zastavil u rezistence 96,9, odkud začal po oznámení FEDu klesat a klesají také výnosy amerických 10letých dluhopisů.
Obrázek č.1: Výnosy amerických 10letých dluhopisů a USD index na H4 grafu.
Důvodem pro tyto neočekávané pohyby je dynamika protichůdných sil. Akcentování vyšší inflace provází obava z toho, jak tím bude ovlivně další ekonomický růst. K obavám z ekonomického růstu se přidává i to, jak bude růst ovlivněn variantou viru Omikron.
SP500 stále v býčí náladě
Po středečním oznámení Fedu, by mnozí čekali, že akciové indexy oslabí. To se však nestalo a místo toho nastal na amerických akciích růst, který na indexu SP 500 dosáhl nového historického maxima u hladiny 4 753.
Všechny významné zprávy již trh do sebe absorboval a aktuální tržní nejistotou tak je dopad varianty viru Omikron a určité napětí mezi USA a Čínou. Americká vláda dala ve čtvrtek na black list další čínské společnosti v reakci na utlačování čínské minority Ujgurů. V reakci na to index SP 500 ve čtvrtek provedl mírnou korekci. Celkově je ale index SP 500 stále v rostoucím trendu. S ohledem na uvedené napětí by nebylo překvapivé, pokud by se index držel v konsolidaci.
Obrázek č.2: Americký index SP 500 na 4H a D1 grafu
Rostoucí trend na indexu SP 500 je stále v platnosti a support na SMA 100 z denního grafu ukázal svoji sílu. Cena SP 500 se vrátila k předchozímu historickému vrcholu, kde je rezistence v pásmu kolem 4 713 – 4 753.Nejbližší support je u 4 594 a 4610.
Německý index DAX
Z významnějších ekonomických dat byl v minulém týdnu reportován index výrobních manažerů PMI, který dosáhl 57,9, což je lepší než předchozí hodnota 57,4. Optimismus ohledně vývoje ekonomiky tedy v Německu nadále pokračuje. Pozitivně by na růst indexu měla působit i aktuální holubičí rétorika ECB. Také korelace mezi DAX a SP 500 by mohla DAX vytlačit vzhůru k historickému vrcholu.
Obrázek č.3: DAX na H4 a denním grafu
Z technického pohledu si Dax vytvořil nový supportu u 15 400 – 15 500. Rezistence na H4 grafu je u 15 790 a dále pak 15 850. Klouzavé průměry EMA 50 a SMA 100 na H4 grafu naznačují býčí náladu.
EUR/USD překvapivě posílil
ECB ponechala sazby na aktuální úrovni a potvrdila, že není pravděpodobné zvyšování sazeb v roce 2022. Aktuálně vyšší inflaci považuje ECB stále za přechodný jev, kdy budou ceny mírně nad cílovou hodnotou. Tato holubičí tendence by za normálních okolností byla pro euro medvědí, zejména s ohledem na jestřábí Fed. Avšak pravděpodobně profit taking před koncem roku bylo to, co vyhnalo EURUSD na vrchol jeho dvoutýdenního obchodního rozpětí. EURUSD je ale stále v medvědím trendu.
Obrázek č.4: EURUSD na H4 a denní grafu
Nejbližší rezistence je na 1.1380. Za ideální vstup ve směru short se jeví hladina kolem 1.15, kde je silná rezistence. Support je v oblasti kolem 1.1160 - 1.1200.
Bank of England zvýčila sazby
Britská prudce posílila poté, co Bank of England překvapila trh svým prvním zvýšením úrokových sazeb za poslední tři roky. Vzhledem k nejnovějším omezením COVID-19 a rostoucím případům varianty Omikron to byl překvapivý tah, který analytici nepředpokládali. Centrální banka ale musela jednat, protože inflace dosáhla desetiletého maxima (CPI za listopad dosáhla hodnoty 5,1 %). Centrální banka proto zvýšila základní úrokovou sazbu z 0,1 % na 0,25 %.
Obrázek č.5: GBPJPY na H4 a denním grafu
Na páru GBPJPY je vidět, že růst libry se zastavil u rezistence z denního grafu, která je u 152,3. Nejbližší support z H4 grafu je 151. Růst tohoto páru by mělo podpořit i to, že japonská centrální banka je nejvíce holubičí ze všech významných centrálních bank.
Zlato vstupuje do tradičně růstového období
Zlato má tendenci posilovat v období od listopadu do února, jak ukazují statistiky (podrobnosti k tomu si můžete přečíst v našem e-booku o zlatě, který si můžete stáhnout na našich webových stránkách Ebooky - Purple Trading (purple-trading.com).
Z grafu zlata, který máme na obrázku č.6, vidíme, že v minulém týdnu po oznámení FEDu se zlato dotklo supportu na 1 753 USD za unci a od té doby kontinuálně roste.Kromě sezónního vlivu je dalším důvodem pro posilování zřejmě to, že investoři aktuálně vidí ve zlatě příležitost zajištění se proti inflaci. K růstu žlutého kovu také přispělo oslabení amerického dolaru.
Obrázek č.6: Zlato na H4 a denním grafu
Zlato prorazilo rezistenci z H4 grafu, která je v oblasti u 1792. Tato oblast je nyní novým supportem. Další rezistence pak jsou dle H4 grafu na 1810-1815. Z D1 grafu je pak rezistence u 1 850 USD za unci.
Otevřete si účet a začněte investovat s Purple Trading!
Váš kapitál je vystaven riziku.